Kiviteli tervek – bővül a Semmelweis Egyetem

A következő évtizedben több mint százhúsz milliárd forintos ingatlanfejlesztést vihet végbe a Semmelweis Egyetem a Ferencvárosban. Új és megújuló épületek, új és átalakuló karok szerepelnek az egyetem tervei között: van, ami még álom, de van, ami már a kivitelezésnél tart. Többek között innovációs központ, gyógyszerészeti centrum, logisztikai központ jöhet létre néhány éven belül.

 

Az egyik legfontosabb beruházás a meglévő Elméleti Orvostudományi Központtal (EOK I.) szemben, annak bővítéseként, fejlesztéseként létrejövő új Elméleti Oktatási Központ II. a Thaly Kálmán utca – Tűzoltó utca – Viola utca által határolt tömbben.

A még meglévő, bontandó épületek helyén a Semmelweis Egyetem új, 14 ezer négyzetméteres oktatási épületet kíván létrehozni, amellyel, mint a 9-nek elmondták, elsődlegesen a hallgatói tereket szeretnék növelni, a hallgatókat kiszolgáló infrastruktúrát bővíteni, a hallgatóság minél jobb elhelyezése érdekében. Hatezer négyzetméteren mélygarázst is kialakítanak. Az épület a tervek szerint „nyitott kapcsolatban” áll majd a környezetével, és három utca felől lesz megközelíthető. A Szentágothai János tér is aktív részévé válik a városi és egyetemi életnek, részben a tér helyreállításával. Az örökségvédelem érdekében megtartják és felújítják az épület Tűzoltó és Viola utcai homlokzatait. A beruházás építési engedélyeztetése folyamatban van, ezt követően kezdődik a kiviteli tervek készítése. Sikeres közbeszerzés esetén a kivitelezés 2024-ben kezdődhet, és úgy tervezik, két év alatt fejeződik be.

Anatómiai intézet

Részben uniós pályázati forrásból újulhat majd meg a Tűzoltó utca 58. alatt lévő Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézet. Az egyetem szerint a 21. század kihívásai, az információs technológia rohamos fejlődése, a dinamikusan növekvő hallgatói létszám és a hallgatók igényei az intézet sokoldalú fejlesztését igénylik. Emiatt szükséges az intézet épületének teljes körű felújítása, ennek része az energia-korszerűsítés is, amelyre az egyetem az Európai Unió Helyreállítási és Ellenálló képességi Eszköze program keretében nyert pályázati forrást. A meglévő, 6800 négyzetméteres épület alapterülete további mintegy 1500 négyzetméterrel nőhet a beruházás révén.

Patológiai központ

Ugyancsak a Középső-Ferencvárosban tervezik megvalósítani a II. sz. Patológiai Intézet Nemzeti Orvosi Innovációs Képző Központot (NOIKK). Az Üllői út 93.-ba megálmodott intézmény Kelet-Közép-Európa legújabb és legmodernebb kutatási és oktatási központja lesz az Üllői út és Tűzoltó utca közötti Anatómiai Tömbben, amely az egyetemi hallgatókat még inkább segíti majd a halottvizsgálati gyakorlat és tudás megszerzésében. Az intézményben lehetővé válhat a klinikai halottvizsgálatok minimálinvazív, vagyis minél kisebb beavatkozással történő végzése, illetve robotizálható módszertana, emellett modern eszközöket fog biztosítani a ritka és a tumoros megbetegedések diagnosztikájához, és a mintavételi technikák fejlesztéséhez is hozzájárul. Az új, 6900 négyzetméteres épületegyüttes a nagy múltú Patológiai és Anatómiai Intézetekkel együtt, egy tömbben fog elhelyezkedni, és elkészülte után lehetővé válik a nemzetközileg akkreditálható laborstruktúra kialakítása. A várhatóan 2025-ben elkészülő épületkomplexumban helyet kap- nak többek között hallgatói terek, nagy előadó- és halottvizsgálati termek, CT- és MR-helyiségek, laborok, irodák, konferenciatermek, étterem, tetőterasz és mélygarázs is.

Gyógyszerészeti centrum

A közelmúltban a Semmelweis Egyetem megkapta a volt Schöpf-Merei kórház csaknem egy évtizede üresen álló ingatlanának kezelési jogát; itt a jelenlegi elképzelések szerint 21 700 négyzetméteren oktatási és kutatási funkciókat alakítanak ki. A Hőgyes–Schöpf-Merei Gyógyszerkutatási Centrum a Bakáts tér 10., a Hőgyes Endre utca 5–9. és a Knézich utca 14. szám alatti ingatlanokon jön létre. Az utóbbiban működött volt idősotthon épületét idén vásárolta meg a Semmelweis Egyetem a fővárosi önkormányzattól. Itt az Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézete fog működni, amely elsősorban a Semmelweis Egyetem klinikáinak, intézményeinek gyógyszerellátását biztosítja majd. A gyógyszerészeti centrumban nagy előadók és szemináriumi termek, központi könyvtár és olvasóterem, laboratóriumok, irodák, tanulmányi osztály, a hallgatói önkormányzat helyisége és mélygarázs is helyet kaphat. A beruházás több ütemben valósulna meg, elsőként a régi, romos épületek bontása kezdődik meg, ugyanakkor a tervezés folyamán, az állapotfelmérések eredményétől függően bizonyos épületeket, épületrészeket megtartanának, így például a Hőgyes utcai homlokzat mellett a Gyógyszerésztudományi Kar és a volt pasztőröző épülete is megmaradna.

Emelet és tetőtér

A Ferenc téren is beruházásokba kezdhet rövidesen a Semmelweis Egyetem. A Ferenc tér 15. alatti, az Egészségügyi Közszolgálati Karhoz tartozó, mintegy kétezer négyzetméteres oktatási épület teljes átépítése tervben van az utcafronti homlokzat megtartásával. A jelenlegi körfolyosós, gangos kialakítás megszüntetésével beépítik az épület által körülölelt udvart, és a szomszédos épületek magasságát figyelembe véve plusz egy emeletet és tetőteret is kialakítanak. Az egyetem kiviteli tervekkel és jogerős építési engedéllyel rendelkezik.

Logisztikai központ

Ferencváros szélein is várhatóan lesznek építkezések: megépül az egyetem Külső Mester utcai Logisztikai Központja. A Külső Mester utca 23.-ba tervezett építkezés az Illatos úton kívül van. Régen katonai objektum volt, amely most egy ipari-logisztikai övezetben fekszik a ferencvárosi rendező-pályaudvar kihúzóvágánya mellett. Itt főként gazdasági-raktározási funkciókat ellátó, csaknem tízezer négyzetméteres épület jön létre, logisztikai központ, az egyetemi szállítási kapacitás bázisa és irattár, illetve egy korszerű mosoda. A beruházás bontási és építési engedélyezése megtörtént, a kiviteli tervek is elkészültek.

Bilkei-Gorzó Borbála
Fotók: Semmelweis Egyetem


(Megjelent a 9 magazin májusi számában.)