Galvani híd: egy-nulla a környezetvédőknek

Csatát nyert a Kiserdő Egyesület és Budapest Főváros Önkormányzata a Galvani híd ügyében: a Fővárosi Törvényszék első fokon megsemmisítette a beruházás 2022-ben kiadott környezetvédelmi engedélyét.

A tárgyaláson elhangzott bírói ítélet írásos verzióját várják, mert abból még több kérdésre választ kaphatnak – mondta Ferenczi István, az egyesület elnökségi tagja a Kilenconline kérdésére. Két részletben tárgyalta a bíróság az ügyet, egyelőre az első részben nyertek a felperesek.

Az egyesület – amelynek tagjai a döntés után rövid videóban is beszámoltak az eredményről – és a főváros kétéves pereskedéssel elérte, hogy első fokon visszavonják a Galvani híd környezetvédelmi engedélyét, amely a hivatalos megfogalmazás szerint az új Duna-híd és a Ráckevei-Soroksári Duna-ág feletti híd, valamint a kapcsolódó úthálózat első szakaszának a 11. kerületi Fehérvári út és a 9. kerületi Gubacsi út közötti szakaszára terjedt ki, áthaladva Budapest egyik legértékesebb, 22 hektáros erdőfelületén.

Egyértelművé vált, hogy a környezettanulmány régi adatokra épített, amelyek nem a mai valós képet mutatják. Például a területen ma már több házat is építettek, amelyekre egészen más zaj- és légszennyezési hatások a mérvadók. Abban is elfogadta a bíróság a főváros és a kiserdővédők érveit, hogy a vizsgált hatásterület túl szűk. Abban viszont Ferenczi szerint nem volt áttörés, hogy egy új híd és a hozzá kapcsolódó úthálózat milyen óriási terhelést jelentene a Wekerletelepre és a JALT-ra.

A tervezett építkezés következő szakaszában érintené a Kiserdőt is, ahová egy négysávos utat álmodtak. Bár korábban kiszivárogtatott hírek szerint a 2016-ban kiemelt beruházásnak minősített Galvani hidat és a levezető úthálózatot a kormány mostanában mégsem tartja olyan fontosnak (forrás sohasem volt a kivitelezésre), nem vonták vissza hivatalosan a kormányrendeletet, így mindeddig elvben megkezdődhetett volna az építkezés.

A bírósági terepszemlén egyértelműen kiderült, hogy a 2022-es környezetvédelmi engedély időpontja óta rengeteg változás történt a kérdéses területen, többek között házak épültek a közelben, amelyekre a megengedett zaj- és légszennyezési hatások nem vonatkozhatnak. Az egyesület adományokból tudta finanszírozni a pert: 2022-ben pár hét alatt fél millió forintot adtak rá a támogatóik. A csatát most megnyerték, de a döntés még nem jogerős.

– bgb –
Fotó: Stépán Virág