Ferencvárosi séták: az 1876-os budapesti árvíz – a 9tv videója

„Alól megint tenger van, mely a vasúti összekötő hidnál a pesti részbe törve, elborította a Soroksári utat a Vágóhíd körül (ott ázik a honvédmenház is) és a soroksári védgát védelmezi az alacsony Ferenczvárost” – írta március elején az 1876-os nagy budapesti árvízről a Vasárnapi Ujság. Ferencvárosban a kiöntött Duna a legnagyobb károkat a Soroksári út és a Haller utca találkozásának környékén okozta.

A Duna vízszintjének drámai emelkedését a tavaszi olvadás és a heves esőzések együttes hatása idézte elő. A csapadék mennyisége folyamatosan nőtt, és május elejére a Duna vízszintje rekordmagasságra emelkedett. Amikor a folyó elérte a kritikus szintet, amelyet nem tudott elviselni a partvonal, a víz zúdulni kezdett a város felé, és elöntötte a part menti területeket.

Az árvíz súlyos következményekkel járt: több ezer lakás és üzlet vált használhatatlanná, a kár mértéke felbecsülhetetlen volt. A víz elöntötte a belvárosi utcákat, a közlekedés megbénult. Az árvíz következtében sokan elveszítették otthonukat, és menedékhelyekre kényszerültek.

Az 1876-os árvíz után a budapesti hatóságok és a kormány elhatározták, hogy megerősítik a Duna gátjait, és új, korszerű árvízvédelmi intézkedéseket vezetnek be. Ekkor kezdték el a folyó szabályozását és a partok megerősítését, hogy a jövőbeli árvizek kihívásaival jobban tudjon szembeszállni a város.