Előadás a sémakémiáról

Az FMK-ban február 26-án, szerdán 18:30-tól Bálint Andrea klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta, sématerapeuta kiképző szupervizor tart előadást Sémakémia: a vonzalom és a párválasztás rejtett mozgatórugói címmel.

Az 1980-as években kifejlesztett sématerápia fő célja, hogy segítsen az egyéneknek azonosítani és megváltoztatni az őket hátráltató gondolkodás, az érzések és a viselkedés meghatározó mintáit – a sémákat –, amelyek jellemzően gyermekkori tapasztalatokban gyökereznek, majd az ember élete során továbbfejlődnek. A sémák, amíg nem foglalkoznak velük, a tudatosságon kívül működnek, de a háttérben alakítják a gondolatokat, érzelmeket és a viselkedést.

A sémakémia gyakran tudattalan vonzalmat jelent, amelyet az egyén olyan személyek iránt érez, akiknek viselkedése vagy tulajdonságai aktiválják a korai, maladaptív sémáit. Ez a vonzalom az egyén múltjának ismerős érzelmi élményeiből, jellemzően a gyerekkorban megtanultakból ered. A sémakémia szerint az egyének olyan emberekhez vonzódnak, akik gyerekkorból ismerős minták szerint működnek, akkor is, ha ez negatív hatással van rájuk. Mindez azért működik így, mert a kapcsolatokban a korai kötődési tapasztalatok alakítják a viselkedést. Az ember azokat a tapasztalatokat részesíti előnyben, amelyek összhangban vannak a már meglévő hiedelmeivel és sémáival. Ez, még ha negatív is, a kiszámíthatóság és a kontroll érzését adja.

A sémakémiával való foglalkozás önismereti munka – szakember segítségével.

Grafika: psychologylearnonline.com