A kerület polgárait több olyan fejlesztés is érinti majd, amely a budapestiek szavazataival nyert támogatást az idei, negyedik alkalommal kiírt fővárosi közösségi költségvetésben, aminek Ferencváros az egyik nyertese.
Valószínűleg Magyarország legfurcsább „aluljárója” van a ferencvárosi Duna-parton, a Haller utca vonalában. Az idézőjelet az indokolja, hogy a jobb sorsra érdemes építmény nem csak zárva van, de második kijárata sincs, mert betömték. A Duna-part teherpályaudvar nevű 19. századi logisztikai központot a ’90-es évek elején takarították el az először Béccsel együtt, később nélküle, 1994-től pedig már sehogy sem tervezett budapesti világkiállításra készülve. A helyén napjainkig tartott a Millenniumi Városközpont felépítése lakó- és irodaházakkal, Nemzeti Színházzal, Müpával. A keskeny városrészt a csepeli HÉV pályája választja el a Dunától, ezért lenne szükség a Soroksári út szervizútját (azaz a Lechner Ödön fasort) összekötni a parttal, hivatalos nevén a Gizella sétánnyal. A környéken lakó vagy dolgozó emberek jelenleg ugyanis csak körülbelül egy kilométeres kerülővel (a Boráros térnél, illetve a Müpa–Nemzeti Színház HÉV-megállónál) tudnak lejutni a Duna-parti sétányra – írta indoklásában az ötlet benyújtója.
A fővárosi közösségi költségvetésben minden évben egymilliárd forint az elkölthető keret. Most minden eddiginél többen, 29 405-en szavaztak a beadott, majd többszörösen megszűrt ötletek közül a rostán fennmaradt 175-re, öt kategóriában.
Az úgynevezett Helyi kis ötletek kategóriájában, amelyben 50 millió forint a maximális keret, a nyolc nyertes ötletből négynél is felfedezhetünk ferencvárosi vonatkozást. A már említett, 50 millió forintban részesülő aluljáró-újraélesztés a kerületben van. Ferencváros határán az Üllői utat zöldítené ugyanekkora összegből a következő nyertes, megfelelő növények telepítésével a fákat körülvevő ültetőkazettákba.
A kerület melletti Népligetben bizonyára sok ferencvárosi is fut, sportol, így az ő igényüket is szolgálja majd, ha elkészül az elnyert 45 millióból az egyedi szekrényekből álló, lehetőleg egy öltözővel is kiegészített csomagmegőrző (ilyen a Margitszigeten is lesz), hogy főleg a futóknak legyen hova letenniük a holmijukat.
Ugyancsak Ferencváros peremét érinti a Határ úti metróállomásnál a felüljáró alatt lévő, lerobbant terület rendbetételére, kizöldítésére jutó 50 millió.
A Helyi nagy ötletek kategóriában két nyertes volt, ebből az egyik félig ferencvárosi helyszínű, a Corvin negyed aluljárójának megújítását célozza művészeti projektként 60 millió forintból. Itt falfelületek festése, kiállítóterek kialakítása, kortárs műalkotások bemutatása és kézművesáruk értékesítése várható.
Az Esélyteremtő Budapest kategóriában érte el a nyertes a legtöbb szavazatot az egész közösségi költségvetésben: 12 665-en tartották érdemesnek a hajléktalanság ügyének kezelését. Ismert, hogy az ezzel foglalkozó intézményrendszer nem egyenletesen helyezkedik el a fővárosban, így a problémával küzdő emberekkel is elsősorban Józsefvárosban és Ferencvárosban lehet találkozni. A 120 millióval díjazott ötlet: hajléktalan családok lakhatásának megoldására mobil házak telepítése.
A Zöld Budapest kategóriában ugyancsak 120 millió forintos támogatást nyert a Csapadék összegyűjtése esőkertekben című ötlet, amely a főváros egész területét célozza. A kialakított esőkertekben a víz megtartása csökkentené a fővárosi csatornahálózat terheltségét, a párolgás javítaná a klímát, és egyben zöldebbé is válna a város – érvelt a projekt mellett – sikeresen – az ötletgazda.
Azonos összeget kapott a Nyitott Budapest kategóriában a gyalogátkelőhelyek közvilágításának fejlesztését célzó ötlet, amely szintén Budapest egészére vonatkozik, így remélhetőleg a 9. kerületbe is jut majd belőle.
A főváros közösségi költségvetése mindenképpen előremutató kezdeményezés, hiszen a polgárok közvetlen részvételét ösztönzi a közügyekben, ám sokan bírálják is a kialakult gyakorlatot. Részint azért, mert a város mindennapi működését, üzemeltetését (például a tisztaság fenntartását, a zebrák festését) nem ilyen forrásból kellene fedezni, itt nehéz lakossági ötlet megvalósulásáról beszélni. A másik probléma, hogy a folyamat bürokratikus, és túlságosan lassú. Ferencvárosban például eddig ténylegesen csak a Mester utcában látszik nyoma a közösségi költségvetésnek, néhány fát elültettek, és pár virágágyást telepítettek ebből a forrásból (lásd cikkünket a 12. oldalon). De a Boráros tér zöldítése, ami szintén évekkel ezelőtt nyert, még mindig nem jutott el a megvalósításig (jelenleg egyeztetési szakaszban van, és várják a véleményeket). A Magyar Kétfarkú Kutya Párt ezért be is nyújtott egy előterjesztést a választások nyomán újjáalakult fővárosi közgyűlésnek a közösségi költségvetésre vonatkozó szabályozás és gyakorlat utólagos hatásvizsgálatáról. A testület első ülésén két módosítással támogatta a javaslatot.
– ti –
Fotók: Nagy Szabolcs
(Megjelent a 9 magazin 2024 novemberi számában.)