Napi hat órára szorítanák vissza a MÁV-telep melletti lőtér működését

Pénzügyekről, csatornáról és vízvezetékcseréről is szó esett a képviselő-testület csütörtöki ülésén.

Májusi rendes ülésükön a képviselők először megemlékeztek a nemrég elhunyt Szabó Gyuláról, a József Attila-lakótelep közéletének kiemelkedő alakjáról, hosszú ideig volt fideszes képviselőről. Először Gyurákovics Andrea, a Fidesz–KDNP frakcióvezetője, majd Baranyi Krisztina polgármester méltatta.

Torzsa Sándor, az MSZP–DK frakcióvezetője napirend előtt azt hozta szóba, hogy szerdán Szentendrén, Lázár János kampányeseményén megkérdezte az építési és közlekedési minisztert a Gyáli úti MÁV-telep vezetékes infrastruktúrájának problémájáról. A vasút kezelésében lévő csatorna- és elektromos hálózat, a közvilágítás nagyon rossz állapotban van, fel kellene újítani. Ahogy erről többször írtunk, egy éve megállapodás született a rekonstrukcióról a MÁV, a főváros és a kerület között, ám a vasúttársaság a megvalósításhoz – közlésük szerint – miniszteri engedélyre vár. Lázár most azt mondta, nem rajta múlik, és utánanéz. Torzsa azt is szóvá tette, hogy a miniszter szavairól a polgármester úgy számolt be a Facebookon, hogy nem említette, a válasz a képviselő kérdéseire született. Baranyi erre azt válaszolta, hogy a szentendrei volt Torzsa első olyan akciója, amely politikailag értelmezhető.

Az ülés első két napirendi pontjának vitája egymáshoz hasonló kérdések mentén folyt, hiszen az egyik a zárszámadásról, azaz a tavalyi költségvetés teljesüléséről, a másik az idei módosításáról szólt. (Utóbbira például azért volt szükség, mert egyes állami támogatások összege megnőtt.) Az ellenzéki frakciók egyik fő támadási iránya, hogy a költségvetési előirányzatok nem teljesülnek:

nem költjük el a pénzt.

Tavaly összességében a költségvetés 78 százalékban teljesült, ami a többi fővárosi kerülethez képest nem rossz adat, mondta Reiner Roland. Az alpolgármester arra is rámutatott, hogy számos sornál (építkezések, kulturális pályázatok, faültetés) a projektek áthúzódnak egyik évről a másikra, a fel nem használt pénz tehát a következő évben szolgálja az eredeti célt. Mezey István (Fidesz) arról beszélt, hogy a felújítások 48, a beruházások csak 42 százalékban teljesültek tavaly (miközben, mondjuk, a bérköltségek gyakorlatilag száz százalékban), de az igazi baj szerinte az, hogy összességében kevés a kerületi beruházás, az összes kiadásnak csak a 6,3 százaléka fordítódik erre. A kormány viszont sok pénzt költ a kerületben – mondta Kállay Gáborné (Fidesz). Konkrétan szó esett a rendelőintézet új szárnyáról, az atlétikai stadion körüli parkról, az Óbester utcában tervezett óvodáról és a Fudan-telkekért kártérítésként járó összegről. Ez már átvezet a másik vitakérdéshez: a fideszesek szerint nem igaz, hogy a kormány „kivérezteti” Ferencvárost, Kállay Gáborné számításai szerint az adóbevételek jobban nőnek, mint a szolidaritási hozzájárulásnak nevezett kormányzati elvonás. Végül mindkét pénzügyi dokumentum a többség (Baranyi Krisztinát Ferencvárosért Egyesület) szavazataival ment át.

Olvasóinknak ismerős lehet a Ferencváros teherpályaudvar területén, lakóházakhoz közel működő lőtér zajának kérdése is. A kerületnek kevés eszköze van a lakók megvédésére a zajártalomtól, mert ezt a tevékenységet nem kell az önkormányzattl engedélyeztetni. A testület most „a közösségi együttélés alapvető szabályairól és ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről szóló” önkormányzati rendelet módosításával próbál lépni. Az új paragrafus szerint június 1-jétől

lakóterület közelében lőgyakorlatot folytatni csak hétköznap 9 és 12, illetve 14 és 17 óra között szabad.

Aki ezt a szabályt megsérti, közigazgatási bírsággal sújtható. Torzsa képviselő szerint csak a teljes tiltás lenne megoldás, a napi hatórás engedélyezés legitimálja a zajforrást.

A képviselők a lakóház-felújítási támogatásról szóló rendeletüket is módosították, hogy pályázni lehessen akár teljes egészében a még meglévő ólom vízvezetékek cseréjére.

A múlt hónapban részletesen beszámoltunk a tankerület által Ferencvárosban tervezett iskolai átszervezésekről. Ezek egy része éles kritikát váltott ki, így a testület akkor levette a témát a napirendről. (Az önkormányzatnak csak véleményezési joga van.) Időközben a szakbizottságban az érintett igazgatók részvételével részletesen tárgyalták a terveket, a kerület módosító javaslatokat fogalmazott meg, most ezekkel együtt fogadták el a véleményt.

A képviselők megszavazták a többi előterjesztést is, például egyes helyiségek hasznosításáról. Ezekről részletesen lehet tájékozódni Ferencváros honlapján.

– ti –
Fotók: Stépán Virág