Megfiatalítják a Kiserdőt

Egy hónapig ritkítják, alakítják a Határ út és a József Attila-lakótelep között nőtt erdőt, sétálni, pihenni közben is lehet, de korlátozásokra számítani kell.

Javában zajlik jelenleg is a ferencvárosi Kiserdő megújulása. Az Önkormányzat a Pilisi Parkerdőt bízta meg a feladattal.

A parkerdő városierdő fejlesztési programjának célja, hogy az erdőt hosszú távon stabilabbá és ellenállóbbá tegyék a változó éghajlati és nagyvárosi környezet kihívásaival szemben, valamint, hogy a Kiserdő hosszú távon is egészséges, fenntartható és biztonságos zöldterület maradjon a lakosság számára

mondta lapunknak Mészáros Péter, a Pilisi Parkerdő szóvivője.

Az erdészek több héten át kis léptékű beavatkozásokat hajtanak végre a közel hatvanéves erdőben. Az erdészeti munkák során kis területű lékeket alakítanak ki, amelyek lehetőséget biztosítanak a fiatal faegyedek számára, hogy fokozatosan átvegyék az elöregedő példányok helyét mondta el az erdészeti szakember.

A tavaszi munkálatok során a veszélyt jelentő, egészségileg leromlott fákat eltávolítják, miközben folytatják az eddig megkezdett lékképzést, és fiatal facsemeték ápolását. A beavatkozások várhatóan négy hétig tartanak, ez idő alatt az erdő látogatása lehetséges, azonban kisebb területi korlátozásokra és munkagépek mozgására számítani kell.

Kiserdő
A nagyjából egykorú fákból álló erdőben helyet nyitnak a csemetéknek

Az egykorú erdő átalakítása hosszú folyamat, ennek során az apró lépésekkel végrehajtott változtatások egy természetközelibb, vegyes korú és szerkezetű erdő kialakulását segítik elő. Az erdészek különös figyelmet fordítanak arra, hogy a beavatkozások minél kisebb hatással legyenek az erdő látogathatóságára és ökoszisztéma-szolgáltatásaira.

A városi erdők speciális gondozást és aktív beavatkozást igényelnek, hiszen egyszerre kell megfelelniük ökológiai, klímavédelmi és rekreációs szempontoknak. Éppen ezért, döntött úgy az önkormányzat, hogy a Pilisi Parkerdő szakmai tudását és klímaadaptációs megoldásait alkalmazza.

A beavatkozások egyik legfontosabb szempontja az alkalmazkodás a városi környezethez. A Pilisi Parkerdő évek óta együttműködik az önkormányzattal, hogy az erdő fenntartható módon fejlődhessen, miközben a látogatók és a szomszédos lakóterületek biztonságát is garantálják.

Tudnunk kell azonban, hogy a városi erdőben alkalmazott finom, de rendszeres beavatkozások eredménye hosszú távon lesz majd csak érzékelhető: az erdőlátogatók számára a változások csak évek, évtizedek múlva lesznek szembetűnőek, miközben az erdőborítás és a látogathatóság folyamatosan fennmarad

 mondta Mészáros Péter.

Bilkei-Gorzó Borbála

Képek: Stépán Virág