Tüntetők vittek petíciót Ferencvárosból a főispánnak Iványi Gáborék iskoláinak bezárása ellen

Budapest Főváros Kormányhivatala elé vonultak a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) budapesti iskoláinak tanulói és szüleik, támogatóik, hogy petíciót adjanak át Sára Botond főispánnak. A tüntetők a Wesley János Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium és a Wesley Kincsei iskolák, valamint a MET többi oktatási intézményének bezárása és a diákok kilátástalan helyzete ellen tiltakoztak. A szülők azt szeretnék elérni, hogy a kormányhivatal vonja vissza a határozatát, vagy találjon olyan megoldást, amellyel a két intézmény folytathatja a működését. A petíciót a nyár folyamán önkéntesek segítségével felújított Ifjúmunkás utcai épülettől – amelyet az iskolák a fővárostól kaptak ingyen használatba öt évre – gyalog vitték a fővárosi kormányhivatalhoz a demonstrálók. Ám amikor Pizarro-Iványi Júlia, a Wesley intézményvezetője átadta volna a tiltakozást Sára Botondnak, kiderült, hogy a hivatal elköltözött: ezért a biztonsági őr vette át a dokumentumot.

„most kéne szólni hogy / elég”

Kicsivel 8 után indult a hozzávetőleg százfős menet az Ifjúmunkás utca 31. elől, és közel két óra alatt ért a Váci utcai kormányhivatalhoz. Útközben egy kedves tanárkollégával beszélgettem, akit sok éve a Menedék Egyesület által szervezett továbbképzésen ismertem meg. Három évvel ezelőtt mondtak fel neki egy nyilatkozata miatt, azóta egy gyárban dolgozik három műszakban, mert nem kívánja ezt a rendszert kívülről sem támogatni magántanárként. Mesélte, hogy a felvételin a cég HR-ese elsírta magát, miután megtudta, hogy a matematikatesztet azért töltötte ki töredék idő alatt, mert matematikatanár. És szerencsésnek tartja magát, mert számos kirúgott vagy felmondott kollégájáról tud, akiknek azóta sincs állásuk, sőt, sajátos módon tanárnak sem veszik őket vissza – hiába is van hatalmas tanárhiány.

 

Ahogy odaértünk, az ellenzéki sajtó munkatársai körbevették a kormányhivatal előtt rögtönzött kis emelvényt, amelyen egymás után több szülő, Simkó Edit tanár, Erdős Virág, a hétköznapok valóságának költője, Iványi Gábor pedig a fenntartó, a MET képviseletében beszélt. Pizarro-Iványi Júlia, az egyik bezárt iskola igazgatója is felszólalt, majd megkísérelte a petíciót is átadni. A kormányhivatal azonban, mint kiderült, elköltözött – a címről, ahonnan az előző héten kézhez vették a hivatalos értesítést. Az épületben tartózkodó biztonsági őr ígéretet tett, hogy eljuttatja a petíciót a megfelelő helyre.

Kétségbeejtő tapasztalatokat mondtak el felszólaló szülők például arról, hogy a különleges bánásmódot igénylő gyerekek olyan iskolalistát kaptak, amelyen SNI-s (sajátos nevelési igényű) diákot nem is fogadó intézmények is szerepeltek, sőt, volt eset, hogy az az iskola is, amelyből annak idején kirakták a gyereket.

Több gimnazistával közölték a nekik kijelölt összes intézményben, hogy nem vállalják őt, mert nincsenek felkészülve autista diákok oktatására – így akik már elmúltak 16 évesek, azoknak annyi: az érettségiig immár legfeljebb felnőttképzésben juthatnak el. Beszéltek olyan tanköteles diákról is, akinek enyhe értelmi fogyatékosságot megállapító diagnózisa is van, amiért a kijelölt intézmények egyike sem fogadja.

„Ezek után mindezt még gondoskodásként kommunikálják” – fejezte be mondandóját az egyik felszólaló.

Erdős Virág egy 2013-as versét mondta el, és bár „kiérdemesültnek” konferálta fel, a Szóljatok mit sem kopott.

Iványi Gábor, az iskolákat működtető Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) vezetője szerint az oktatási rendszer már lemondott ezekről a gyerekekről. Felidézte, hogy az egyik vidéki területi KLIK igazgatója indokként azt mondta az iskola megszüntetésekor, nekik nincs szükségük rá. A gyerekeknek viszont lenne, kommentálta ezt Iványi. Amikor pedig azt kérte számon, mi lesz a pedagógusokkal, a területi vezető azt válaszolta, nekik az nem szempont.

A döntés indoklása az volt, emelte ki Iványi, hogy a pénzhiány veszélyezteti a gyerekeket. Csakhogy ez a helyzet cinikus olvasata, hiszen a MET Strasbourgban pert nyert, aminek nyomán vissza kellett volna állítani a közösség egyházi státuszát. Ez azóta sem történt meg. A státusz elveszítése pedig azt jelenti, hogy bár eleinte csak a kiegészítő támogatásokat nem kapták meg az általuk működtetett szociális és oktatási intézmények, később már a normatívát sem. Az oktatási államtitkár korábban kijelentette, ettől függetlenül végezhetik tovább a feladatot. Csakhogy egy szabad polgár nem akkor tesz valamit, ha engedélyt kap rá: a szegényekről és a gyerekekről való gondoskodás kötelesség, így teljesíti – nyomatékosította Iványi.

Felidézte, hogy a hatóságok a nyáron, miután újabb és újabb elvárásokat támasztottak – a kormányhivatal szakértői ennek részleteiről folyamatosak egyeztettek –, néhány nappal a tanítás megkezdése előtt a tartozásokra hivatkozva megvonták a két iskola működési engedélyét.

A MET vezetője emlékeztetett, hogy az ENSZ gyermekjogi egyezményét Magyarország is aláírta, majd ismertette is ennek főbb jogelveit. A kormány intézkedései ezt mind megsértették – állapította meg. Szégyellje magát Sára Botond és az egész kormány – ők pedig dolgoznak azon, hogy minden létező jogi lépést, védelmet, segítséget meg tudjanak ragadni ebben a helyzetben – mondta. A jog, hogy szabadok legyünk, velünk születik, de hogy szabadok is maradjunk, az rajtunk múlik – emlékeztette az egybegyűlteket.

Proics Lilla

 

A József Attila-lakótelepre költözött iskolák bezáratásáról korábban itt, itt és itt írtunk.

A címlapképen: Pizarro-Iványi Júlia a biztonsági őrnek adja át a petíciót

Címlapfotó: szeretlekmagyarorszag.hu

Fotók: Proics Lilla