„Nincs hová hátrálni” – Baranyi Krisztina a főváros drámai helyzetéről

Hogyan tovább, Magyarország? címmel kezdődött beszélgetéssorozat a Stranger Caféban Ádám Zoltán, a Corvinus volt docense, Baranyi Krisztina főtanácsadója vezetésével. A téma a liberális demokrácia helyzete, első vendégként a ferencvárosi polgármester mondta el a véleményét.

Sokat olvasni mostanában arról, hogy a fővárosi közgyűlésben mennyire kiélezett helyzet uralkodik, időnként durva hangnemű viták zajlanak, kezdte Baranyi. Ám ez a ciklus teljesen más, mint a korábbiak: régebben is akadt nem kevés politikai vita, de a közgyűlés tagjai polgármesterekből kerültek ki, hangsúlyozta. Így sokkal könnyebben lehetett meghozni a döntéseket, hiszen mindenki tisztában volt vele, hogyan lehet adott mennyiségű pénzből működtetni a várost úgy, hogy a lakosság megfelelő közszolgáltatásokhoz jusson. Elsődleges szempontok voltak, hogy nyugalom legyen, közbiztonság és tisztaság, emelte ki a ferencvárosi polgármester. 

Ebben a felfogásban az önkormányzati politikusok félre tudták tenni a pártérdekeiket. A kampányidőszakot leszámítva a képviselők szakmunkásként tevékenykedtek, s így az összhang zökkenőmentesen kialakult. Mostanra ez teljesen megváltozott, mert a különböző pártok képviselői már gőzerővel a jövő évi választásokra készülődve rivalizálnak, és kizárólag pártérdekeket képviselnek. Ebben a fojtogató légkörben zajlik az élet, állapította meg a polgármester. A Fidesz nagyon szeretné visszaszerezni Budapestet. Már az előző ciklusban is ez volt a helyzet, de ez sem akkor, sem most sem legutóbb sikerült nekik. Ezért az elmúlt hat évben mindent megtettek, hogy meggátolják a város normális működését. Minden jogi, pénzügyi és politikai módszert bevetnek, hogy káoszba, csődbe vigyék a város gazdálkodását, szögezte le Baranyi, aki, mint mondta, már egy éve tudja, hogy ennek nem lesz jó vége. 

Ádám Zoltán felvetésére, hogy miféle stratégia vezethet sikeres ellenállásra a Fidesz törekvései ellen, a polgármester kifejtette, a radikális módszerek híve, és már a gépjárműadó állami einstandolásakor is kemény fellépést javasolt, ám akkor nem járt sikerrel. Remélte, hogy az erőteljes fellépéssel megállítható a fideszes nyomulás, mára azonban nyilvánvalóvá vált, hogy az állampárt nem ért a szóból, tovább folytatja romboló politikáját, és kíméletlenül érvényesíti a politikai érdekeit, vagyis a főváros tönkretételét. Ennek következtében látszik, hogy elértünk arra a pontra, ahonnan már lehetetlen visszafordulni az összeomláshoz vezető úton, mondta. Napnál világosabb, hogy sem a hatékonyság növelésével, sem takarékossággal, sem a bevételek növelésével nem lehetséges azt a hiányt kezelni, amit az állami elvonások okoztak. Itt már csak a radikális módszerek alkalmazása segíthet, ez azonban kockázatos út. De nincs hova hátrálni, hangsúlyozta Baranyi. Az állampárt hat éve folyamatosan ezt játssza, a közgyűlési határozatok pedig válaszul, a normális működés érdekében bevételeket igyekszenek növelni, racionalizálnak, faktorálnak (vagyis eladják az élő követeléseiket, s így jutnak pénzhez), költségeket csökkentenek, önkormányzati cégeket vonnak össze, leépítik az igazgatósági tagokat, megtakarítanak, és még hosszan lehet sorolni a védelmi intézkedéseket. Például az idei költségvetésben a város úthálózatának karbantartására összesen csak kétmillió forintot (!) lehet fordítani. Márpedig ennyi pénzért egy aszfaltozógép ki sem áll a garázsból. Még így is egyre több önkormányzati cég hitelkeretből tud már csak funkcionálni, egymásnak is tartoznak, magának a városnak pedig két éve folyószámlahitelből kell működnie. Jelenleg a számlán mínusz ötvenegy milliárd forint szerepel, miközben Budapest hitelkerete hatvanmilliárd forint. 

Ha a közgyűlés erre sehogy sem reagálna, az azt jelentené, szó nélkül tűrjük, hogy főbe lőnek bennünket, és ez így nincs rendben, fogalmazott a polgármester. Budapestnek van ereje, hiszen a választók hetven százaléka ellenzéki. Vannak olyan közszolgáltatások, amelyek éltetik a magyar gazdaságot, az egész országot, és ezek korlátozása, hosszabb-rövidebb időre való leállítása a kormányzat fejére hullik vissza. Ezeket a lehetőségeket most már használni kell, mivel ha a város nem kapja meg az elvonásokkal szembeni jogvédelmet, Budapest nem éli túl a júliust, fizetésképtelenné válik. Ebben az esetben a tömegközlekedést le kellene majd állítani. 

Ami a Tisza Párt képviselőcsoportját illeti, Baranyi azt mondta, kezdetben türelmet kell tanúsítani velük szemben, mert alig tudnak bármit a város működtetéséről, az önkormányzatiságról és az állammal való viszonyról. Mindenben a nulláról indulnak, ami azért zavaró, mert a fontos döntések meghozásakor amatőrként viselkednek, állásfoglalásaik gyakran szöges ellentétben állnak a város érdekeivel, az általuk képviselt taktika és stratégia a pártjuk jövő évi választási sikerét szolgálja.

Baranyi az ország jövőjét nem látja túl fényesen: a parlamentbe a mai állás szerint három jobb- illetve szélsőjobboldali párt fog bejutni, a Fidesz, a Mi Hazánk és a Tisza, s a liberális és baloldali mozgalmak kiszorulnak az irányításból, ami aggasztó. Valószínűnek tartja viszont, hogy megjelennek majd új baloldali és liberális pártok, amelyek elláthatják a hasonló gondolkodású polgárok képviseletét. Elárulta, hogy a Magyar Kétfarkú Kutya Párt áll legközelebb a szívéhez, s bár a kampányában nem kíván részt venni, a választáskor rá fogja leadni a szavazatát.

A főváros lehetséges radikális, önvédelmi ellenlépéseiről a 9 kérdésére Baranyi azt mondta, számos lehetősége van a városnak. Elképzelhető például a Karmelita környékén olyan csőtörés, ami miatt az útburkolatot fel kell bontani. További intézkedéssel sétálóutcává alakíthatják az Üllői utat, valamint az összes minisztérium környékét lezárhatják az autós forgalom elől. A BKV-járművek hangszóróiból az utasok már most is hallhatják Karácsony Gergely tájékoztatását, és ezeket a járműveket felmatricázzák majd a megfelelő üzenetekkel. Ide tartozik még a tömegközlekedés bizonyos ideig tartó korlátozása, de ezen kívül is elképzelhető számos válaszlépés az állami kirablás megakadályozására. Más ellenintézkedések, vészforgatókönyvek kidolgozása jelenleg is folyamatban van, ha a közgyűlési többség rábólint, életbe léphetnek.   

Ménes Attila 

Fotók: Stépán Virág