„Kihozni a lehető legjobbat” – Baranyi Krisztina polgármester

A pártpolitika rosszat tesz a helyi politikának, tartja, ezért indult egy civil szervezet, a Baranyi Krisztinát Ferencvárosért Egyesület színeiben, ezért akart a fővárosi közgyűlésnek is tagja lenni – mondta a 9-nek az újraválasztott ferencvárosi polgármester, aki szerint Karácsony Gergely is sokkal több szavazatot kapott volna, ha búcsút int az ellenzéki pártszövetségnek.

9: Nemcsak ön aratott győzelmet, de a csapata is minden egyéni választókerületet megnyert. Mire lesz elég ez az új, nagy többségben lévő frakció?

Baranyi Krisztina: Bármire, amit szeretnénk megvalósítani. Az elmúlt öt évben nagyon sok jó dolgot tudtunk megcsinálni ebben a kerületben, sok választási ígéretet teljesítettünk, a működésünkben az egyetlen akadály a képviselő-testület ellenséges hozzáállása volt: a gáncsoskodás, az ellenérvek szándékos keresése. Ez sok energiát vitt el, ami októbertől megszűnik.

9: Mi volt a kampánystratégiájuk?

BK: Döntő pont volt, amikor egyhangúan eldöntöttük, hogy egyesületi formában fogunk elindulni, olyanokat indítva képviselőjelöltként, akik a helyi ügyeket és Ferencvárost helyezik előtérbe, a párt- és egyéni érdekeiket pedig háttérbe szorítják. Úgy építettük fel az egyesületet, hogy aki támogat, azzal leülünk és megállapodunk. Kértük a DK–MSZP-frakció vezetőjétől is, hogy ezt tolmácsolja pártjaik vezetésének, ám a támogatást nem kaptuk meg. Így hamar eldőlt, hogy ők ennek az együttműködésnek nem lesznek a részesei. Nem inogtunk meg, föl sem merült, hogy az utolsó pillanatban elrántsuk a kormányt és megállapodjunk úgy, hogy nem teljesítik az elvárásainkat, sem az, hogy ez veszélyeztetné a győzelmünket. A pártpolitika rosszat tesz a helyi politikának.

9: A fővárosi közgyűlésbe is bekerült a Kutyapárt listavezetőjeként. Hogyan látja az ottani helyzetet?

BK: A Mi Hazánk által beterjesztett és később a parlament által elfogadott törvénymódosítás miatt, amellyel az utolsó pillanatban megváltoztatták a fővárosi közgyűlés megválasztásának szabályait, polgármesterek helyett pártlistákról pártemberek kerültek be, ami nagyon rosszat tesz a várospolitikának. Eleve azért szerettem volna a közgyűlés tagja lenni, hogy meg tudjam jeleníteni elsősorban Ferencváros érdekeit, másodsorban a polgármestereknek és rajtuk keresztül közvetlenül a városlakóknak az érdekeit. Ráadásul az új szereplő, a három hónapja létező Tisza Párt a Fideszével megegyező létszámban jutott be. Számukra a fővárosi közgyűlés az a terep, ahol politizálni tudnak, a nézeteiket kommunikálni a lakosságnak. Attól tartok, mivel 2026-ban Orbán Viktor leváltására készülnek, nem mindig a város, hanem a belpolitikai érdekek fogják meghatározni a mozgásukat. Nem látom azt sem, lesz-e többség a döntésekhez: már a működőképesség biztosítása is nagy kihívás lesz.

9: Karácsony épphogy megnyerte a választást. Ön szerint mit rontott el?

BK: Számomra régóta egyértelmű, hogy az eddig négy kormánykétharmadot összehozó ellenzéket ezen a választáson meg fogják büntetni a szavazók. Karácsony Gergelynek is sokkal szerencsésebb lett volna, ha egy ernyőszervezet vagy civil egyesület színeiben indul el, a sikeres fővárosi polgármesterek támogatásával. Sokkal több szavazatot kapott volna, ha levált volna a leszerepelt ellenzéki pártszövetségről. Így is nyert, jóval többen voksoltak rá, mint az őt támogató listára. De nem tudom, nincs-e késő független várospolitikusi arcélt építeni.

9: Mit szól a Vitézy Dávid körüli ügyekhez? Úgy tudjuk, vele sincs rossz viszonyban.

BK: Felháborító húzás volt, hogy Szentkirályi Alexandra kimondottan az ő javára lépett vissza, amivel nagyon sok embert megtévesztettek. Vitézy végig azt kommunikálta, hogy ő nagyon szakmai, független, pártoktól távol álló jelölt, még a kampányszlogenje is az volt, hogy „Pártpolitikai csatatér helyett valódi városfejlesztést!” A szavazás előtt másfél nappal derült ki, hogy nem ez a valóság: ő valójában fideszes jelölt. Emiatt őszintén csalódtam benne. Előtte azt gondoltam, jelentős szerepet, akár pozíciót is kaphat a Karácsony vezette új közgyűlés munkájában. De ez a remény a választás előtti péntek reggelén szertefoszlott.

9: Mit tervez leginkább fejleszteni a ferencvárosi szolgáltatások közül?

BK: Örök témák: közbiztonság, köztisztaság, egészségügy. Vannak jelentős külső tényezők, amelyekkel nem tudunk mit kezdeni, ennek ellenére elsődleges feladatunk, hogy a lehető legjobbat hozzuk ki a helyzetből. Az új szakrendelő felépítésével, a legmodernebb felszereltséggel próbáljuk biztosítani azt, hogy tőlünk ne vándoroljanak el az egészségügyi dolgozók. Ugyanezért szeretnénk a szakdolgozóknak lakhatási támogatást és más juttatásokat is adni. Szervezeti átalakításokkal ügyfél- és betegközpontúbbá is tennénk a egészségügyi rendszerünket. Nem tudunk elég jók lenni a köztisztaság területén sem, ahogy egyetlen városvezetés sem. A nulla közterületi takarítógéphez képest a három vagy a nulla hétvégi takarításhoz képest a rendszeres nagy ugrás, de azért mindig vannak panaszok. Folytatjuk a faltól falig nagytakarításokat, és nemcsak a saját területeinken, hanem a kerületbe eső fővárosiakon is fogunk takarítani, mert ezt várják el tőlünk. Ami a közbiztonságot illeti, rendkívül aggasztó, hogy a ferencvárosi rendőrségi állomány létszáma radikálisan csökkent az elmúlt öt évben, ahogyan országosan is rendőrhiány van. Több rendőrt nem tudunk az utcákra varázsolni, de szolgálati lakásokkal, pénzjutalmakkal, bérkiegészítésekkel segítjük és segítettük már eddig is a 9. kerületi kapitányságot. Emellett a közterület-felügyelet folyamatos fejlesztése is fel­adat, s a polgárőrséggel is kiterjedtebb szerződést tervezünk kötni.

9: A beruházások ügyében mi a helyzet? Megújul az Ecseri úti metrófelszín?

BK: Ez lesz az első, aminek az elkezdéséhez októberben meghozzuk a szükséges döntéseket, és lezárul a Pöttyös utca felújítása is. Az úgynevezett Egészséges utcák program keretében, ami egy EU-s projekt, négy középső-ferencvárosi utca felújítására pályáztunk. Akármennyit sikerül elnyerni, a többit saját forrásból újítjuk fel. Folytatni fogjuk a városrehabilitációt is, ami ugyanolyan prioritás lesz, mint ebben a ciklusban is volt: tizenöt házat ürítettünk ki, egy teljes házfelújítás elkészült, a másik folyik, a harmadik pedig közbeszerzés előtt van. Folytatjuk az eddig rossz állapotuk miatt nem bérbe adható lakások felújítását is, mert azok számára, akik WC nélküli lakásokban laknak, nemcsak a teljes házfelújítás, hanem az is rehabilitáció, ha kikerülhetnek onnan. Hosszú távú cél a rozsdaövezeti fejlesztés is, amihez elengedhetetlen az állam szerepvállalása, például a Diákváros, a Déli Városkapu program, a nagy állami közlekedési beruházások vagy a Galvani híd. Ahol nincs jó minőségű közlekedési infrastruktúra, ott a befektetők sem várost, sem mást nem fognak fejleszteni. Ezt mi szabályozással tudjuk elősegíteni, illetve lobbizunk, hogy minél előbb hozzáfogjanak.

9: Ferencváros eddig is előszeretettel külpolitizált: lesznek-e új testvérvárosai?

BK: Ezek a kapcsolatok az elmúlt harminc évben fokozatosan kiüresedtek: mi igyekszünk újra tartalommal megtölteni őket. Például Bucsa kiválasztása egyben gesztus, kiállás is volt, s azóta is jól működik, most is nyaralnak nálunk nehéz sorsú bucsai gyerekek. De szeretnénk klasszikusabb testvérvárosi kapcsolatokat kialakítani a miénkhez hasonló adottságú önkormányzatokkal is, mert sok mindenben tudnánk egymás segítségére lenni.

9: Vadvirágos Budapest munkacímen összefogás körvonalazódik az úgynevezett progresszív budapesti polgármesterek között. Hol tart ez?

BK: Közös gondolkodás indult el – nyilván elsősorban azokkal, akikkel eleve szorosabb viszonyban voltunk – arról, hogy bizonyos ügyekben közös szakmai javaslatokat tegyünk a fővárosi közgyűlésnek. Nemcsak azért, hogy a kerületi ügyeket becsatornázzuk, hanem azért is, hogy ha azt látjuk, nem jelennek meg bizonyos várospolitikai, városszakmai érdekek a döntéshozásban, akkor közös álláspontokat tudjunk megfogalmazni. Mások is érzik ugyanis annak a veszélyét, hogy a kerületi érdekek háttérbe szorulnak a közgyűlésben. De erről egyelőre nem tudok több konkrétumot mondani.

9: Tervezi, hogy öt év múlva nekivág a főpolgármesterségnek?

BK: Ezt nagyon sokan kérdezik meg rebesgetik. Fogalmam sincs. De ha addigra megbukna Orbán Viktor, az nagy segítség lenne a döntésben.

Vágvölgyi B. András – Nagy Ildikó Emese


Fotó: Stépán Virág


(Megjelent a 9 magazin 2024. júliusi számában.)