Pillanatzáró szelepcsappantyú – óvóhely mérnökszemmel a Fék utcában

A Nemzeti Múzeumhoz tartozó Málenkij Robot Emlékhely és állandó kiállítás egy soha nem használt óvóhelyen működik az épülethez kapcsolódó szoboregyüttes 2017-es átadása óta. Az emlékhelyen november 6-án új program indult: a Szabó Balázs óvóhely-specialista építőmérnök, mérnöktanár vezette bejáráson a létesítményről lehet sok mindent megtudni, meglátni, néhány dolgot pedig ki is lehet próbálni.

A Fék utca 6. szám alatti BGSZ (bomba, gáz, szilánk) óvóhely hidegháborús építmény a Ferencvárosi pályaudvarral szemben. Az ezer főt befogadó óvóhelyet azért itt létesítették annak idején, mert a pályaudvar hadászati szempontból kiemelt célpont, mivel a vasúti személyforgalom nagy hányada itt ment és ma is itt megy át.

A hatalmas, két és fél méter vastag falú betonkockát 1955-től építették, majd 1958-ban adták át. Ez a falvastagság a tetején és az aljzatán is – így a talajba közvetlenül az épület mellé becsapódó bomba sem tud kárt tenni benne. A födém rétegrendje a beton fölött: megmagasított oldalfalak között homokágy, amit macskakőréteg zár, így a tetőzetre dobott bomba sem robbanthatja szét. Az épületet a ’70-es években még korszerűsítették, ám a rendszerváltás után már senki nem foglalkozott az óvóhelyekkel, így a legtöbbet le is bontották. A valaha volt Magyar Rádió épületegyütteséhez is tartozott egy – azt éppen most bontják.

(A cikk a kép után folytatódik.)

Kapcsolótábla

Finnország a lakosságának immár több mint 80 százalékát el tudná helyezni óvóhelyeken, amivel a világ élvonalában jár Svájc és Izrael mellett – mesélte Szabó. A finn óvóhelyek békeidőben lakossági használatban vannak, például fürdőkomplexumokként üzemelnek. (Magyarország válasza a szomszédban folyó háborúra a rendeleti kormányzás, illetve a karbantartott kormányóvóhely, vetettem össze gondolatban.) Vannak, akik a családi házuk mellé építenek óvóhelyet, hozzávetőleg egy luxusautó áráért. (Meglepett, másokat mennyire foglalkoztat az óvóhely kérdése, a hely térélménye ugyanakkor felidézte az álmaimat, amelyekben bolyongva próbálok kijutni valahonnan.)

Álcaháló, húzásra-nyomásra kiképzett szerkezetű, robbanásbiztos ajtó, zsiliprendszer, három fokozatú üzemállapot, pillanatzáró csappantyús visszacsapó szelep, szűrőgépház, átbújónyílás, kapcsolótábla, védelmi vonal, 150 pascalos túlnyomás, oxigéntartályok, magas szintű közigazgatási óvóhely, pontokban kiépített vegyvédelmi szirénarendszer, óvóhelyi ellátottság-százalék – a helyszínen mindez sokkal átélhetőbb, bár érdemes tudni, hogy klausztrofóbiásoknak határtartományban lehet a belül több szinten kis terekre tagolt nagy betonkockában lenni. Akit bepörgetnek a szerkezetek, gépek működési mechanizmusai, annak viszont ott a helye, a másfél órás, szakmai szenvedéllyel, jó tempóval, érzékletesen előadó mérnök vezetésén.

– lill –

Fotók: a Málenkij Robot Emlékhely