„Nincs megérdemelt pofon” – kampányt indított a főváros a gyerekbántalmazás ellen

A fővárosi önkormányzat a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány szakmai támogatásával 2024. június 24-én indította a tájékoztató kampányt, amelynek célja a leggyakoribb tévhitek eloszlatása és a széles körű tájékoztatás, felvilágosítás arról, hogy állampolgárként mit tehetünk egy bántalmazott gyerekért.

Az önkormányzat rendelkezésére álló hirdetőfelületeken, a villamos- és autóbuszmegállókban kihelyezett posztereken kívül a járművek belső tereiben is megjelennek a kampány fő üzeneteit tartalmazó figyelemfelhívó plakátok. „Nincs megérdemelt pofon” – ez például annak a káros tévhitnek az eloszlatására törekszik – amit, annak ellenére, hogy Magyarországon 2005 óta zéró tolerancia van érvényben a testi fenyítéssel szemben, mégis gyakran hallunk –, hogy „egy pofonból megtanulja a gyerek a helyes viselkedést”A kampány készítői felhívják a figyelmet arra is, hogy a felnőtt és gyermek közötti kapcsolatban mindig a felnőtté a felelősség, így az ő felelőssége az is, milyen eszköze van egy helyzet kezelésére.

Hasonló tévhitek cáfolatát tartalmazzák azok a plakátok is, amelyek június 24-től egy hónapon át a Városháza parkban láthatók. A cselekvésre buzdító üzeneteket a Városháza a közösségi média felületein is közzéteszi a nyár folyamán. Szakértőkkel készült beszélgetések, interjúk is elérhetők lesznek a Budapest Te meg Én felületén, illetve az Énbudapestem oldalon.

A tévhitek eloszlatásán túl a kampány célja az is, hogy minél több érintett gyerekhez eljusson a Kék Vonal Alapítvány éjjel-nappal élő, ingyenes és anonim telefonszolgálatának elérhetősége is. Ennek érdekében a plakátok mindegyikén szerepel a 116 111 telefonszám. ezen a szervezet képzett önkéntesei várják a gyerekek és fiatal felnőttek megkeresését, ha beszélgetnének valamiről, megosztanának egy nehéz történetet, vagy úgy érzik, segítségre van szükségük.

A 116 000 telefonszámon pedig azoknak a felnőtteknek a hívásait fogadja az alapítvány, akik aggódnak egy gyerek biztonsága miatt, és tanácstalanok, hogy kihez fordulhatnának segítségért.

A ferencvárosi önkormányzat 2020-ban megjelent, Kiút című információs kiadványa a családon belüli erőszakról itt olvasható.