„Baranyinak könnyebb, Karácsonynak nehezebb dolga lesz” – Somlai János, a polgármester kabinetfőnöke

A kerületben az előző ciklusnál nyugodtabb, eredményesebb és hatékonyabb munkát, a fővárosban ennek ellenkezőjét várja Somlai János. Baranyi Krisztina kabinet- és kampányfőnöke a 9 magazinnak arról is beszélt, hogy Ferencvárosban eggyel több alpolgármester lesz, a képviselő-testületnek viszont kettővel kevesebb bizottsága.

 

9: Az erős ellenszélben lefolytatott választási kampányuk eredményeként nemcsak Baranyi Krisztina lett újra polgármester, de mind a tizenkét egyéni választókerületben is a Baranyi Krisztinát Ferencvárosért Egyesület (BKFE) jelöltjei szereztek mandátumot. Mi volt a csapat stratégiája?

Somlai János: Már egy-másfél éve eldöntöttük, hogy kikkel és milyen konstrukcióban megyünk neki a választásoknak. Ennek része volt az is, hogy kikkel nem. Annak, aki közelről követte a helyi eseményeket, nem lehetett nagy meglepetés, hogy Reiner Rolandon kívül valamennyi körzetben új képviselőjelölteket állítunk. Majdnem minden úgy is alakult a választásokig, ahogy arra előzetesen számítottunk: az akkori képviselők DK–MSZP közös jelöltként elindultak velünk szemben az egyéni körzetekben. A meglepetés Gegesy Ferenc volt. Tudtuk, hogy a velünk szemben induló képviselők kapacitálják, ezt egy idő után a lehető leghangosabban hirdették is a testületi üléseken. De sokáig fel sem merült bennünk, hogy el is vállalhatja. Egyrészt az egész cikluson át a polgármester főtanácsadója és a kabinet tagja volt, részt vett az összes fontos döntésben. Másrészt a húszéves polgármesteri korszaka 2010-ben úgy ért véget, hogy azok az erők indultak rá, amelyek hívására most hallgatott. Harmadrészt azért, mert pontosan tud­hatta, hogy nem lesz esélye a győzelemre.

9: Honnan tudhatta volna? A kerületben ismert, korábban népszerű polgármester volt.

SJ: Azóta eltelt tizenöt év, tehát sok választó cserélődött. Ő is ismerte azokat a kutatási eredményeket, amelyek drasztikusan csökkenő támogatottságot mutattak az őt felkérő pártoknál, ugyanakkor nagyon magas választói elégedettséget a regnáló polgármesternél. Sőt több, egymástól független kutatásból látszott olyan eredmény, amely szerint az ellenzéki szavazók között Baranyi az egyik legnépszerűbb politikus a kerületen túl is. Nyilván nem véletlenül próbálta intenzíven megnyerni őt magának az összes ellenzéki párt. Ezzel Gegesy is tisztában volt. Lehet, hogy azzal viszont nem, hogy ismert, népszerű és hivatalban lévő helyi vezetőt nem lehet nosztalgiával legyőzni.

9: Tizenhárom főből álló biztos többsége van a BKFE-nek, ellenzéki képviselők csak kompenzációs listáról jutottak be, a Fidesz–KDNP-éről hárman, a DK–MSZP-éről ketten. Hogyan fog működni a testület? A többség hány frakciót alkot?

SJ: Felmerült, hogy a polgármester mögötti összefogás négy tagszervezetének, a Magyar Kétfarkú Kutya Pártnak (MKKP), az LMP-nek, a Momentumnak és a Kulcs Egyesületnek a képviselői külön-külön frakcióban foglaljanak helyet, de végül az anyagilag valamivel kedvezőtlenebb, ám a tényleg meglévő egységhez jobban passzoló megoldást választottuk, a győztes szervezetnek egy frakciója van. Induláskor nem jelölünk tanácsnokokat, ami lehetne érdemi munkakör is, de a legtöbb esetben egyszerű kifizetőhely. Akkor változtatunk ezen, ha valamilyen szakterület erősítést igényel, és van a képviselők között kompetens jelentkező. Szintén tekinthető takarékosságnak, hatékonyságnövelésnek, hogy csökkentettük a bizottságok számát. Kötelező egy pénzügyi ellenőrzéssel foglalkozó testületet fölállítani, és bizottságnak számít a József Attila-lakótelepen működő részönkormányzat is. Ezeken kívül csupán négy bizottság lett, a városfejlesztési, a gazdasági, a kulturális és a szociális területre, persze tágabb portfólióval, hogy az ügyek lefedése azért teljes legyen. Összességében tehát nyolc helyett hat bizottság működik majd. A külsős bizottsági tagok száma lényegesen, harmincegyről tizennyolcra csökkent, ami megtakarítást jelent az önkormányzatnak, amerikaiul mondva az adófizetőknek.

9: A kerületvezetés viszont kibővült, Döme Zsuzsa és Reiner Roland alpolgármesterek mellett Kovács Andrást is megválasztotta a testület. Melyikük milyen területekért felelős?

SJ: Döme Zsuzsához továbbra is a kultúra, az ifjúsági és a részvételiségi ügyek, valamint a civil szervezetek tartoznak. Reiner Roland felelős a költségvetés rendben tartásáért, a városfejlesztésért és a környezetvédelmi ügyekért, Kovács András pedig a szociális ügyekért és a kerület üzemeltetéséért. Elvállalta a digitális átállás elindítását is, és remélem, hogy ezt nem fogja nagyon hamar megbánni. Ahogy az egész magyar közigazgatás, úgy sajnos az önkormányzat digitalizációja is az ezredforduló környékén tart, de egyes részei a nyolcvanas években. Az előrelépés részben anyagi korlátokba, részben eljárási szabályokba ütközik, de nem nagyon várhatunk vele tovább.

 

 

9: Áttérve a fővárosra, Baranyi Krisztinát három jelölőszervezet is fölkérte, hogy az ő képviselőjük legyen a budapesti közgyűlésben. Végül az MKKP listájának első helyéről került be; ez hogyan dőlt el?

SJ: Eleve szorosabb kapcsolatunk volt a Kutyákkal, Döme Zsuzsa, a párt társelnöke alpolgármester volt az előző ciklusban, és tőlük is jött az első felkérés. De a másik alpolgármester az LMP-ből érkezett, ott szintén többekkel volt sokéves, szoros együttműködés. A helyi képviselőikkel folytatott szabadfogású birkózás miatt sokáig terheltebb viszonyunk volt a Momentummal. De a ciklus végére kifejezetten jó kapcsolat alakult ki a párt több vezetőjével, köztük Donáth Annával is. Úgyhogy ez valódi dilemma volt, sok beszélgetéssel, aminek a végén az MKKP melletti érvek voltak erősebbek. Lehet, hogy messzebbről ez kevésbé látszik, mert Baranyi Krisztinát komoly politikusnak látják, a Kutyákat meg talán majd csak most fogják, de radikális-alternatív politikai stílusuk is közel áll egymáshoz. Úgyhogy szerintem a polgármester politikai karakteréhez is az MKKP passzol a legjobban, velük tud a leginkább együttműködni.

9: Meglehetősen tagolt lett a fővárosi képviselő-testület. Milyen működést lehet várni? Lehet-e ebben hasznos Baranyi Krisztina tapasztalata, hiszen az előző ciklusban úgy vezette a kerületet, hogy nem volt szilárd többsége?

SJ: Én is sok turbulenciát, politikai kavarást és kevés eredményt várok. Nehéz elképzelni egy állandó többséget, az alkalmi megállapodások sem születnek majd meg könnyen. A magunk mögött hagyott ferencvárosi működés analógiáját azonban nem erőltetném, mert Karácsony Gergely együttműködési nehézségei országos politikai kontextusban vannak, ami Baranyi Krisztina életét nem nehezítette. Neki viszont komoly személyes sérelmekkel és ambíciókkal kellett megküzdenie. Biztos, hogy Kriszta a tapasztalatával és széles rálátásával nagy hasznára lesz az MKKP-frakciónak, de nem hiszem, hogy a politikai érdekegyeztetések többszörös magyar bajnokaként ismert főpolgármester az ő tanácsaira szorulna.

9: Visszatérve Ferencvárosba, nézzünk meg néhány konkrét ügyet! Hogyan folytatódik a tömbrehabilitáció? Élhetőbbek, zöldebbek lesznek-e az utcák? Utóbbi területen Józsefváros mintha előrébb tartana.

SJ: A tömbrehabilitáció üteme forrásfüggő. Ha nem romlik a pénzügyi helyzet, akkor két ciklus, tehát tíz év alatt a végére érhetünk az érintett középső-ferencvárosi területnek. A belső közterületek zöldítése iránt az új testület lényegesen elkötelezettebb, mint az előző volt, úgyhogy ezen a téren sokkal jobb eredményeket kell elérnünk, mint eddig. A fővárosi Egészséges utcák pályázatra már be is neveztünk négy utcát Ferencváros belső területének különböző pontjairól.

9: Az atlétikai stadion körüli Ferencvárosi Szabadidő- és Rendezvényközpontnak a nyár utolsó napjára kellett volna elkészülnie.

SJ: Itt mi is csak kívülről tudjuk konstatálni, hogy a kivitelező csúszik, hiszen a Nemzeti Sportügynökség (NSÜ) a megbízó. Reklamálunk persze, de mivel formálisan nem az önkormányzat a megrendelő, sokat sajnos nem tehetünk. A legfrissebb információk szerint októberre, novemberre várható az átadása, onnantól egész évben, minden nap reggeltől estig a közönség rendelkezésére fog állni a park és tömegsporthelyszín.

9: És mikortól rendelnek orvosok a Ferencvárosi Egészségügyi Szolgáltató Központ új épületében a Mester utcában?

SJ: Az épület már kész van, áprilisban átvehettük, a gyógyítóberendezések, műszerek felszerelése és az engedélyeztetési eljárások is a végükhöz közelednek, pár héten belül megnyílik a betegek számára az új szárny.

9: Hogy áll a József Attila-lakótelep két metrómegállójánál a környezet megújítása?

SJ: Az Ecseri úti metrófelszín szerintem nagyon színvonalas kialakítását az előző képviselő-testület leszavazta. Biztos vagyok benne, hogy az új képviselők ezt helyre fogják állítani, és a kivitelezés bekerül a 2025-ös költségvetésbe. Persze az egyéves csúszás alatt nyilván nem lefelé mozogtak az építőipari árak. A Pöttyös utcánál kisebb volumenű rendezés folyik, ennek határideje a szerződés szerint november 15.

9: A lakossági parkolás szimbolikus összegű költségtérítését szintén rendezték már az előző ciklusban, de a képviselő-testület a DK–MSZP kezdeményezésére visszavonta az emelést.

SJ: Várhatóan még a ciklus elején megtörténik a rendezés. Ahogy a szomszédos 8. és a 11. kerületben is, a lakóknak Ferencvárosban is kell majd fizetniük egy nem magas, méltányos összeget a közterület-használatért.

SOMLAI JÁNOS (53)

Az ELTE szociológia és média szakán végzett. 1991-től újságíróként dolgozott, a Magyar Hírlapnál, a Népszabadságnál, a Magyar Narancsnál, a HVG-nél és az Indexnél. 1993-ban öt társával együtt megalapította a hetente alternatív videós hírműsorokat és a (Diák)Szigeten a Sziget Híradót készítő Gömb Tv-t. 2006-ban az Index videórovatának alapító vezetője lett. 2013-tól az Együtt – a Korszakváltók Pártja hálózati igazgatója volt. 2017-től Baranyi Krisztina munkatársa, a 18-as országgyűlési, a 19-es és a 24-es polgármesteri kampányának vezetője. 2019-től a polgármester kabinetfőnöke.

Vágvölgyi B. András – Tevan Imre

Fotók: Stépán Virág


(Megjelent a 9 magazin 2024. októberi számában.)