Téli síkosságmentesítés: homokkal, műtrágyával, fűrészporral

„Magyarországon régóta rendelet tiltja a járdákon az útszóró só használatát a fasoraink védelme érdekében. A rendeletet nagyon ritkán tartják be” – írja Bardóczi Sándor, Budapest főtájépítésze, majd jól követhetően magyarázza el Facebook-posztjában, miért nem szabad sót használni, és mi mindennel lehet helyette csúszásmentesíteni.

„A sóval az a baj, hogy olcsó, amihez képest a környezetbarát síkosságmentesítők drágábbak. A nátrium-klorid viszont halálos fenyegetés, méreg a talajra, talajéletre, növényekre nézve. Vannak ugyan sótűrőbb növények (…), de ezekritkábbak és ők is csak tűrik, de nem szeretik a só koncentrált jelenlétét.
Magyarországon régóta rendelet tiltja a járdákon az útszóró só használatát a fasoraink védelme érdekében. A rendeletet nagyon ritkán tartják be. Sőt rémísztő elméletek terjednek a só, a klórtartalmú mosószerek alkalmazásáról a kiskerti praktikák között a növényélettani összefüggésekben nem járatos, de az élet iskoláját oly szorgalmasan végző polgártársaink között. (…) A só a talaj fizikai szerkezetét visszafordíthatatlanul képes megváltoztatni, nyáron betonkemény lesz és felreped, a csapadékos időben nyálkás felszínt, és a víznek áthatolhatatlan réteget képez, nem fog a csapadék a gyökerekhez jutni. A klór fertőtlenít, megöli a gombákat és a baktériumokat is. Nem csak a károsakat, a hasznosakat is. Azokat, amelyek talajt állítanak elő, azokat, amelyek szimbiózisban élnek a növényeinkkel, azokat, amelyek segítenek nekik vizet felvenni, gyógyszert készíteni a bajaikra, azokat, amelyek összekapcsolják a gyökérzónáikat.
(…) Síkosságmentesítsen tudatosan. Az NPK (nitrogén-foszfor-kálium) műtrágya például rendelkezik jégolvasztó tulajdonságokkal és közben makroelemekkel táplálja a növényt. A zeolittartalmú Zeokál, a zöld színű útszóró ehhez ásványi mikroelemeket is társít. De fakéreggel, fűrészporral is tudunk egyszerre síkosságmentesíteni és tápanyagot pótolni. Homokkal tápanyagot nem tudunk ugyan bevinni, de nem esünk hasra és a növényt, talajt se tesszük vele tönkre, sőt lazítjuk egy kicsit. Az is welcome. A hamu, a salak viszont nem welcome. Nehézfém tartalma, és lúgos kémhatása rosszat tesz a talajoknak, növényeknek.
Síkosságmentesítsünk okosan. És élvezzük a telet, amíg még van olyan.”
A Főkert Nonprofit Zrt. négy éve só helyett kizárólag környezetbarát, zeolittartalmú csúszásmentesítő anyagot használ, amely a talajba szivárogva nem károsítja az élővilágot, sőt javítja a talajszerkezetet, növeli magnézium- és kálium tartalmát, így a növények tápanyag utánpótlásában is kedvező szerepet játszik – írta 2020-ban a Főkert.
A zeolitnak különleges tulajdonsága, hogy a jégre szórást követően a jég felső rétegén lévő víz felszívásával egyidejűleg hőt ad le, így a körülötte lévő jeget megolvasztja. Jégolvasztó hatása már 5-30 percen belül megkezdődik.
Fotó: Főkert