Testületi ülés 240912 (Fotó: Stépán Virág)

Utoljára ülésezett a jelenlegi képviselő-testület

A 2019-ben megválasztott képviselők szeptember 12-én, csütörtökön tartották utolsó testületi ülésüket, amelyen nyolc napirendi pontot tárgyaltak.

Az ülés kezdetén egyhangúan elfogadta a testület annak napirendjét.

A napirendek tárgyalása előtt Torzsa Sándor (MSZP), a Demokraták frakcióvezetője szólt hozzá. Először gratulált a júniusi választás győzteseinek. „Most nyolc olyan képviselő távozik a testületből, akikkel 2019-ben szövetséget kötöttünk” – búcsúzott képviselőtársaitól, felidézve munkájuk legfontosabb eredményeit.

Ezt követően Gyurákovics Andrea, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője, Szilágyi Zsolt jobbikos képviselő, valamint Baranyi Krisztina is köszönetet mondott az elmúlt öt év munkájáért.

A polgármester derűsen és optimistán néz a következő ciklus elé, mert „a kerület fejlődésének és annak, hogy még ennél is jobb legyen itt élni, minden akadálya elhárult” – fogalmazott.

Első napirendi pontként a Ferencvárosi Szociális és Gyermekjóléti Intézmények Igazgatóságának (Feszgyi) igazgatói helyére kiírt pályázatot tárgyalták. A posztra egyetlen pályázat érkezett, a Feszgyi jelenlegi általános igazgatóhelyettesétől, Bázsa-Mosó Lászlótól. Bár a szociális bizottság támogatásra javasolta a kinevezését, a képviselő-testület minősített többsége végül nem lett meg, elsősorban a négy hiányzó, egyébként leköszönő képviselő miatt, hiszen csak a 4 fideszes képviselő szavazott ellene, valamint Szilágyi Zsolt tartózkodott. Ráadásul az a javaslat sem kapott elegendő szavazatot, hogy a jelenlegi megbízott igazgató december végéig elláthassa az intézmény vezetését, így egyelőre nincs igazgatója a Feszgyinek.

A polgármester szerint a döntés a leköszönő képviselő-testület emberekkel, szakemberekkel és intézményekkel szembeni megalázó bánásmódjának tökéletes lenyomata. Kijelentette: a döntést meg fogja vétózni, az új testület újra fog róla szavazni, „önök nem adtak bizalmat egy, már bizonyított, rátermett szakembernek, majd a következő testület fog” – mondta.

 

A második napirendi pont a 2024-es költségvetés módosítása volt. Erre részben azért van szükség, mert májusban egyes állami normatívákból lehetőség nyílt a tervezettnél nagyobb összeget igényelni, összesen 109 millió forint értékben. A köznevelési feladatokra 17 millió, az egyes szociális és gyermekjóléti feladatok támogatásával kapcsolatban 30 millió forinttal lehet emelni az előirányzatot.

A szociális ágazati összevont pótlék a szociális ágazatban foglalkoztatott közalkalmazottakat illeti meg, közalkalmazotti jogviszonyban töltött idejük szerint. A központi költségvetés idénre is biztosítja a pótlék teljes összegét, 2 intézményt (Ferencvárosi Egyesített Bölcsődék és a FESZGYI) érintően ezen a támogatási jogcímen V.-VIII. hónapokra 61 millió forint érkezik.

Torzsa Sándor a kényszerkiköltözések keretének ötmilliós emelésére kérdezett rá. Reiner Roland alpolgármester azt válaszolta, hogy itt nem csupán a kényszerből történő kiköltöztetésekről van szó, hanem minden kiköltözés költségéről.

A bizottságok és a részönkormányzat támogatta az előterjesztést, de a testület elutasította a tárgyalását, így nem szavaztak róla.

Harmadikként egy javaslatot tárgyalt a testület a személyes gondoskodást nyújtó szociális és gyermekjóléti ellátásokról szóló önkormányzati rendelet módosítására. Ennek értelmében a bölcsődei, óvodai, iskolai, nyári tábori, illetve a más szociális intézményekben nyújtott étkezések díja a KSH inflációs adatának megfelelően 6,9 százalékkal emelkedik. A személyi térítési díjak azonban az óvodai, iskolai étkeztetésben nem nőnek, a szülőknek nem kell többet fizetniük, a nagyobb összeget az önkormányzat állja.

A javaslatot előzetesen a bizottságok támogatták, a képviselő-testület elfogadta.

Testületi ülés 240912 (fotó: Stépán Virág)
Fotók: Stépán Virág

Negyedik napirendi pontként a grémium pályázatot írt ki a József Attila lakótelepen lévő Epres Óvoda igazgatói posztjára, mivel az előző igazgató lemondott.

Az alapítványi támogatások elszámolásával foglalkozott a testület ötödik pontként. Civilszervezetek, hátrányos helyzetű csoportok, a kultúra, szociális tevékenységek, iskolai közösségek, rendezvények kaptak anyagi segítséget ezen a módon. A szervezetek a nekik juttatott források elköltésével elszámoltak. Kivéve egyetlen esetet: a 2B Kulturális és Művészeti Alapítvány a 490 ezer forint összegű támogatásából 300 834 forinttal számolt el, a többit, 189 166 forintot visszautalta az önkormányzatnak.

A képviselők a beszámolót elfogadták.

A hatodikként tárgyalt javaslat a Ferencvárosi Egészségügyi Szolgálat (FESZ) alapító okiratának módosítását célozta, mivel az egészségügyi alapellátásról szóló törvényt a parlament úgy módosította, hogy októbertől a háziorvosi és házi gyermekorvosi ügyeleti ellátás Budapesten is kikerül az önkormányzatok kezéből, és a mentőszolgálat veszi át.

Torzsa Sándor megjegyezte, hogy az elmúlt évtizedben, a Fidesz-kormányok idején sorra vontak el hatásköröket az önkormányzatoktól az oktatás, az egészségügy, az építéshatóság, az okmányirodák, a szociális igazgatás területén. Ezekben az esetekben az volt az érv, hogy majd jobban működnek ezek a szolgáltatások, de ennek az ellenkezője történt, romlott az ellátás. Félő, hogy most is ez lesz a helyzet, hiszen például gyermekorvosi ügyelet mindössze három helyen lesz a fővárosban. A képviselő szerint a helyzet felháborító, ő azt várta volna a városvezetéstől, hogy jobban harcoljon ez ellen az intézkedés ellen.

A testület elfogadta a javaslatot.

A hetedik napirendi pont a Tompa utca 17/A alatt működő könyves kávézó teraszáról, pontosabban annak egy kicsi, a Liliom utca felé eső darabjáról szólt. A vita tárgya ugyanis az, hogy 25 vagy csak 23 négyzetméteres lehessen az amúgy október végéig működő kiülő. (Az üzlet eredetileg 27 négyzetmétert kért.) A Városgazdálkodási Bizottság júniusban még a kisebb terület mellett döntött, ám a kávézó fellebbezését elfogadta. Ennek megfelelően szavazott a képviselő-testület is, nagyobb lehet a terasz.

Nyolcadikként önkormányzati hatósági ügyeket tárgyalt a grémium zárt ülésként.

-nie-, -ti-