Fű, fa, virág – zöldítés a kerületben

Februárban több nagy fát is kivágtak a Haller parkban, ami komoly felháborodást váltott ki a környéken élők körében. Pedig a fák betegek voltak, a kivágásuk előtt favizsgálati szakvélemény készült az egész parkról, így állapították meg, hogy veszélyt okozhat a tíz beteg és egy kiszáradt fa. A kerületben huszonötezernél is több fa él, védelmükről és a zöldesítési tervekről Kovács Orsolya, Ferencváros új főkertésze mesélt a 9 magazinnak.

„Csak a legvégső esetben folyamodunk a kivágáshoz” – mondta az új főkertész. A parkhasználók biztonsága a legfontosabb, így ha egy fa már menthetetlen, vagy betegsége, korhadtsága miatt balesetveszélyessé válik, akkor engedélyt adnak a kivágására. A beteg, de még menthető fákat az önkormányzat által megbízott fafenntartó cég pedig gondos ápolásban részesíti.

A Haller parkban a kivágott fák helyett újakat ültetnek, és idén is megújítják a növényzetet, rendbe hozzák az évelők ágyásait. A parki cserjék, bokrok állománya is viszonylag idős, ezért fontos az erősebb visszametszésük, hogy megfiatalodjanak.

Huszonötezer fa, köztük 140 évesek is

A nagyvárosi környezet nem ideális élőhely a fák számára: a talaj sokszor száraz, sittes vagy köves, kevés a tápanyag és a víz, az utak még mindig előforduló sózása és a kutyák vizelete károsítja őket, ahogyan a parkoló autók és a szemetelés is – hívta fel a figyelmet a főkertész. Így a városi fák gyakrabban betegszenek meg, kevés éri meg a számára elérhető időskort. Az elmúlt években csaknem négyezer fán végeztetett faápolási munkát az önkormányzat. A munkát sokszor műszeres favizsgálat előzi meg a magyar fejlesztésű Fakopp módszerrel, amellyel a fa belső üregességét tárják fel. Ennek alapján döntik el a szakemberek, hogy ki kell-e vágni egy fát, de, mint hangsúlyozta, a kivágottak helyére mindig újak kerülnek.

Ferencvárosban több mint huszonötezer fa él, vannak közöttük facsemeték és szép, idős fák is. A legöregebbek százhúsz-száznegyven évesek, általában nyárfák és platánok. Ugyanakkor a kerületben sok olyan, a várost könnyebben tűrő invazív, azaz gyorsan elszaporodó idegenhonos faj is van, amelynek egyedeit folyamatosan cserélni kell. A klímaváltozás miatt egyre több, a meleget jól tűrő fát ültetünk helyettük – hangsúlyozta a szakember.

Örökbe is fogadhatók

„A fiatal fák életben tartása városi körülmények között sokszor nem könnyű a mostani meleg és csapadékhiányos nyarakon, az öntözés pedig nagyon komoly terhet ró a parkfenntartókra, akik nyáron hetente többször locsolják a fákat. Az önkormányzat emellett egyre többször alkalmaz öntözőzsákokat is, amelyek lassú és víztakarékos adagolást tesznek lehetővé, így a fa a kapott víznek gyakorlatilag a száz százalékát tudja hasznosítani. A zsákok mélységében nedvesítik át a talajt, így a gyökerekhez jut el a víz. „Ezúton is kérjük a fákért aggódó lakosságot, hogy ha tehetik, segítsenek az öntözésben, akár egy-egy fa örökbefogadásával és alkalmankénti vagy rendszeres locsolásával” – fordult a kerületiekhez a főkertész.

Kicsi, de erős

A főkertész is fontosnak tartja, hogy a kerületi Mijavaki-minierdőkben, amelyekről lapunk is többször beszámolt, csupán néhány tíz négyzetméteren ültetnek őshonos facsemetéket, amelyek egymással versengve a szokásosnál gyorsabban nőnek, néhány év alatt hatalmas, burjánzó zöldtömeget hozva létre. A kerületben öt Mijavaki-erdő is van, bennük több száz csemete növekszik.

Számok és költségek

A fiatal fák életben tartása nem könnyű, de 80–90 százalékuk megéri a felnőttkort. Egy fa elültetése és fenntartása – legalább három éven át – 300-400 ezer forint.

Az önkormányzat idén már hatvan fát ültetett el, az elmúlt öt évben pedig négyszázat. A kerületben igen aktív a 10 millió Fa Alapítvány, amely a lakókkal közösen tavaly 57, idén március végéig pedig 35 fát ültetett el.

A városfásításra alkalmas fajok köre viszonylag széles, őshonos lombhullató fáink, mint a juharok, kőrisek és hársak mellett több díszgyümölcsfa, valamint idegenhonos, de gyakran ültetett parkfa és örökzöld is közéjük tartozik. A klímaváltozás miatt egyes, korábban népszerű fajokat, mint például a lucfenyőt, különböző tujákat már nem érdemes ültetni, hívta fel a figyelmet a főkertész. A parktervezéseknél várhatóan előtérbe kerülnek a melegebb területekről, akár a mediterráneumból származó fafajok. „Kertészek, erdészek, kutatók és nemesítők sora dolgozik azon, hogy olyan fafajokat, -fajtákat hozzon be vagy nemesítsen, amelyek remélhetőleg bírni fogják a klímaváltozás egyre melegebbé váló évtizedeit.”

Ültetési tervek

Idén is számos nagyobb zöldfelületi fejlesztést tervez az önkormányzat. Várható a Belső-Ferencvárosban a Lónyay, a Ráday és a Kinizsi utca zöldítése, illetve tervezik a Vágóhíd utca és a régi Közvágóhíd előtti Marhagödör megújítását.

Ha sikerül pályázatot nyernie az önkormányzatnak, akkor az Egészséges utcák program keretében fákkal ültetik be az Angyal, az Ipar, a Viola és a Sobieski utcát. Ezek ugyanakkor nagyobb léptékű fejlesztések, így várhatóan nem idén, hanem a következő években készülnek el.

Sok kisebb felújítás is zajlik jelenleg a kerületben. Ilyen a Bakáts tér újragyepesítése és virágainak pótlása, a Csarnok tér ágyásainak megújítása, a Napfény utcai elválasztósáv virágosítása, a Dési Huber István utcai virágágyások felújítása, és számos más kisebb projekt. A virágágyások kavics- vagy zúzottkőtakarását több helyen növényi eredetű mulcsra cserélik (pl. a Bakáts téren). „Közösségi kertek létrehozását is tervezzük. Folyamatosan vizsgáljuk a még megmaradt üres telkek parkosításának a lehetőségét, valamint azt, hogyan tudnánk a zöldfelületeket tovább növelni.”

Bilkei-Gorzó Borbála

NYOLCVAN ODÚ

A Haller parkba és a Kiserdőbe március első felében helyeztek el húsz-húsz madárodút, a József Attila-lakótelep fáin pedig negyven új odú várja a költési szezon kezdete előtt a madarakat. Az odúk olyan égi vándoroknak nyújtanak otthont, amelyek természetes környezetükben öreg fák odvaiban fészkelnének, amiből kevés van a kerületben. A kisebb, 32 mm-es nyílású odúk például széncinegék és kékcinegék, az 50 mm-es nyílásúak pedig csuszkák és mezei verebek számára jelentenek kényelmes fészkelőhelyet.

 

Kerületi Mijavaki-erdők számokban

HelyszínA telepítés éveElültetett csemeték száma
Lónyay utca 64. (Boráros tér)2022205
Lenhossék utca 6. (dupla erdő)2022270
Máriássy utca 2–4. (a Rákóczi híd felhajtójánál)2023280
Soroksári út 166. (a Soroksári út és a Határ út találkozásánál)2023200
Nehru part (a 2-es villamos Közraktár utcai megállójánál)2023160

 

Fotó: Stépán Virág

(Megjelent a 9 magazin 2025. áprilisi számában.)