Séta a közbiztonságért – Jámborék a drogok ellen, a hatékony lépésekért

A Jár nekünk a biztonság! című kampányuk részeként vonultak végig a két kerület egyes részein Jámbor András, Ferencváros és Józsefváros parlamenti képviselője és a Szikra mozgalom hívei október 26-án. A kampány célja a kerületiek lakóhelyének biztonságosabbá tétele, amiért női önvédelmi tanfolyamot és rendrakási akciókat szerveznek, törvényjavaslatokat nyújtottak be, polgárőrség létrehozását kezdeményezik, a határra küldött rendőrök visszahívását és a drogprevenció intézményrendszerének megteremtését követelik a kormánytól.

Gyülekezőhelyként a II. János Pál tere hirdették meg, a séta végállomása pedig a Haller park volt. A bejárt útvonal olyan környékeken át vezetett, ahol már nagyon sok lakossági panasz érkezett az önkormányzatokhoz a lakókat zaklató, szintetikus kábítószerek hatása alatt álló, nagy létszámú, éjjel hangoskodó csoportokról. 

Míg a menetet várjuk, szóba elegyedem néhány hölggyel, akik a Haller parkban sziesztáznak. Mint mondják, napi gondot, sőt, fenyegetést jelent számukra az utóbbi időben a környéken felbukkanó, a bokrok közt drogozó, vécéző személyek jelenléte. Megtalálhatók ezek az emberek a közeli kínai bolt, a kocsma és a dohánybolt közelében, s itt a parkban is, rendőrt viszont csak elvétve látnak. A környékbeliek félnek, kiszolgáltatottak, és nincs, aki segítsen, hatósági intézkedést még nem láttak.

Míg beszélgetünk, megjelenik a biztonsági sétán részt vevők háromtucatnyi, a kétórás gyaloglástól kissé már fáradt csoportja. Jámbor képviselő a park sétányán ismerteti az aggasztó helyzetet és az előttük álló feladatokat. A szerhasználók jelentette problémát más kerületekben tévesen kezelték, nem az a megoldás, hogy az Örs vezér térről áthajtják őket a Népligetbe, onnan a József Attila lakótelepre, majd Pesterzsébetre. Ettől nem oldódik meg semmi – mondja. A legnagyobb gondok egyike, hogy nincs olyan szociális háló és segítői szakma, ami a függőket kezelni tudná. A kormány korábban azt ígérte, hogy 2020-ra teljesen megszűnik Magyarországon a drogozás, ebből semmi sem lett, sőt, a helyzet még súlyosabb, mint valaha. A kérdés most is az, hogyan tehetnénk jobbá és biztonságosabbá a lakosság életét. Változtatni kell azon a szemléleten, hogy a rendőrség hatóanyag szerint és nem a hatásuk alapján intézkedhet, ami azért téves felfogás, mert ezeknek a drogoknak akár hetente is változik az összetételük, de patkányméreg szinte valamennyiben előfordulhat. 

Jámborék olyan törvényjavaslatot készítettek elő, amely szerint egy marihuánás cigit elszívó fiatalt nem kell bebörtönözni, a veszélyes anyagokat árusító dílereket viszont igen. Új jelenség, hogy a kerületi rendőrök java részét átirányították a déli határra, a menedékkérők vegzálására. Fontos követelésük ezért, hogy a biztonságunk érdekében az innen átirányított rendőröket hozzák vissza a kerületekbe. Tény, hogy a fiatal fővárosi hajléktalanok fele az állami gondozásból kerül az utcákra, őket sújtja leginkább a drogprobléma. Ezért is követelik a gyermekvédelmi rendszer rendbe rakását. Az ott dolgozók a második legrosszabbul fizetett állami szakma nálunk: el akarják érni tehát, hogy erre a célra nagyságrendekkel többet fordítson az ország. Amit Jámborék mindezen túl konkrétan is megcsinálhatnak, az egyebek közt a civil önkéntesek általi rendrakás a közterületeken, valamint programok szervezése a közterekre, ahol a környékbeliek elmondhatják a problémáikat. Ez már önmagában is erősíti a biztonságérzetüket, érzékelhetik, hogy nincsenek magukra hagyva. További lehetőség a női önvédelmi képzések beindítása, ami nem karatetanfolyamokat jelent, inkább pszichológiai felkészítést, hogy miként reagáljanak rázós helyzetekben, hogyan kérjenek segítséget. Szintén cél a ferencvárosi polgárőrség létrehozása, ebben Jámbor kezdeményezőként lép fel. 

Ez a séta csak egyik eleme a Jár nekünk a biztonság! című kampánynak, amelynek célja, hogy olyan jogszabályi változtatásokat mozdítsanak elő, mint a dohányboltok éjjel-nappali nyitvatartásának korlátozása, hiszen ezek körül az üzletek körül koncentrálódnak a szerhasználók. Szeretnék elérni a rendőri létszám jelentős növelését is a köztereken. Országgyűlési képviselőként Jámbor törekszik rá, hogy a döntéshozók számára láthatóvá tegye: a drogproblémák megoldásának sokkal hatékonyabb kezelési módjai is léteznek, mint a jelenlegiek. 

– ma –