Fokozatosan cserélődnek a készletek a boltokban, nemsokára (majdnem) minden ital csomagolását érdemes lesz visszaváltani.
Szép lenne, ha az italospalackok betétdíjas rendszerét azért júliusban kezdték volna ténylegesen is működtetni, mert néhány éve már hazánkban is szó esik a műanyagmentes július kezdeményezésről, amelynek célja a „műanyagböjt”, vagyis elvileg az, hogy egy hónapig ne használjunk műanyagot, reálisabban megközelítve pedig az, hogy minél kevesebbet – különösen az egyszer használatos – műanyagokból. De nem, a nem újratölthető üveg, fém és műanyag italcsomagolások ötvenforintos, néhány kivételtől eltekintve kötelező díja azért július 1-jétől él, mert eredetileg január volt a határidő, ám a „gyártók kérésére” fél évvel elhalasztották a bevezetést.
Ezért láthattunk az elmúlt hónapokban a nagyobb élelmiszerboltokban kikapcsolt, nem működő, majd az utóbbi hetekben már funkcionáló, de a vásárlók által csak ritkán használt automatákat. Az érintett dobozok, palackok zöme ugyanis nem volt része a REpont nevű rendszernek. Azokat az italcsomagolásokat, amelyeken nincs rajta az „50 Ft” feliratot és két egymásra mutató görbe nyilat tartalmazó logó, nem tudjuk beküldeni az automatákba, nem kapjuk meg értük a pénzt.
A felemás bevezetés következménye, hogy az átmeneti időszakban a boltokban, vendéglátóhelyeken eladáskor felszámolták, felszámolják az 50 forintos betétdíjat, akkor is, ha a logó híján a pénzt nem kaphattuk, kaphatjuk vissza.
Aki azt hiszi, hogy július 1-jétől az üzletekben már az érintett palackok mindegyike a REpont rendszerébe tartozik, csalódni fog. A határidő ugyanis arra vonatkozik, hogy azóta nem hozható forgalomba logó nélküli ital, ám a kereskedőknél, gyártóknál meglévő készletek kifutása időbe telik. Július első harmada már szinte eltelt, de most is azt tapasztaltuk, hogy például a nagyobb ásványvizes palackoknál elvétve van a boltokban repontos, az üdítőknél, boroknál több ilyen akad, és az olyan, nyáron gyorsan cserélődő termékeknél, mint a dobozos sörök, energiaitalok, már szinte csak visszaváltható áru van a polcokon.
Az egész rendszer célja, hogy teljesüljenek az EU-s előírások. Amelyek szerint az egyutas palackoknak jövőre a 77, 2029-ben már a 90 százalékát vissza kell gyűjteni.
Egyutas palackok
Nézzük, mire is vonatkozik az ötvenforintos betétdíj. Alapvetően minden italcsomagolásra, amely fémből, műanyagból, üvegből van, és nem újratölthető, szakszóval egyutas. Vannak azonban bőven kivételek:
- tejet, tejalapú terméket tartalmazó
- 1 decisnél kisebb
- 3 literesnél nagyobb
- speciális formájú, méretű
- ritka, évente legfeljebb ötezres mennyiségben forgalmazott
- drága, legalább 25 ezer forintos italt tartalmazó
- külföldről vásárolt
palackok. Az új készletek megérkezése után minden más italért föl fogják számolni az 50 forintot, a tételt a blokkon külön sorban tüntetik föl.
Visszajár
A betétdíj visszajuttatására alapvetően az automatákat szánják, amelyeket Mohu Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. adja, amely egy éve átvette a hulladékgazdálkodás teljes rendszerét: a boltok, ahol elhelyezik őket, kötelesek üzemeltetni, őrizni, árammal és internettel ellátni, kivilágítani, takarítani a berendezéseket. Ezért cserébe palackonként 7,50 forint + áfa illeti meg őket.
A legalább 400 négyzetméteres üzleteknek kell automatát működtetniük, általában a bolton belül, de előfordul, hogy azon kívül. Ha jól számoljuk a térképes keresőn, Ferencváros területére 15 automata esik.
Kisebb üzletek, sőt bármilyen szervezet jelentkezhet önként is automatát üzemeltetni vagy kézzel visszaváltani a palackokat. Utóbbi esetén a dolgozók egy applikációval olvassák be a palackot, és a bolt csak 5 forint + áfát kap.
Az automata csak az ép palackot fogadja el, tehát miután évtizedekig próbálták ránevelni a felhasználókat, hogy nyomják össze a palackot, most erről le kell szoktatni őket.
A gép azután már szakszerűen összepréseli, illetve üveg esetén összetöri az italcsomagolásokat. A visszaváltó háromféleképp rendelkezhet az automatánál a betétdíjról:
- jótékony célra ajánlja föl,
- utalványt kér, amit levásárolhat vagy pénzre válthat az adott boltban, esetleg boltláncnál
- ha letöltötte a REpont appot és regisztrált, megadta a számlaszámát, a pénz utalását is kérheti.
Többször használatos palackok
Az úgynevezett többutas, azaz újrahasználható csomagolásoknál a termék gyártója határozza meg a díjat. Ez lehet kevesebb vagy több is, mint ötven forint. Ezeknél a termékeknél másmilyen a logó is, palackot formáz. Az ilyen üveget nem az automatában, hanem a boltban tudjuk visszaváltani.
– kej –
Nyitókép: Stépán Virág
Szövegközti képek: – kej –