Képviselő-testületi 2025. 04. 10 (fotó: Stépán Virág)

Nyelvet tanuljanak a gyerekek, vagy inkább szerezzenek honvédelmi, „hazafias” ismereteket? – ülésezett a képviselő-testület

Módosították a szociális rendeletet, személyi kérdésekről döntöttek, foglalkoztak a kerületi rendőrkapitányság tevékenységével, az iskolák átszervezési terveivel és a ferencvárosi médiával.

Az ülés fontosabb, érdekesebb témáit foglaljuk össze, az összes előterjesztés áttekinthető az önkormányzat honlapján.

A képviselők először megemlékeztek az április 7-én, hetvenöt éves korában elhunyt Orbán György könyvkiadóról, könyvesbolt-alapítóról, kultúraszervezőről.

Napirend előtt Torzsa Sándor (MSZP) az elvetélt Fudan-beruházáshoz a kerülettől elvett 47 telek után járó 3,5 milliárd forintos kártérítés összegének felhasználásáról beszélt. (A remények szerint a területen a Diákváros fog megépülni.) Két konkrét ötlete van: egyrészt a kerület végre saját beruházásban fölhúzhatna egy házat bérlakásokkal. Ez nemcsak azoknak lenne hasznos, akik odaköltözhetnek, de az egész tömbrehabilitációs rendszer működtetéséhez is szükséges a bérlakásállomány. A képviselő szerint ugyancsak érdemes lenne létrehozni a Vízisport utcában régóta tervezett nyári gyermektábort.

Baranyi Krisztina polgármester az ülésen jelentette be, hogy Szüts Korinna korábbi aljegyző április 1-jei hatállyal megkapta jegyzői kinevezését.

A képviselő-testület zárt ülésen bírálta el a Ferencvárosi Egészségügyi Szolgálat (FESZ) gazdasági igazgatói munkakörére érkezett pályázatokat. A győztes Bíró László lett, aki információnk szerint korábban Ungár Klárával, a FESZ márciusban megválasztott igazgatójával dolgozott együtt.

A képviselők megbízták három kerületi óvoda (Ugrifüles, Méhecske, Csicsergő) igazgatóit az intézmények további vezetésével. A Csudafa Óvoda és a Kicsi Bocs Óvoda óvodaigazgatói feladataira pályázatot írtak ki. Az egyik poszt nyugdíjazás miatt ürül meg, a másik igazgatónak pedig a második ciklusa jár le, így mindenképp új pályázatot kell kiírni.

A testület átírta szociális rendeletét, bővítette a családtámogatási formákat. A beiskolázási támogatásra minden szülő jogosult lesz, a Bubi-bérlet, szemüveg támogatására is lesz lehetőség. Több pénzben meghatározott értéket – jogosultsági határt – is megemeltek a képviselők, ugyanígy az iskolai étkezések térítési díjait is.

Hanó Gergely alezredes, kerületi kapitány részletes, grafikonokkal is illusztrált beszámolót nyújtott be a BRFK IX. kerületi rendőrkapitányság tavalyi tevékenységéről. A baleseti számok javultak 2024-ben, a bűnözési mutatók viszont több területen is kedvezőtlenebbé váltak 2023-hoz képest. A kapitány különböző tényezőkkel magyarázta ezt. Például egyetlen, 839 rendbeli sorozat-bűncselekmény rontotta a statisztikát, de azt is elismerte, hogy amikor tavasszal megugrott bizonyos vagyon elleni cselekmények száma, időbe telt megtalálni az elkövetőket, így őszig még magasak voltak az elkövetési számok az adott kategóriában. A beszámolót elfogadták.

A legélesebb vitát az ülésen az iskolák átszervezése váltotta ki. A Dél-Pesti Tankerületi Központ igazgatója, Tóth Endre tájékoztatta a testületet, hogy milyen változásokat terveznek a kerület oktatási intézményeiben. Noha azt állította, hogy ezeket maguk az iskolák kezdeményezik, a képviselők nem feltétlenül örültek minden átszervezési ötletnek, ezért levették a napirendről az anyagot, és négy iskola esetében azt kérték, hogy az igazgatók maguk számoljanak be terveikről a szakbizottság előtt. Ezek

  • a Weöres Sándor, illetve
  • a Szent-Györgyi Albert Általános Iskola és Gimnázium,
  • a József Attila Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola, valamint
  • a Molnár Ferenc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola.
A Dél-Pesti Tankerületi Központ igazgatója, Tóth Endre (totó: Stépán Virág)
A Dél-Pesti Tankerületi Központ igazgatója, Tóth Endre

Mondhatni, a kormány oktatás- sőt társadalompolitikai károkozásának szimbóluma lett az ülésen, hogy a Weöresben idegen nyelvi nulladik évfolyam helyett a jövőben az úgynevezett kadétképzést preferálnák, ami Tóth Endre tájékoztatása szerint honvédelmi alapismereteket és hazafias nevelést takar. Szerinte nincs elég kellően erős bizonyítványú általános iskolás, aki továbbtanulhatna a nyelvi előkészítőn. Torzsa Sándor szenvedélyesen szállt vele vitába:

Azért kénytelenek megszüntetni a nyelvi osztályt, mert a tankerület nem engedi fölvenni a nem jó bizonyítványú tanulókat. Én is a Weöresbe jártam, és volt olyan roma osztálytársam, aki esélyt kapott, kettes bizonyítvánnyal is fölvették, és ma diplomája van. Maguk pedig ezeket a diákokat nem engedik fölvenni.

Ezúttal a többség (Baranyi Krisztinát Ferencvárosért Egyesület – BKFE) is egyetértett a baloldallal, Döme Zsuzsanna alpolgármester szerint például tizenöt-húsz éve állt le a társadalmi mobilitás az egész országban, óriási baj van a közoktatásban, a tankötelezettségi korhatár leszállításával kezdve. Még Kállay Gáborné (Fidesz) is sajnálná, ha a művészeti képzés gyengülne a József Attilában, mert az sok szociálisan hátrányos tanulónak fontos.

A testület elvi szinten támogatta, hogy a kerület csatlakozzon a főváros készülő zöld panelprogramjához.

A képviselők elfogadták a Ferencvárosi Média Nonprofit Kft. tavalyi beszámolóját. A 9 magazint, a 9 tv-t és a Kilenconline-t is kiadó cég ügyvezetői munkakörére pedig pályázatot írtak ki. Ezt azzal indokolta a polgármester, hogy elégedetlenek a sajtótermékekkel.

Azt szeretnénk, ha a kerületről szóló információk, a mi elveink eljutnának a polgárokhoz. A 9 magazin az elvárhatónál valamivel jobban teljesít ebben, de a másik két platform értékelhetetlen elérést mutat, ez így közpénzpazarlás. A pályázattal tehát az a cél, hogy új ötletek jöjjenek, friss szemlélet honosodjon meg a kiadónál – mondta Baranyi Krisztina.

– ti – 

Fotók: Stépán Virág