Károli Református Egyetem, Markusovszky tér (forrás: Archikon)

Nem veszélyeztetheti a Markusovszky teret a református kampusz

Újabb egyetemi épületegyüttest emelnek majd a 9. kerületben. Abban mindenki egyetért, hogy a városszövetbe szervesen kell illeszkednie az intézménynek, de ez nem csak a házakra vonatkozik. Vajon a téren pihenő, sportoló, kutyát sétáltató lakók élete mennyiben változik meg a kormány által „nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházássá” minősített építkezés következtében?

A 9. kerület belső részének komoly református hagyományai vannak, a Kálvinról elnevezett téren álló templom a legnagyobb református templom a fővárosban. (De a teljes protestáns építészetnek is méretre a második épülete a Deák téri evangélikus templom után.) Úgyszintén fontos helyszín a Ráday Gyűjtemény, a hasonnevű utca 28. száma alatt. Van a környéken már néhány épülete a Károli Gáspár Református Egyetemnek is – például az egykori Központi Zálogház, amelyet 2017-ben ajándékozott az állam az egyetemet fenntartó református egyháznak –, ennyiben logikus, hogy az egyetem több részlegét magába foglaló, több épületre kiterjedő új kampusza is itt, a Markusovszky tér közelében kapjon helyet.

Ferencváros egyetemváros

A projekt egy másik sorba is beleillik: a 9., és a szomszédos 8. kerület egyre több jelentős egyetemnek válik otthonává. Ferencvárosi hagyományosan a Közgáz, ma Corvinus, a rendszerváltás után alakult a József Attila-lakótelepen működő A Tan Kapuja Buddhista Főiskola, az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karának az Ecseri úton van a székháza, a Semmelweis Egyetem pedig 2008-ban foglalhatta el a Tűzoltó utcai Elméleti Oktatási Központot. Az Üllői út túloldalán már az Orbán-kormány helyezte el a Ludovika-kampuszban a 2012-ben alakult, a fegyvereseket és kormányhivatalnokokat képző Nemzeti Közszolgálati Egyetemet. Bár az intézmény már most is jelentős területet foglal, még terjeszkedne, a lakókat rapid módon elzavarva sajátítják ki a Diószegi utcában a területet az új, hétszintes épülethez. Ugyancsak Józsefvárosban kezdődött meg a rádió egykori tömbjében a Pázmány Péter Katolikus Egyetem új kampuszának kialakítása kiemelt kormányzati beruházásként, miután Piliscsabán lelakták a makovecziánus előzőt, a Kúria pedig megsemmisítette a Magyar Rádió egykori épületeire kimondott önkormányzati változtatási tilalmat. Látható tehát: a 2010 óta fennálló rezsim leginkább ideológiai alapon segíti vadonatúj épületegyüttesekhez a felsőoktatási intézményeket (egyházi vagy állami szolgálat), különösen akkor, ha ide vesszük a végül meg nem valósult, de ferencvárosi helyszínre (az elsősorban a hiányzó kollégiumi férőhelyeket pótló Diákvárost kiszorítva) álmodott budapesti Fudant az autoriter kínai állam egyetemének leágazásaként. Úgy tűnik, végül sem Fudan, sem Diákváros nem lesz.

Károli Református Egyetem, Markusovszky tér (forrás: Archikon)
Az egyetem látványterve a tér felől

A Károli új épületének lényegesen jobbak a megvalósulási kilátásai: a kormány tavaly nyáron döntött úgy, hogy a Pázmányéhoz hasonlóan kiemelt beruházásként támogatja a Magyarországi Református Egyház fenntartásában működő egyetem új kampuszának megépítését. Az épületegyüttes tervezésére kiírt nyílt pályázaton rekordszámban versenyeztek az irodák, 42 érvényes pályamű érkezett. Az eredmény:

  • Nyertes: Archikon Építészeti Tervező-Szervező Kft.
  • Második helyezett: CAN Architects Studio Építésziroda
  • Kiemelt megvétel: Zsuffa és Kalmár Építész Műterem Kft.
  • 3Z Építészstúdió Kft.
  • A3 Építész Kft.
  • Gereben Marián Építészek Kft.
  • Megvétel: DPi Design Kft.
  • Rantal Gábor és Rév Bence
  • Építészkohó Tervező és Szolgáltató Kft.
  • Középülettervező Zrt.
  • DNS-Építészműterem Kft.
  • Hetedik Műterem Építészeti, Mérnöki Tervező és Tanácsadó Kft.
Károli Református Egyetem, Markusovszky tér (forrás: Archikon)
Négy elkülönűlő, de összekapcsolódó részépület

Dohánygyár

Az állami támogatásból és egyházi forrásokból a Markusovszky tér környezetében épülő új kampuszba költözik majd a Károli állam- és jogtudományi kara, illetve pszichológiai intézete, így egyidejűleg majdnem kétezer-ötszáz hallgató fog itt tanulni. A rendelkezésre álló terület szabálytalan sokszög. Leghosszabb oldala a Kinizsi utca mentén húzódik, itt áll a volt dohányraktár épülete, amely a Pál utcai fiúkban is szerepel, de talán még többen ismerik arról, hogy a pincéjében működött a Kaltenberg sörház. (A dohányraktár a dohánygyár része volt, amely egykor az egész tömböt elfoglalta.)

A régi épület megtartását több okból is fontosnak tartottuk. A klímaválság közepette kötelességünk az erőforrásokkal takarékosan bánni, márpedig a régi szerkezet elbontása és új építése mindenképpen nagyobb ökológiai lábnyomot hagyott volna. Fontos cél, de a pályázat követelménye is volt a környező városszövetbe illesztés is: ezt szolgálja, hogy az utcáról a régi architektúra látszik majd, sőt, az új építmények szerkezetét mindig úgy alakítottuk, hogy a régi épület homlokzata – a belső térelhatárolás eszközeként – látható maradjon

– mondta a Kilenconline-nak Nagy Csaba, a győztes Archikon vezetője, Ybl-díjas építész. A rendelkezésre álló terület másik telke az Üllői útra néz, a dohányraktárral érintkezve, de ahhoz képest eltolva. Ma itt nincs épület, parkolóként hasznosítják. Az Archikon terve négy, önálló tömeget alkotó, ugyanakkor egymással szoros építészeti kapcsolatot tartó épületrészből áll.

Károli Református Egyetem, Markusovszky tér (forrás: Archikon)
Dohányraktárból büfé

A zöld védelmében

Az új kampusz nagy területen érintkezik majd a Markusovszky térrel, a projektnek része lesz a tér megújítása is. Az eredményhirdetéskor bemutatott látványtervek ki is váltottak bizonyos aggodalmat. A Greenfo.hu például Orbán református államegyháza kinyírja egy ferencvárosi tér felét címmel írt a tervpályázat eredményhirdetéséről, azt vélelmezve, hogy a „zöldfelület rovására nőnek ki az épületek, eltűnik a kutyafuttató, a játszótér, nő a lekövezett terület”. De Baranyi Krisztina polgármester, akit fölkértek, hogy legyen tagja a pályázati zsűrinek – miközben alapvetően üdvözölte az új egyetemi épület megjelenését a városrészben –, ugyancsak azt mondta:

Az új egyetemi fejlesztés nem szoríthatja ki a pihenni vágyó ferencvárosiakat a térről, és nem okozhat a szükségesnél nagyobb közterületi terhelést. A győztes terv építészetileg valóban ígéretes, a tervezés következő másfél-két évében látom a lehetőséget, hogy olyan tervek készüljenek, amelyekben a közpark jelenlegi funkciói, zöldfelületi arányai nem sérülnek, mert azoknak a jövőben is elsősorban a kerület lakosságát kell szolgálniuk.

Nagy Csaba igyekezett megnyugtatni az aggódókat. Először is a kampusz nem terjed túl az említett két telken, tehát nem fognak elvenni a Markusovszky térből. Bár a beruházás valóban magában foglalja majd a tér megújítását, a tervpályázatnak ez nem volt tárgya, vagyis a látványterveken bemutatott elképzelés még annyira sem végleges, mint az épületek felvázolása. A projekt kezdeti fázisban van, a tervpályázat megnyerése – ahogy ilyenkor szokásos – nem azt jelenti, hogy pont az épül majd meg, hanem a megrendelővel egyeztetve alakul ki a végső elképzelés, akár a győztest követő helyezettek egyes megoldásait, ötleteit is beépítve. A tér kialakítását pedig mindenképp a kerülettel egyeztetve fogják megtervezni, beleértve ebbe a funkciókat, a zöldfelületek arányát. Nagy Csaba szívesen látná azt is, ha a környék lakói is beleszólhatnának a tervekbe. Maguk is minél élhetőbb, zöld- és vízfelületekben gazdag teret tartanak kívánatosnak. Az Üllői út irányából ezért javasolják például, hogy a tér ne pusztán a Köztelek utcán, hanem mellette, egy zöld gyalogos sávon legyen megközelíthető.

Az Archikon munkája (de maga a pályázati kiírás is) elsődleges célnak tekinti, hogy az egyetem ne elzárkózzon a környező Belső-Ferencvárostól, hanem szervesen kapcsolódjon hozzá. Szerintük a református hagyomány is ez, az egyházi és a világi élet egymást kiegészíti, de a kortárs felsőoktatási építészet is ezen a vonalon mozog Nyugat-Európában.

Károli Református Egyetem, Markusovszky tér (forrás: Archikon)
Alaprajz

Idő van

Árva Péter építészmérnök, a szeptember végéig működő képviselő-testület tagja, a Környezetvédelmi, Városfejlesztési és Innovációs Bizottság elnöke a Kilenconline kérdésére bírálta a polgármestert.

A tervpályázat zsűrijébe nyilván nem személyében, hanem Ferencváros képviseletében hívták meg Baranyi Krisztinát, ezért neki egyrészt a testület elé kellett volna vinnie a kérdést, és ott kialakítani a kerületi álláspontot, másrészt ezt már a pályázat kiírása előtt meg kellett volna tenni, és a ferencvárosi szempontokat már a kiírásban érvényesíteni kellett volna.

Azonban Árva Péter is úgy látja, hogy a beruházás jelen fázisában még mindennek az alakítására van idő.

Utóbbival egyetért Reiner Roland alpolgármester is. A Kilenconline-nak elmondta, a kerület vezetése legfontosabb szempontokként a következőket kívánja érvényesíteni az új kampusz építése során:

  • a környéken lakókat szolgáló funkciók, zöld felületeinek megtartása a Markusovszky téren;
  • a tér túlzott terhelésének elkerülése (például ne arra nézzen a főbejárat, a diákok elsősorban az Üllői úton érkezzenek);
  • az építkezés alatt is a lehető legkevésbé zavarják a környéket, a teret.

A tervezési, majd a közbeszerzési folyamat ilyenkor szokásos menetéből az következik, hogy maga az építkezés leghamarabb körülbelül két év múlva indulhat el.

– kej –

Látványtervek: Archikon