„Nem adjuk fel” – Iványi Júlia iskolaigazgató a Wesley-iskolák helyzetéről

„Valahol mindig kibújunk, kinövünk, utat találunk, mert látjuk, hogy szükség van ránk, szükség van arra, hogy szárnyaink alá vegyük azokat a gyerekeket, akik nem tudnak máshol beilleszkedni, mert hátrányos helyzetűek, SNI-sek vagy autisták” – mondta a Kilenconline-nak Pizarro-Iványi Júlia. A Wesley János Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium igazgatója örült ugyan, hogy azonnali jogvédelmet kaptak első fokon a Fővárosi Törvényszéktől a kormányhivatal iskolamegszüntető döntésével szemben, de ettől még nem folytatódhat a tanítás az Ifjúmunkás utcai új épületükben. Lesz viszont könyvbazár, író-olvasó találkozókkal – erről is beszéltünk vele.  Pénteken közös kiállást és adománygyűjtést szerveztek népszerű művészek a MET-iskolákban történtek miatt Emberek az emberekért címmel, a rendezvényen több ezren vettek részt, megtelt a Blaha Lujza tér.

 

Bár első fokon megkapták a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) által fenntartott Wesley-iskolák az azonnali jogvédelmet, és visszaállhatna minden a régi kerékvágásba, amíg jogerős bírósági döntés ennek az ellenkezőjéről nem rendelkezik, mégsem tudnak visszatérni a gyerekek és a pedagógusok az intézménybe.

A bíróság döntése értelmében az iskolákat felfüggesztő határozat nem érvényes, vagyis újra lehetne nyitni az intézményeket, ám ez lehetetlenné vált az időközben kikényszerített lépések miatt. Meg kellett szüntetni a tanulók jogviszonyát, a tanárok megkapták a felmondásukat. A gyerekeket a szülők kénytelenek voltak beíratni másik iskolába, amelyek többségében a speciális nevelési igényű tanulók nem kapnak megfelelő oktatást, ezért könnyen lehet, hogy lemorzsolódnak. Többen olyan intézményekbe kerültek, ahol oktatásukhoz nincs megfelelő szakember” – fogalmazott Vajay Zsófia, a MET kommunikációs vezetője.

Az első fokú döntés után nyolc napja van a kormányhivatalnak, hogy fellebbezzen, utána veheti kezdetét a másodfok, és esetleges további eljárások. Mivel az ügy még sokáig elhúzódhat, és a kimenetele is bizonytalan, felelőtlenség lenne visszahívni a gyerekeket – mondta a Kilenconline-nak Iványi Júlia igazgató. Hozzátette: ahhoz, hogy normatívát tudjanak igényelni erre a tanévre a tanítványaik után, október elejéig jelenteniük kellene a gyereklétszámot, ami a jelenlegi helyzetben esélytelen. A Magyar Államkincstár (MÁK) ráadásul eddig sem utalta a normatívákat, amikor le voltak jelentve a gyerekek.

A tankerület arra szólította fel szeptember elején a MET-iskolákat, hogy szeptember 9-ig írassák ki az intézményekből a gyerekeket, akár van új iskolájuk, akár nincs, különben ők intézkednek a kiíratásról, így esély sem volt arra, hogy egy esetlegesen pozitívan záruló eljárás esetén megtartsa az intézmény a gyerekek jogviszonyát. A pedagógusok munkajogviszonyát a kormányhivatal szüntette meg.

Azokat a családokat, amelyek nem tudták még beíratni másik iskolába a gyermekeiket, már 13-án elkezdte presszionálni a gyámhatóság, büntetéssel, a gyerekek védelembe vételével fenyegetve őket – mondta el Pizarro-Iványi Júlia.

Az első fokú bíróság elvileg egyetértett az iskolák beadványával, miszerint működési engedélyük visszavonása túlzó szankció volt, főleg ilyen rövid idővel az iskolakezdés előtt, egyik napról a másikra – mondta el az igazgatónő. A bezáratás „oka” az intézmények által felhalmozott köztartozás volt, ám Iványi Gábor, a MET elnöke a Klubrádióban azt is elmondta, több mint tízszer annyival tartozik a Magyar Állam a MET-nek, amit a brüsszeli bírósági döntés ellenére nem hajlandó kifizetni, mint amennyivel az iskolák tartoztak. Emiatt embertelennek és barbárnak minősítette az eljárást.

A tartozásnak a sokszorosát utalták az emberek adójuk 1%-aként is a MET-nek, amellyel a harmadik legtámogatottabb egyház lett a katolikusok és a reformátusok után, ám ezt a pénzt csak jövő januárban fogják megkapni – addig az államnál kamatozik.

Nemcsak az intézmények, hanem várhatóan a családok és a pedagógusok is bírósághoz fordulnak, kártérítést követelve az őket ért sérelmekért, amire szeptember 26-ig van lehetőségük. Ebben kapnak segítséget, jelenleg zajlanak az egyeztetések.

A tanulók nagy részének van helye, de vannak, akik eltűntek a rendszerből, mert például hivatalosan már nem voltak tankötelesek – mondta el a gyermekek sorsáról az iskolaigazgató. Többen magántanulók lettek, de olyan családok is vannak, amelyek nehéz sorsuk ellenére visszamentek Erdélybe vagy Ukrajnába, mert ennél, ami itt történt velük, még ott is jobb nekik.

„Az új iskolákban az a tapasztalat, hogy rettegnek a gyerekek, szülők, tanárok, igyekeznek titkolni, honnan jöttek, nehogy hátrány érje őket. Megrázó az egész” – mondta Pizarro-Iványi Júlia. A tanárok számára sem könnyű az elhelyezkedés, vannak akik még visszajelzésre várnak.

„Mi minden gyerekeket ismerünk, tudjuk, hogy milyen módszerekkel lehet náluk sikereket elérni, speciálisan felépített, lassított módszereket alkalmaztunk, odafigyelve a tehetségek kiemelésére; mindezt nagyon nehéz újra összerakni. Azt gondolom, bűn, ami történt, hogy szétvertek valami szépet és jót, ami működött. De nem adjuk fel, valahol mindig kibújunk, kinövünk, utat találunk, mert látjuk, hogy szükség van ránk, szükség van arra, hogy szárnyaink alá vegyük azokat a gyerekeket, akik nem tudnak máshol beilleszkedni, mert hátrányos helyzetűek, SNI-sek vagy autisták” – zárta gondolatait Pizarro-Iványi Júlia, akitől azt is megtudtuk, támogatói könyvbazárt hirdettek az Ifjúmunkás utcai iskolaépületben október 2-ig. Ennek során némi támogatásért cserébe a környező iskoláknak és tanulóiknak ajándékozzák meglévő könyveiket, mini író-olvasó találkozókkal is tarkítva a rendezvénysorozatot.

Mindeközben az MVM 82,5 millió forintos gázszámlatartozás miatt felmondta a gázszolgáltatást a Dankó utca 11.-ben, ahol a Wesley János Lelkészképző Főiskola, annak kollégiuma, a kápolna, az egyházközpont és a népkonyha is működik – tudatta Facebook-oldalán Iványi Gábor lelkész, a MET elnöke.

– nie –