„Keddre terveztük a tanévnyitót” – Iványi Gáborék az iskoláik bezáratásáról

Jogi lépéseket tesz a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET), azonnali jogvédelmet és gyorsított eljárást kérve, miután a fővárosi kormányhivatal a köztartozásokra hivatkozva törölte a nyilvántartásból az óvodáját és két budapesti iskoláját – hangzott el a sajtótájékoztatón, amelyet a MET a József Attila-lakótelepi Ifjúmunkás u. 31.-ben tartott, ahová a nyári hónapokban önkéntesek segítségével zajlott felújítás után az iskolák költöznének. Háromszáz diák és a hozzájuk tartozó családok sorsa a tét: számukra nem egyszer a lakóhelyüktől két-három órányira lévő intézményeket javasolt a kormányhivatal. 

Ha a jogvédelmet sikerül megszerezni, akkor folytatni tudjuk itt a munkát” – mondta Pizarro-Iványi Júlia, a Wesley János Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium intézményvezetője. A Fővárosi Törvényszékhez fordulnak, több jogász, jogsegélyszervezet is jelezte számukra, hogy a MET rendelkezésére állnak, így a lehető legrövidebb időn belül próbálnak valamit tenni. Háromszáz diák és a hozzájuk tartozó családok sorsa a tét: mindössze két napjuk van nekik, a családjuknak, ötven-hatvan pedagógusnak és iskolai munkatársnak arra, hogy új óvodát, iskolát, munkahelyet keressenek a tanév kezdete előtt. „Olyan diákokról beszélünk, akik úgy kerültek az iskoláinkba, hogy máshonnan kiszorították, kitaszították őket, olyanokkal, akikkel korábban közölték, hogy három napon belül hagyják el az iskolát, mert nem kívánnak velük foglalkozni, nem tudják őket szakszerűen ellátni” – hangsúlyozta Gazdig Róbert, a Wesley Kincsei Általános Iskola és Gimnázium igazgatója, megköszönve mindazoknak a szülőknek, támogatóknak, önkénteseknek, pedagógusoknak, gyerekeknek a munkáját, akik „végigdolgozták az egész szünidőt azért, hogy megfeleljünk mindazoknak a követelményeknek, amelyeket a Budapest Főváros Kormányhivatala Építésügyi Osztálya, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal és a Katasztrófavédelmi Hatóság vár el tőlünk”. 

Az iskolaigazgatók e-mailben, az érintett gyerekek szülei kedd este 6 és 9 óra között személyesen kapták meg azt a levelet a kormányhivatal munkatársaitól, amelyben közölték velük, hogy szeptember 2-ig gondoskodniuk kell az új iskolába való beiratkozásról. A levélhez listát mellékeltek az iskolákról, ahol fogadnák a gyerekeket, ám a megjelölt intézmények nem egyszer két-három órára vannak a család lakóhelyétől. 

„Keddre terveztük a tanévnyitót” – mondta Gazdig. „Ezzel az iskolával szerettük volna meglepni önöket. Egész nyáron dolgoztunk, hiszen az Oktatási Hivatal, illetve a kormány részéről rengeteg feltételt szabtak azért, hogy megnyithassunk. Nyáron végig tárgyalásban voltunk velük, és mindeközben elkészült az iskola. Arra készültünk, hogy egy csodálatos új lehetőséget biztosítunk a fővárosban, és olyan iskolát hozunk létre, amely a hátrányos helyzetű, számtalan tanulási nehézséggel küzdő diákok mintaiskolája, a különlegesen támogató szülői közösséggel, a rendkívül jól képzett pedagógusokkal és a remek nevelő-oktató munkát segítő szakemberekkel. Tudjuk, hogy számtalan állami iskolában nincsen jelen fejlesztőtanár, gyógypedagógus és iskolapszichológus. A fenntartónk itt biztosította, hogy az ő munkájuk is zavartalan legyen.”

„Az igazi kiút az, ha azok, akik nem kormányzásra használják azt a lehetőséget, amit ez a státusz biztosít a számukra, sürgősen távoznak, mert ez az ország másfajta vezetést érdemel. Nem ezért váltottunk rendszert” – foglalta össze Iványi Gábor, a MET vezetője, aki szerint az abaújkéri iskolájuk is „megszűnik hasonló módon éppen ezekben a napokban egyik pillanatról a másikra. Olyan iskola, ahol negyven településről szedtük össze azokat a gyerekeket, akik máshol nem tudták a tanulmányait folytatni. Rendkívül szegény háttérből érkeznek sokak, akik senkinek nem kellettek. Ha ők nem tudják folytatni és befejezni a tanulmányaikat, a dolog értelmetlen, diabolikus.”

A Sára Botond vezette fővárosi kormányhivatal döntéséről itt adtunk hírt, a MET sajtótájékoztatójának közvetítése pedig itt nézhető meg.