Negyvenkét játszótér működik Ferencvárosban, amelyek közül évente kettőt-hármat újít fel az önkormányzat. A játszóterek biztonságára az önkormányzat nagy figyelmet fordít, az elmúlt nyolc évben ennek is köszönhetően nem érkezett bejelentés játszótéri balesetről.
Idén két játszóteret újított fel az önkormányzat, a Csengettyű (Börzsöny), illetve az Egyetértés utcait, amelyekre több mint 120 millió forintot költöttek – tudta meg a 9 Szili Adriántól, a városüzemeltetési iroda vezetőjétől.
Az Egyetértés utcai játszótér új öntöttgumi- és térkőburkolatot kapott, és épült egy új homokozó is. A meglévő játszóeszközöket felújították, új hinta, homokozóház, ivókút és kerítés épült, valamint szemeteseket és új padokat is kihelyeztek. A téren 1200 négyzetméteren füves részt alakítottak ki.
A Csengettyű utcai játszótérre ugyancsak öntöttgumi-burkolat, térkövezés, betonlap burkolat került, a meglévő, felújított játékok mellé pedig ide is új elemeket helyeztek el: forgójátékot, padot, szemeteseket, ivókutakat és kerítést. Itt 250 négyzetmétert füvesítettek. A felújítás nyár elején ért véget, de ősszel még újravetik a füvet, mert a nagy hőség ennek nem kedvez.
A beruházás végéhez közeledve több alkalommal számoltak be arról a környékbeliek, hogy a játszótér környezetében füvesítés előtt és a fák körül termőföld helyett sittet és cementdarabokat egyengettek el a munkások, arra szórva a fűmagot – olvasható a Facebookon is közzétett lakossági panaszban.
„A munkálatok elkészülte és műszaki átvétele után a tér környezete valóban felbolygatva maradt” – mondta a 9 magazinnak Szili. Ennek oka, hogy a vállalkozó felvonulási területként, anyagtárolásra, a munkagépek mozgatására és egyéb logisztikai feladatokra is használta ezeket a helyszíneket. Ráadásul a frissen bolygatott és rendezett területre nagyobb esőzések után is rendszeresen behajtottak az út mellett parkoló és forduló autók. Megoldásként a behajtást gátló oszlopokat helyezett ki az önkormányzat, amelyekkel körbevették a területet. Később – bár egyszer már megtették –, augusztus végén, szeptember elején újrafüvesítik majd a területet. „Október derekára már szebb, zöldebb területet láthatunk majd” – ígérte Szili, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy ezeken a helyszíneken „emberemlékezet óta nem történt talajcsere”. Ezért a munkálatok során a föld alól nagy mennyiségű törmelék, kavics került a felszínre, amit ki kell szedni, át kell gereblyézni. „Ez a felújítást végző vállalkozásnak nem volt feladata. Ez kertészeti szakmunka, amit néhány hónap alatt elvégeznek, és helyreáll az eredeti állapot” – mondta az irodavezető.
Arra is odafigyelnek, hogy ezeknek az épületek által határolt részeknek milyenek a fényviszonyai, az árnyékosabb területekre másféle fűmagot szóratnak, mint oda, ahová folyamatosan napfény esik.
A kerület játszótérfejlesztési koncepciója alapján évről évre minden ősszel javaslatot tesz a szakiroda a képviselő-testületnek és az érintett szakbizottságnak, hogy melyik legyen az a két-három tér, amelyek felújítása a leginkább indokolt. Ha a képviselő-testületben kedvező döntés születik, akkor indul a tervezési folyamat és az egyeztetés a lakossággal és a képviselőkkel. A tervezés lezárása után kezdődhet a kivitelező kiválasztása, amire közbeszerzési pályázatot írnak ki.
A nagyobb volumenű felújítások egy évbe is beletelnek, a kisebb léptékű karbantartási munkákat a városüzemeltetés szakirodája kezeli, és a beszerzési eljáráson nyertes cég végzi. Ők a felelősök azért, hogy a játszótér megfelelő állapotban legyen, ők végzik a rendszeres ellenőrzéseket, meghúzzák a kilazult csavarokat, letisztítják a különböző elemeket.
A játszótéri eszközök beszerzéséről általában lakossági és képviselői igények alapján dönthetnek: rugós játékszerek, csúszda, homokozó mindenhol szükséges, de ha van rá lehetőség, különlegesebb játékokat is kihelyeznek.
A felújítás során vegyesen használják a különböző ütéscsillapító burkolati elemeket, öntött gumi, homok, fenyőkéreg jöhet szóba, a hely jellegétől függően – vázolta Szili, hangsúlyozva, hogy a játszóterek biztonságáról szóló kormányrendeletet és a kötelező szabványokat szigorúan be kell tartaniuk. A gumiburkolat higiéniai, tisztántartási és biztonsági szempontból is bevált, jók a visszajelzések is, de azért nem mindenhová kerül ez.
A játszóterek őrzése a közterület-felügyelet feladata. Ahol a játszótér kerítéssel van körbevéve, ott az önkormányzat gondoskodik arról, hogy a kapuk be legyenek zárva éjszakára, így próbálnak védekezni a rongálók ellen. Így is sok karbantartási probléma akad, a kilincseket letörik, a láncokat tönkreteszik. Korábban gondot okozott, hogy a fapadokat szétszedték, felgyújtották, ezért újabban éghetetlen, fröccsöntött, vasalattal megerősített műanyag elemekkel pótolják a deszkákat. Ezek rongálásbiztosnak mondhatók, nincs rájuk panasz – összegezte az irodavezető. Legrosszabb esetben graffitit fújnak rá a fiatalok, de ennek eltávolítása viszonylag könnyűszerrel megoldható.
A tisztaságról, a fűnyírásról, a szemét összeszedéséről, a homokozók időnkénti fertőtlenítéséről, öntözőrendszerekről és ivókutatakról az önkormányzat közszolgáltató cége, a Feszofe gondoskodik.
A kánikulában népszerűek a vizes játszóterek, ezek karbantartása, fenntartása, működtetése során jóval magasabb igényeknek kell megfelelni. Ahol vannak vízgépészeti elemek, szökőkutak, csobogók, például a Ferenc téren vagy a Markusovszky téren, érzékeny műszaki berendezésekkel, ezeket naponta, kétnaponta kell ellenőrizni, például a szűrőberendezések eldugulása miatt. A Csarnok téren is volt ilyen szökőkút, ami vízgépészeti hiba miatt most nem üzemel, jelenleg ennek helyreállításán dolgoznak.
A tűző napon, az extrém magas UV-sugárzás miatt percek alatt leéghet a látogatók bőre. Nagyon sok játszótéren gondoskodtak ezért arról, hogy napvitorlákkal árnyékolják a tereket. Az, hogy mindenhova kihelyezzenek ilyen fényvédő eszközöket, csak pénz kérdése.
Bár az önkormányzat igyekszik mindent megtenni a biztonság érdekében, a játszóterek magas kockázatú helynek számítanak, megfelelő használatuk a szülő felelőssége. Az egyes játékszerekre javasolt biztonsági előírásokat mindenhol kifüggesztették, ezeket mindenkinek figyelembe kell vennie. Az utóbbi nyolc évben szerencsére nem érkezett bejelentés játszótéri balesetről.
Köztéri illemhelyek vannak a Nehru parkban, a Ferenc téren, a Markusovszky téren és a József Attila-lakótelepen, a Nagyjátszótéren; az utóbbi kettőben személyzet is dolgozik. Újdonság, hogy idén a Haller parkban átadtak egy akadálymentesen megközelíthető mosdót, s a Tinódi és a Vaskapu utca sarkán is hamarosan rendelkezésre áll a vécé, az épület már a helyén van, jelenleg a közműbekötés és az engedélyeztetés zajlik. A mobil vécékkel kapcsolatban más kerületekben rosszak a tapasztalatok: gyakran megrongálják, tönkreteszik őket, ezért ilyeneket csak időszakosan, rendezvényekhez szállítanak a helyszínekre.
Ménes Attila
HÁROM ÉV
2022
- a Dandár utcai játszóvár cseréje és a környezet rendezése (15 millió forint), a játszótér kötélpályájának felújítása és a környezet rendezése (10 millió forint)
- a Pöttyös utcai, kisgyermekek számára elkülönített játszótéri rész felújítása (15 millió forint)
2023
- a Távíró utcai játszótér felújítása (63 millió forint)
- az Epreserdő utcai játszótér felújítása (45 millió forint)
- a Csengettyű utcai játszótér felújításának első üteme, homokozó építése (9 millió forint)
2024
- a Csengettyű utcai játszótér felújításának második üteme (63 millió forint),
- az Egyetértés utcai játszótér felújítása (58 millió forint)
(Megjelent a 9 magazin 2024. augusztusi számában.)
Fotók: Stépán Virág