Tiltakozás a fakivágás ellen Szentágothai tér (fotó: Stépán Virág)

Hány fát lehet megmenteni a Szentágothai téren?

Az orvosi egyetem a Thaly Kálmán utcán átterjeszkedve új tömböt kap hat leromlott lakóház helyén. Az építkezés felvonulási területe az utca teresedésében kialakított kis park lenne, így a kivitelező tizenkét fa kivágására kért engedélyt. Ez ellen tiltakozva hívtak össze csütörtök délutánra civil demonstrációt a helyszínre.

Nem ellenségeskedést, nem a „jók” és a „rosszak” harcát láthatta, aki elment a Szentágothai Jánosról elnevezett térre, a Thaly Kálmán utca és a Vendel sétány sarkára, hanem párbeszédet, szándékot a párbeszéd folytatására, megoldáskeresést az ellentétes érdekek között. Ez akkor is biztató, ha úgy látszik, a beruházásnak ebben a fázisában a fák többségének valójában kevés esélye van már.

A kivágások elleni tiltakozáson a helyi lakosokon, aktivistákon és persze ellenzéki, vagy éppen tavaly már mandátumot nem szerzett kerületi politikusokon kívül többen eljöttek a többség (Baranyi Krisztinát Ferencvárosért Egyesület – BKFE) képviselői közül is.

A főszervező, Deák Barbara is azt mondta, nem az önkormányzat ellen lépnek föl, de azt kifogásolta, hogy a lakosságot csak most vonják be, holott a kerületvezetés már hónapok óta tárgyal erről a beruházásról.

Kővári Ákos, a 10 millió Fa Alapítvány ferencvárosi aktivistája arról beszélt, hogy a 9. kerület korábban elöl járt a város zöldítésében:

Olyasmire, hogy egy teljes háztömb helyén zöldfelületet hoznak létre, ahogy a Kerekerdő park esetén történt, nemigen volt máshol példa,

ezért is lenne fontos itt, egy bölcsőde, egy gimnázium és egy egyetem közvetlen közelében megvédeni a fákat.

A Semmelweis Egyetem (a továbbiakban a régi, ismert rövidítéssel: SOTE) olyan területet kapott meg, amely egyaránt határos a Szentágothai térrel, a Viola és a Tűzoltó utcákkal. Csakhogy az utóbbiakra néző homlokzatokat az önkormányzat még évtizedekkel ezelőtt levédette, így onnan nem lehet építkezni. Marad a kis park, amely azért is ideális lehetőség a kivitelezésre, mert a teresedés felvonulási területként, depóként, az építkezés résztvevőit szolgáló irodák, szociális helyiségek elhelyezésére is szolgálna, ahogy azt a kivitelező, az EBH Invest képviselője részletesen be is mutatta a városfejlesztési bizottság március 12-ei ülésén. A Vendel sétány végig nyitva maradna, és az ott álló idős platánt sem bántanák, de a további tizenkét fát akkor még kivágandóként mutatták be.

A homlokzati védettség elvileg megszüntethető lenne, és akkor például a Viola utca felől lehetne építeni. Ebben az esetben több lakó szenvedné el a bő kétéves építkezés forgalmát, több parkolóhely szűnne meg. A fő baj azonban, ahogy Reiner Roland alpolgármester is mondta az ülésen, az, hogy

a védettség levételéhez országos szervekkel kell hosszasan egyeztetni, másfél évnél hamarabb nem születne döntés ebben az ügyben.

A kormány által kiemeltnek nyilvánított beruházás pedig aligha várna ennyit.

A fák egy részének megmentésével kecsegtetne, ha gyökerestül kiemelnék őket, amire létezik technológia már egészen nagy egyedek esetén is (ideális esetben öt fából négy túléli az áttelepítést), a demonstráció idejére a SOTE és a kivitelező már bele is egyezett ebbe. Csakhogy a felnőtt fák sikeres kiemelésének több feltétele van.

  • Nyugalmi időszakban, télen kellene elvégezni.
  • Húsz évnél fiatalabb fáknál működik.
  • Egy, de inkább két szezonban elő kell készíteni rá a fákat.

Ezeket a feltételeket Kovács Orsolya kerületi főkertész is megerősítette, és itt egyik sem teljesül.

Mindenesetre a demonstráción felszólaló Süveg Anna helyi képviselő (BKFE) kijelentette:

a rendelkezésre álló eszközeimmel mindent meg fogok tenni, hogy ne vágjanak ki fákat.

Április elején lakossági fórumot rendeznek, amelyen a SOTE és a kivitelező is megjelenik, a fák sorsáról ott folytatódik majd a párbeszéd.

Tevan Imre

A nyitóképen a demonstráció, a bal szélen Deák Barbara, mellette Kovács Orsolya, középen Süveg Anna beszél.

Fotó: Stépán Virág