Autikum: közösségi tér autista felnőtteknek

Kerületünk határában, a Népligetnél nyílt meg Magyarország első felnőtt autista szabadidős és kulturális központja, az Autikum. Az Aura Autistákat Támogató Közhasznú Egyesület tagjai tíz éve tervezik a közösségi tér létrehozását, egy olyan helyet, amely teret nyújt az autista felnőttek számára, és ahol szórakoztató és változatos programok során fejlődhetnek és lelhetnek társaságra. Mindezt a fővárosi közösségi költségvetés segítségével sikerült megvalósítani.

A közösségi hely ötlete 2020-ban került a fővárosi önkormányzat által abban az évben először indított közösségi költségvetés megszavazható projektjei közé. A nyílt pályázaton az Aura Egyesület nyerte el a megvalósítás jogát, a főváros 250 millió forintos támogatásával. Hasonló funkciót betöltő intézmény eddig nem volt Magyarországon, ezért már az ötlet is hatalmas érdeklődést keltett az érintettek és családjaik körében. Az egyesület eddig különböző pályázatok révén tartotta fenn magát, a közösségi költségvetés nyújtotta támogatásnak köszönhetően most viszont állandó helyen, stabil működési körülmények között tudják folytatni munkájukat immáron nem csak az egyesület tagjai számára, hanem a főváros ide látogató autista lakói számára is. A támogatás az Autikum működését a tervek szerint öt évre képes biztosítani.

Az egyesület célja, hogy az autizmus spektrumzavarral élő felnőttek a szükségleteiknek megfelelő ellátásban részesülhessenek a közösség igényeire hangolt programokkal, illetve segítsék őket a társadalmi beilleszkedésben és az önálló élet kialakításában. A hely tervezése során fontos szempont volt a biztonságos, átlátható, rendezett, mégis családias környezet megteremtése és a könnyen megközelíthető, központi elhelyezkedés is. A Ferencváros közvetlen szomszédságában, a 8. kerületi Bíró Lajos utcában található közösségi tér sokféle program – többek között társasozás, művészeti alkotó és zenés foglalkozások, előadások és baráti találkozások – befogadására alkalmas. A heti rendszerességű programoknak közel száztíz négyzetméteres tér ad helyet, amelyben kényelmesen elfér harminc-negyven ember: körülbelül ennyien szoktak részt venni a nagyobb eseményeken; emellett 5-8 fős kiscsoportos formában önismereti, készségfejlesztő programokat is tartanak. Az Autikum vállalása alapján rendszeresen szerveznek inkluzív, bárki által látogatható programokat is, például kiállításokat és zenei esteket, amelyeken együtt  vehetnek részt autista és neurotipikus érdeklődők is.

Az autizmus olyan veleszületett, genetikai okokra visszavezethető észlelési és információfeldolgozási zavar, amely korlátozza az egyén kommunikációs képességeit, és a társas kapcsolatokban, valamint a társadalomba való beilleszkedésben is nehézségeket okoz. A közösségi teret működtető kétszáznyolcvan fős civil szervezet közel két évtizedes múltra tekint vissza, azóta folyamatosan bővíti szolgáltatásait és programjait az autizmussal élő emberek igényeit figyelembe véve. Munkájában szülők, szakemberek és önkéntesek egyaránt részt vesznek. Az Autikum a szociális érintkezés lehetőségét nyújtja a környéken- és távolabb élő autista emberek számára, olyan befogadó közösséget biztosítva, amelyben megkapják a szükséges támogatást és lehetőségeket ahhoz, hogy teljes életet élhessenek. Nagy hangsúlyt fektetnek a társadalmi szemléletformálásra is, az autizmussal kapcsolatos tudatosság és elfogadás növelésére, az autizmussal élő emberek társadalmi megítélésének pozitív irányba fordítására.

Az Autikum, első felnőtt autista szabadidős és kulturális központ 2024. április 2-án, az autizmus világnapján nyílt meg az érdeklődők előtt.

Kálmán Dávid

Fotó: Stépán Virág