Április 21-én, húsvét hétfőjén, 88 éves korában elhunyt az olasz felmenőktől származó argentin Ferenc pápa, a római katolikus egyház 266. vezetője, eredeti nevén Jorge Mario Bergoglio, aki 2013 óta állt a Vatikán élén. Mind származását, mind nézeteit és intézkedéseit tekintve újszerű karakterévé vált egyházának, egyszerre illették a reformer, a szabadságharcos, a liberális és az irgalmas jelzőkkel.
Ő volt az első latin-amerikai és az első jezsuita egyházfő is egyben, eredetileg vegyésztechnikusként végzett, de a rendbe lépését megelőzően dolgozott portásként és élelmiszeripari laboránsként is. Abban az időszakban kötött mély barátságot Esther Ballestrino de Careagával, a később meggyilkolt paraguayi polgárjogi aktivistával, akinek hatására megismerkedett a marxista eszmékkel, majd Santiagóban tanult bölcsészettudományokat, és hivatalosan is a jezsuita rend tagja lett 1960-ban.
Egyházi életútjában hatással volt rá a perui domonkosrendi teológus, Gustavo Gutiérrez munkája a felszabadítás teológiájáról (1971), amelynek fő témája a szegénység bibliai nézőpontja volt. A felszabadítás teológiájának bázisközösségei olyan, a szegények érdekeit védő egyház kialakulását szorgalmazták, amely bibliai és szelíd módszerekkel küzd az elnyomás és a kizsákmányolás, a szegénység és az igazságtalanság ellen, és mivel a mozgalom a latin-amerikai diktatórikus rezsimek ellenségeként azonosította magát, a hatalom semmilyen eszköztől nem riadt vissza, hogy akadályozza a terjedését.
A felszabadítás teológiáját azonban nemcsak a dél-amerikai rezsimek támadták, hanem a hivatalos egyház is, mert egyfelől a marxizmus társadalomkritikáját emelte át a keresztény szemlélet keretei közé, másfelől pasztorálteológiai gyakorlata a szegényekre összpontosított.
Szintúgy nem volt konfliktusmentes, amikor a 90-es években a mozgalom teológusai olyan témákat vetettek fel, mint a gazdasági világválság, a homoszexualitás, a földtulajdon, az ásványi kincsek és a belőlük származó nyereség igazságos elosztása, miként az sem, hogy elsősorban nem az egyéni bűnök erkölcsi megítélésére, hanem a strukturális bűnökre, vagyis az elnyomás politikai és gazdasági intézményeire összpontosítanak, amelyek az embereket bűnre ösztönzik.
Bár önmagát sosem azonosította az irányzat tagjaként, pontifikátusa alatt pedig távolságot tartott a mozgalomtól, Ferenc pápa szájából gyakran hallhattuk „az én népem szegény, és én közéjük tartozom” mondatot. Jól ismert volt a puritánsága: már argentin érsekként sem a püspöki palotában, hanem egy szerény lakásban lakott, az autószolgálatról lemondott, és tömegközlekedéssel járt be a hivatalába. Pápai kinevezésekor visszautasította az Apostoli Palota lakosztályát, helyette a Szent Márta vendégházban rendezkedett be – ezek a szimbolikus lépések kezdettől fogva közkedveltté tették a hívők körében. Életében többször is markánsan kikelt a kapitalista világrend és a túlfogyasztás ellen, ehhez kötve nemcsak az igazságtalanság, de a környezetvédelem és a fenntarthatóság kihívásait is (pl. a Laudato si’ enciklikájában).
Személyéhez többféle reform kötődik – és bár az olyan erősen hierarchizált intézmény esetében, mint a katolikus egyház, a lehetőségek korlátozottak, Ferenc már megválasztásakor eltörölte a vatikáni alkalmazottaknak járó több millió eurós juttatásokat, amelyeket átcsoportosított a rászorulók megsegítésére. Nyíltan szorgalmazta az egyházon belüli korrupció megszüntetését, és hangsúlyosan állást foglalt az egyházi karrierizmus ellen. Átfogó reformot hirdetett a pedofil bűncselekmények felszámolására, valamint a korábban kiközösített, elvált hívek visszafogadására szólította fel az egyházat.
Nagy és ellentmondásos visszhangot váltott ki a homoszexualitásról tett nyilatkozata („Hát ki vagyok én, hogy ítélkezzem felettük?), bár elődeivel összhangban egyáltalán nem tért el a katolikus tanításoktól, a diszkrimináció ellen azonban felemelte a szavát. Ehhez hasonló módon, jóllehet hangsúlyozta a teológus nők egyházban betöltött szerepének fontosságát, egyidejűleg emlékeztetett II. János Pál rendelkezésére, amely a nők pappá szentelését kizárja.
Ferenc pápa jelenléte az elmúlt tizenkét évben jól érzékelhető volt a világsajtóban, szívesen nyilatkozott mindenkinek, így szavai és nézetei gyorsan eljutottak a világ minden tájára. Első, Evangelii gaudium (2014) című munkájában úgy fogalmazott: „Inkább azt az egyházat részesítem előnyben, amely sérült, sebeket hordoz és piszkos, mert kint volt az utcán a szegények közt, mint azt, amelyik egészségtelen attól, hogy be van zárva és ragaszkodik saját biztonságához.”
Megítélése az egyházon belül is ellentmondásos volt: konzervatív kritikusai túlzottan baloldalinak és szabad szelleműnek ítélték, mások éppen csalódásukat fejezték ki a reformtörekvései gyengesége miatt. Kétségtelen, hogy egyetlen pontban sem bírálta felül a katolicizmus alapvető tanításait, ugyanakkor igyekezett új megvilágításba helyezni azokat: a szegények és megalázottak melletti kiállás, a szolidaritás és együttérzés nem új értékek a kereszténységben, s Ferenc pápa az elmúlt bő évtizedben újra ezekre helyezte a hangsúlyt.
Barátságos és egyszerűségre törekvő személyiségét kifejezőn jellemzi végrendelete, amely a temetésére vonatkozó instrukciókat tartalmazta. Eszerint földi maradványait a Szent Péter bazilika helyett a Santa Maria Maggiore bazilikában, a földben helyezték el, díszítés nélkül, egyetlen felirattal: Franciscus.
Ferenc az empátia és a remény pápájaként távozott a világból a húsvéti vasárnapot követő napon.
Szilárdi Réka
szociálpszichológus, a Szegedi Tudományegyetem vallástudományi tanszékének vezetője
Fotó: Stépán Virág
(Megjelent a 9 magazin 2025. májusi számában.)
Ajánlott cikkeink

2025. június 22.

2025. június 21.
Eseménynaptár
Calendar of Események
h hét
K ked
s sze
c csü
p pén
s szo
v vas
5 esemény,
10 esemény,
9 esemény,
8 esemény,
11 esemény,
Református Zenei Fesztivál – Bakáts tér
8 esemény,
4 esemény,
5 esemény,
6 esemény,
7 esemény,
9 esemény,
10 esemény,
7 esemény,
7 esemény,
4 esemény,
7 esemény,
8 esemény,
8 esemény,
8 esemény,
9 esemény,
7 esemény,
9 esemény,
6 esemény,
6 esemény,
7 esemény,
4 esemény,
6 esemény,
5 esemény,
Guy Livneh: Gelato Theory – 2B Galéria
5 esemény,
Guy Livneh: Gelato Theory – 2B Galéria
Népművészeti napközis tábor – Dési
8 esemény,
10 esemény,
7 esemény,
Szövegüzem 2025 – a Mester Galéria középiskolás irodalmi tábora
9 esemény,
8 esemény,
0 esemény,
4 esemény,
4 esemény,
3 esemény,
2 esemény,
1 esemény,
0 esemény,
























Ikonok | A guillotine hosszú árnyéka – Földényi F. László előadása az Inga Caféban























Songs Of Hope – Kayhan Kalhor, Kiya Tabassian, Hadi Hosseini, Niloufar Mohseni a Müpában

Nincs-műhely – Mester Galéria












Bëlga: Tényleg Park, vendégek: Rühös Foxi, Gently Da Spittah’ – Budapest Park


Filthy Flamingos – PaviloN





































- Ezen a napon nincsenek események.














- Ezen a napon nincsenek események.
Podcast

Gorcsev Iván, aki még huszonegy éves sem volt, midőn elnyerte a fizikai Nobel-díjat
Hekus Dönci, aki nem is volt hekus

Kiállítással emlékeznek Ferencvárosban a száz éve született Inke Lászlóra, az ezerarcú színészre
Ráday Imre, a Ráday utca leghíresebb színésze
Aktuális
- Milyen tuti hely Babylon!
- Szusszanásnyi levegő – a Kinedok filmklubhálózat
- Tartalmas napok – nyári programok a kerületben
- Jámbor András nem indul 2026-ban országgyűlési mandátumért
- Egy hét biztonságban: bucsai gyerekek Ferencváros balatoni táborában – a 9tv videója
- Informál: szabadtéri fogadóóra volt a Ferenc téren – a 9tv videója
- Családi nap a József Attila-lakótelepen június 21-én: minden program ingyenes
- Szórakoztatóipar a trafóházban – fejezet a ferencvárosi underground történetéből
- A független újságírás alkonya – programsorozat a Goethe Intézetben
- Pacalos palacsinta – a „Kirakatban az égbolt” a Pinceszínházban
- A humor örömünnepe – Netflix
- Hetvenöt százalékos, kompenzált lakbéremelés – ülésezett a képviselő-testület
- Por, zaj, építkezés a Thaly Kálmán utcában – mit szólnak a környékbeliek?
- Napirend után a júniusi képviselő-testületi ülésről – a 9tv videója
- Száz éve született Inke László – a 9tv videója a Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjteményben látható kiállításról
- Harminchatodszor lett bajnok a Fradi – a 9tv videója
- „Maga a reklám jót akar” – Mucsi Zoltán színész, a kerületi köztisztasági kampány arca
- „Nincs hová hátrálni” – Baranyi Krisztina a főváros drámai helyzetéről
- A zene, ami összeköt – a Csík zenekar és az LGT-dalok
- Ferencvárosi séták: emlékezés Verebes Józsefre – a 9tv videója