Ferencváros déli részén épült meg a Nemzeti Atlétikai Központ, amely az atlétikai világbajnokság fő helyszíne volt. A külföldi sportolók és szurkolók nem tudhatták, hogy éppen ennek az új létesítménynek esett áldozatul nemhogy a kerület, de a főváros egyik legkisebb, legbarátságosabb és legszerethetőbb termálvizes strandja: a Vituki. Igaz, helyette új strandot ígérnek a Duna-partra.
A valahai Vituki-strand a Kvassay-zsilip mellett volt, nem messze a Rákóczi hídtól, a 2-es villamos lágymányosi végállomásától a Duna felé menet nagyjából öt-tíz perces sétára, de a belvárosból is gyorsan – akár negyed óra alatt – el lehetett érni még kerékpárral is. Ennek ellenére itt az ember a legnagyobb kánikulák idején sem érezte magát dobozba zárt heringnek, a Vituki-központ egyetlen medencéjét nem lepték el a tömegek. Holott ez a strand a maga nemében nem akármilyen minőséget produkált: a 25 méteres, átlagosan 1,8 méter mély medencében 28-30 °C-os termálvízbe csobbanhattunk bele – egészen öt évvel ezelőttig. A strandot ugyanis 2018 végén bezárták – pedig hol volt még akkor 2023, vagyis az atlétikai világbajnokság időpontja?
De kezdjük az elején! Először is mit takar a Vituki mozaikszó? Ez nem más, mint a Vízgazdálkodási Tudományos Kutató Intézet, amelyet 1952-ben alapítottak – és csak azért is leírom, hogy ki volt a magyar miniszterelnök 1952-ben, habár úgyis tudják: Rákosi Mátyás. A Vituki az 1886-ban (!) létrehozott Vízrajzi Szolgálat munkájára építette tevékenységét: alap- és alkalmazott kutatásokat végzett, az ország vízkészletének megőrzésén, a vízgazdálkodás fejlesztésén és ellenőrzésén munkálkodott.
Az 1970-es évek elejétől a Vituki jól ismert, csaknem hatvan méter magas toronyépülete határozta meg a kerület déli részének arculatát. A 20 x 22 méter alapterületű torony tervezését az Iparterv mérnökei végezték Mühlbacher István vezetésével 1971-ben. A épületben nemcsak iroda- és kiszolgálóhelyiségek kaptak helyet, de kialakítottak benne egy kongresszusi termet és egy szakkönyvtárat is.
Egy vízgazdálkodási intézet központja elképzelhetetlen víz nélkül, úgyhogy a toronyház mellett épült egy szabadidő- és sporttelep is – és aki valaha megfordult a Vituki-strandon, az örökre megszerette. Az új évezredben a Vituki létesítmény-üzemeltető cége, a Sportnegyed Kft. mindent megtett azért, hogy a szabadidőközponttá fejlesztett strandot még kellemesebbé és vonzóbbá formálja a látogatók számára. A már említett termálvizes medencét megtisztították, felújították, szépen rendben tartották a területen kissé távolabb elhelyezkedő salakos teniszpályát és a füvesített futballpályát is. A medencében nemcsak pihentető úszkálásra volt lehetőség, de edzésprogramokat is hirdettek: a gyerekeknek úszásoktatást szerveztek, a felnőtteknek vízilabdázást, aquafitneszt és búvároktatást, sőt: még szauna- és masszázsszolgáltatás is indult.
A We Love Budapest portál 2012-ben áradozott a strandról. Mint írták, a sporttelep parkja idillikusan nyugodt, fás, bokros és füves terület, ideális bulihelyszín, hiszen semmilyen lakóépület nincs a környéken. A portálnak a személyzetről is volt jó szava: „a portások egyben az értékmegőrzők, az úszómesterek és a masszőrök is”.
Igen, ilyen egy családias, kedves, barátságos, emberléptékű hely. Nem csoda, hogy felsőbb utasításra tönkre kellett tenni.
A kutatóintézetet 2012-ben jogutód nélkül felszámolták – és csak azért is leírom, hogy ki volt a magyar miniszterelnök 2012-ben, habár úgyis tudják: Orbán Viktor. De ez még nem volt elég, magát a toronyépületet is eltüntették, méghozzá robbantásos módszerrel. Az időpont 2020 decembere – és csak azért is leírom még egyszer, hogy ki volt a magyar miniszterelnök 2020-ban, habár úgyis tudják: Orbán Viktor.
A strandon a végleges bezárás előtti utolsó nap 2018. december 30-a volt, és azon az öt évvel ezelőtti vasárnapon az üzemeltetők mindent elkövettek azért, hogy emlékezetessé tegyék a „gyászszertartást”: a búcsúnap alkalmából belépődíjmentes retrónapot tartottak, a „gyászolóknak” pedig forralt bort és zsíros kenyeret szolgáltak fel lilahagymával. Mondom, december volt, hideg tél, ami a búcsút még szomorúbbá tette, a Vituki-strand egyik legnagyobb előnye ugyanis éppen az volt, hogy a 30 fokos termálvízben télen is lehetett fürdőzni. Jelenleg nem lehet: de egy év múlva remélhetőleg majd igen. A kormány–Ferencváros–főváros atlétikai stadionos megállapodásának ugyanis része a strand felújítása és újranyitása is. A termálstrand vizét ismét a Gellért-hegy alatti hőforrások fogják biztosítani, ehhez ástak már egy új termálkutat is a stadionépítés közepette, és egy új tanmedencével is bővül a hely. Kíváncsian várjuk.
Kácsor Zsolt
Köszönjük helytörténeti rovatunk állandó szakértőjének, Gönczi Ambrusnak a cikk elkészítéséhez nyújtott segítségét.
A VITUKI HUNGARY KFT.
Habár a Vitukit 2012-ben felszámolták, az igazsághoz hozzátartozik, hogy az ágazat nem maradt főhivatású vízügyi és környezetvédelmi kutató-fejlesztő és szolgáltató intézmény nélkül: ez a Vituki Hungary Kft., amely a jelenlegi formájában 2011 decemberében alakult meg. Főbb tevékenységei a mérnöki létesítmények, vízépítési műtárgyak műszaki ellenőrzése; helyszíni hidraulikai mérések; műtárgykalibrálás; vízgazdálkodási és környezetvédelmi tervezés; hidrodinamikai és hidrológiai numerikus modellezés; szakértői tanulmányok kidolgozása, vízépítési és mélyépítési műszaki ellenőri tevékenység az ivóvízellátás, szennyvízcsatornázás, árvízvédelem stb. területén; valamint légifelvételek készítése, alkalmazása, tematikus térképek előállítása.
Fotó: Déri Miklós és Gönczi Ambrus archívuma
(Megjelent a 9 magazin 2023. szeptemberi számában.)