Éjjelente pickupok platóján utaznak a Bucsai Boszorkányok. A tabletek képernyőit kémlelve keresik a célpontokat, az orosz drónokat. Kik ők, és mi a feladatuk?
„A hívójelem Cseri”, mutat az ötvenes nő a szürke, kínai autóra. „Az autóm miatt”, oszlat el minden esetleges félreértést a Bucsai Boszorkányok önkéntese.
Kora reggel egy jellegtelen ház mellett állunk nagyjából egy órányira Kijivtől, és nem tudok nem arra gondolni, hogy sokkal komolyabban venné mindenki a matekot, ha a tanárnő tereptarka egyenruhában, a hátán átvetett gépkarabéllyal érkezne.
Cseri matematikát tanít, vagy inkább tanítana, mert az alakulat egyre több idejét viszi el. A szinte kizárólag nőkből álló légvédelmi alakulat önkéntesei elvileg hetente háromszor ügyelnek, közte két nap szabad, bár háborúban nehéz tervezni, könnyen borul a napirend.
A mai napirend: lőgyakorlat. A jellegtelen épületből vastag téli egyenruhás katonák jönnek elő, az alakulótér ott van mellette. Az udvaron néhány pickup. Eligazítás után az alagsorba megyünk, az alakulat átveszi a fegyvereket és a lőszerjavadalmazást. A fegyverszobát rács választja le, a folyamatokat naplózzák, aláír, aki átvette az eszközeit, jön a következő. Közben teázás, kávézás, valami néhányszor lecsapja a biztosítékot, türelmesen nyitják a kapcsolótáblát, elemlámpákkal világítunk.
Ezt a települést is – az egész környéket – megszállták az oroszok 2022-ben, a háború kitörése után. Az alakulatban szolgáló nők között van, akinek sikerült elmenekülnie a gyerekekkel, a férje viszont maradt és elesett. Olyanok is vannak, akik pincében bujkáltak a harcok idején. Mások egy közeli településig jutottak, elhagyatott házban húzták meg magukat.
„Meggyőztem az oroszokat, hogy nem a polgármester vagyok, csak a hivatal ügyintézője”, mondta korábban lapunknak Anatolij Fedoruk, Bucsa polgármestere. A megszállók listával járták a település utcáit, a befolyásos helyieket keresték.
A településen 2022. február 27-én jelentek meg az orosz fegyveresek, és március végéig maradtak, az ukrán hadsereg alakulatai április elsején érkeztek meg.
A polgármester két szakaszra osztotta az orosz megszállást. Kezdetben bizonygatták, hogy felszabadítóként érkeztek, ám amikor nem sikerült bevenni a fővárost, Kijevet, „megmutatták igazi arcukat”. A körzeti központnak 37 ezer lakosa volt, többségük elmenekült, a megszállást három és fél ezren vészelték át helyben.
Az oroszok nem tudtak elég rövid ideig lenni ahhoz, hogy ne gyász maradjon utánuk: az invázió február 24-én kezdődött, április elsején pedig már az áldozatokat számolták az ukránok. Bucsán, a ferencvárosi testvérváros emlékfalán 501 név szerepel. Az áldozatok többségét megkínozták. A bucsai mészárlás volt az egyik első jelzése annak, hogy az orosz megszállók háborús és emberiesség elleni bűncselekményeket követnek el.
A front azóta távol van, és távol harcolnak a férfiak is. A drónok viszont jönnek. A fővárosban – és a fővároshoz közeli településeken – rendszeresen megszólalnak a légoltalmi szirénák. Az oroszok leginkább iráni – vagy iráni licenc alapján gyártott – drónokat indítanak, ezek nagyok, az első változatok viszonylag lassúak, órákon át képesek körözni. A riadók idején a telefon appjain lehet követni, merre járnak.
A drónokat még azelőtt célszerű lenne lelőni, hogy a főváros fölé érnének. A megsemmisítve zuhanó eszközök is veszélyesek lehetnek, tüzet, további robbanásokat is okozhatnak.
Cserinek a barátnője, Valkíria mutatta meg az alakulatot, a tanárnő a kiképzés után gyorsan csatlakozott. A fővárost több alakulat védi, az egyik a Bucsai Boszorkányok. A kijelölt területen járőröznek éjjelente, várják a riasztást. Ha abban a szektorban repül drón, megpróbálják lelőni. Nem feltétlenül a legkorszerűbb eszközökkel.

A lőtér nincs közel, kisebb csoportokban érkezünk, lehet fázni, amíg mindenki meg nem érkezik. Jól lennék amúgy, csak a talpam nem érzem. A városban -11 volt, a városon kívül -17, a lőtérnél -19.
A Boszorkányok egy része a pickupokon érkezik, beparkolnak a lőtéren és elkezdik felszerelni a fegyvereket. A pickupok platójára állványokat rögzítettek, azokra teszik a fegyvereket. Az egyikre az őskövület Maxim-géppuskát szerelik, a rögzítés után a cső vízhűtéses rendszerét töltik fel. Ezek őskövületek akkor is, ha a célzást tabletek segítik.
A korszerű eszközökkel keleten és délen harcolnak, máshol annyival és avval kell beérni, ami van: a Bucsai Boszorkányok több drónt is lelőttek már.
A csoport másik része a lőszert fűzi be a hevederekbe. Tanár, állatorvos, fodrász áll az asztalnál. A Boszorkányok léte válasz az egyik létfontosságú ukrán dilemmára: hogyan lehet ellátni a feladatokat elegendő harcos nélkül? A mozgósítási korhatár leszállítását úgy tudják elkerülni, ha nőket is felvesznek harcoló alakulatokba. Minden önkéntes nő lehetővé teszi egy férfinak, hogy a fronton harcoljon.
A Bucsai Boszorkányok lőgyakorlatra járnak, harcászati kiképzésen vesznek részt, de a legfontosabb, hogy mindegyikük hetente legalább háromszor járőrözik, a riasztásra várva.
Az alakulatnál néhány férfi is szolgál – a parancsnok is férfi –, egyikük Donyeckből származik, évekig harcolt keleten. Sokadik sebesülése után leszerelték, Kijiv közelébe költözött és beállt önkéntesnek. Tekintete üres, kék szeme valahogy mindig a távolba réved, gépiesen szereli fel a nehézgéppuskát az állványra. A mikrofont megtűri, a kérdésekre halkan válaszol. Hogy miért van itt? Hol is lehetne? Több mint tíz éve minden a háborúról szól az életében.
Szöveg és fotók: Makai József (Bucsa)
(Megjelent a 9 magazin 2025. áprilisi számában.)
Ajánlott cikkeink

2025. április 22.

2025. április 22.
Eseménynaptár
Calendar of Események
h hét
K ked
s sze
c csü
p pén
s szo
v vas
8 esemény,
8 esemény,
5 esemény,
8 esemény,
6 esemény,
7 esemény,
7 esemény,
6 esemény,
7 esemény,
6 esemény,
8 esemény,
8 esemény,
7 esemény,
7 esemény,
4 esemény,
7 esemény,
8 esemény,
6 esemény,
6 esemény,
5 esemény,
3 esemény,
4 esemény,
7 esemény,
7 esemény,
6 esemény,
7 esemény,
13 esemény,
8 esemény,
7 esemény,
8 esemény,
9 esemény,
7 esemény,
5 esemény,
Urban dance- és kortárstánc-fesztivál a Trafóban
Bach összes orgonaműve 24 óra alatt – Müpa
9 esemény,
7 esemény,



















Operett- és musicalgála Mahó Andreával, Csengeri Attilával és Egyházi Gézával – FMK

















MUCH Cirkuszfesztivál | Virtuóz kísérletek – nyitott színpad helyi alkotókkal a Trafóban













































AWS és A Király Halott, Vodka For Kids: Kapunyitási pánik – Budapest Park























































Podcast

Gorcsev Iván, aki még huszonegy éves sem volt, midőn elnyerte a fizikai Nobel-díjat
Hekus Dönci, aki nem is volt hekus

Ráday Imre, a Ráday utca leghíresebb színésze
A hitelezés és műkereskedés elhagyatott csarnoka – az egykori BÁV-székház
Aktuális
- Emlékezés Orbán Györgyre (1950–2025) – a 9tv videója
- Újraindult a Park FM, a Budapest Park online rádiója
- Ilyen volt a húsvéti tojásvadászat a Csiga parkban – a 9tv videója
- PhD tereléstudományból – film Goebbelsről
- Éhezőművészet – fejezet az underground ferencvárosi történetéből
- „A legnagyobb példaképek között szerepelne” – felavatták Bernovits Vilma emlékművét a Duna-parton
- Költészet a színpadon – lezajlott a XI. Ferencvárosi József Attila Versfesztivál döntője
- Fű, fa, virág – zöldítés a kerületben
- Elválasztott bringaút épül az Üllőin a JALT mellett
- Beavatás, rítus, totemállatok – Bird
- Ez történt a hétvégén Ferencvárosban – a 9tv videója
- Egy örökifjú legenda: Lakat T. Károly – a 9tv videója
- Parkőr lesz, járőr van a MÁV–Aszódin – Mathauser Tünde, a 11-es körzet képviselője a 9-nek
- Ember ez, vagy robot? – a MI vagyok a Pinceszínházban
- Mi lehet jobb egy fotókiállításnál? Hát kettő! – a 9tv videója az Art9 Galériából
- József Attila 120: A kozmosz éneke – ferencvárosi film a ferencvárosi költő tiszteletére
- Tavasszal is pezseg a Bakáts Bunker: kiállítás és videósorozat – a 9tv tudósítása
- Nyelvet tanuljanak a gyerekek, vagy inkább szerezzenek honvédelmi, „hazafias” ismereteket? – ülésezett a képviselő-testület
- Svédasztal, hazai alapanyagok – menzareform Ferencvárosban
- Körzetbejárás volt Középső-Ferencvárosban Kovács Andrással és Mendly Miklóssal