25 éves a Lakni, lakni – jubileumi koncert a BMC-ben

Negyedszázada jelent meg Ágoston Béla zeneközvetítő első hangzóanyaga. A jubileum alkalmából október 29-én 20 órakor újra összeülnek / -állnak a Lakni, lakni című albumon játszó zenésztársaival az Opus Jazz Clubban.

2016-ban Prieger Zsolt interjúban kérdezte Ágoston Bélától: „Nem unod még, hogy minden orgánumban »zeneközelítőnek« aposztrofának?” – amire Ágoston elárulta: „Én találtam ki, ez egy leegyszerűsítés, persze, de inkább azért született, mert már untam, hogy egyszer népzenésznek meg jazz-zenésznek hívtak, máskor zeneszerzőnek vagy színházi zenésznek. Nem akartam, hogy ömlengjenek rólam, inkább akkor már legyen ez a titokzatos szóösszetétel, ez inkább vagyok én.”

A kedden este fellépő formáció tagjai: Ágoston Béla – alt- és tenorszaxofon, basszusklarinét; Grencsó István – fuvola, szoprán- és altszaxofon; Szabó Zoltán – mohácsi, macedón és magyar duda, dvojnice; Benkő Róbert – nagybőgő; Hárságyi Péter – dob.

Közös történetük Pécsett kezdődött, Ágoston ott ismerkedett meg Szabó Zoltán dudással és Hárságyi Péter dobossal. A Hárságyival közös Mecseki Free 1991-ben többször is meghívást kapott Dresch Mihálytól az akkori, Bem rakparti Dresch klubba. A kvartett tagjaival kialakult szoros barátság eredményeként Ágoston évekre a Grencsó kollektíva résztvevője lett, illetve Benkő Róberttel hosszú éveken át együtt játszott a Dél-Alföldi Szaxofonegyüttesben. Szabó Zoltán nevével az Agostones világzenei formáció két lemezén is találkozhatunk, és a Pipatórium zenekar koncertjein is két dudás lépett egy színpadra. Hárságyi Péterrel a Mecseki Free után a Kampec Doloresben zenéltek pár évig a pécsiek, majd a Budbudas zenekarban később Benkő, Grencsó, Hárságyi és Ágoston egyaránt felbukkant. Ezek az impulzusok teremtették meg annak a zenei anyagnak az alapját, amelyet a csapat 1999-ben rögzített Lakni, lakni címmel. A lemezen szerepel Virág Tibor is, akivel szintén Pécsett, majd a Dél-Alföldi Szaxofonegyüttes első lemezén találkozhatott a közönség. Ágoston Béla zeneközelítő útja az Opusban azóta is nyomon követhető, elsősorban két formáció, az Ágoston QRtet és a Kerub trió fellépésein. A koncerten a Lakni, lakni anyaga mellett néhány Mecseki Free-darab hangzik el – olvasható a BMC ismertetőjében.

Fotó: Opus Jazz Club