Nappal sétálós idő van. Korzózzon, aki él! Vagy lehet a Boráros téren gördeszkázni, ahogy ezt a 21. Verzió Filmfesztivál nyitófilmjében, a KIX-ben láthattuk a Trafóban a minap. Estefelé pedig moziban, kocsmában vagy templomban ül a rendes ferencvárosi polgár, esetleg turnéra indul, mindegy, csak ne magába roskadva üljön egy képernyő előtt.
Ha további érdekes, saját magunkról és polgártársainkról szóló dokumentumfilmeket szeretnénk nézni a világszínvonalú Verzió Filmfesztiválon még november 12-ig, akkor ki kell mozdulni a kerületből, és el kell menni egészen a Művész vagy a Toldi moziig. Nem nagy utazás, messzebbre is merészkedhet az ember egy kis katarzis kedvéért. De nézzük, mi az, amiért érdemes.
Pénteken (november 8.), mintegy a RUSZT fesztivál emlékére, a Ráday utcában színházi élményeket lehet begyűjteni. A Stúdió K-ban például műsoron van a friss Stuart Mária-előadás Nagy Péter István rendezésében, jegyet is lehet már kapni rá. A Schiller drámája nyomán készült, műben Pallagi Melitta és Hommonai Katalin alakítja a két rivális uralkodónőt. Már csak miattuk is érdemes.
A MáSzínházban este nyolctól Köt-El-Ék – Okos lány túlteszi magát címmel Bakonyvári Krisztina rendezése látható. Egy család három generációjának nőtagjairól szól, valós életútinterjúk nyomán. Egri Márta, Urbanovits Krisztina és Nagyabonyi Emese játsszák. És, ha mindez nem lenne elég, kizárólag 18 éven felülieknek ajánljuk.
Nem vicceltem, amikor kilátásba helyeztem a vidéki kirándulást. Aki teheti, utazzon, például Szombathelyre, ahol ma este is látható Magyarország, de talán az egész világ első női Harpagonja A fösvény című friss előadásban. Olyan Molière-adaptáció sincs sok, amelyben Európa Kiadó-számokat játszanak a színészek élőben, egy trezor belsejében. Sajnos a kerületben található Nemzeti Színház nem hívja meg vendégelőadásnak, mert többek között a Weöres Sándor Színház sem Vidnyánszky Attila színházi cár kedvence, úgyhogy csak az láthatja, aki odamegy.
Van, aki annyira szereti a lengyel jazzt, hogy simán elutazna a hétvégére Lengyelországba az élményért, de most ki sem kell tennie a lábát a kerületből, mert a Polska Jazz a Mátyás utcába jön. Nyolctól a Michał Barański Quartet játszik az Opus Jazz Club színpadán.
Szombaton (november 9.) vagány kiállításmegnyitó a 2B Galériában este hatkor. A Labrisz 25 – leszbikus herstory című történeti és művészeti tárlat egy közösség történetét meséli el, ami a demokratikus Magyarország története is. A kiállított dokumentumokat az egyesület archívumi állományából Borgos Anna, Rédai Dorottya, Szűcs Réka és Takács Mária válogatták. A 25 éve előhívott nők történetei november 24-ig láthatók.
Héttől, kicsit arrébb, a Pinceszínházban lesz a Kamaszharc című előadás várva várt bemutatója, amire nincs már jegy, de a jó hír, hogy egy darabig menni fog, tehát figyelni kell a színház oldalát.
A Trafóban nyolctól Egy kulcs, ami sok zárat nyit, az egy jó kulcs, de egy zár, amit sok kulcs nyit, az egy rossz zár. A hosszú nevű és nem egyszerű zenés szeminárium arról szól, hogy egy nőnek milyennek kell lennie. Avagy a világ Juhász Maja és Zilahy Anna szerint, akik a Freeszfe Egyesület első színházcsináló osztályában végeztek 2023-ban.
Vasárnap (november 10.) aki korán kel, önmagában lelheti meg az aranyat. Reggel kilenctől Köteleződj el magad mellett! integratív művészetterápiás önismereti workshopsorozat indul a Konnektorban. Ugyanitt decembertől lehetőség lesz az elmélyülésre egy tizenegy alkalmas művészetterápiás önismereti csoportban.
Ami az önfeltárást illeti, abban a jó zene és a metafizika is sokat segít. Este héttől az UMZE Kamaraegyüttes koncertje Cet – a felfüggesztett idő címmel a BMC-ben egészen biztosan eljuttatja a hallgatót a haladó szintre.
Hétfő (november 11.), megyünk a Müpa moziba be. Héttől a Habfürdő című nemzedéki közérzeti animációs filmet vetítik 1979-ből. Kovásznai György alkotása talán az első magyar, felnőtteknek készült animációs film, egy belvárosi szerelmi háromszög története. Másik János írta hozzá a dalokat annak idején, most ő a meghívott vendég a vetítés után.
Ismét látható az ArtMenők és a Hodworks közös produkciója, az Idol. A Trafóban este nyolctól normatív szempontból ép testű és fogyatékkal élő előadóművészek együtt lépnek színpadra, és megmutatják, mire vágynak az életben. Hód Adrienn koreográfiája újragondolja a kortárs tánc szabályrendszerét, és ezzel reményeink szerint segíti a társadalmi változásokat is. Szép, inkluzív este lesz.
Ha kedd van (november 12.), akkor Drámázzunk?!, vagyis délután négytől tematikus workshopon vehetünk részt korhatár nélkül, ingyenesen, a Mester Galéria aktuális kiállításához kapcsolódóan (Szalka Sára Villő: A gondviselő félelem). A foglalkozást Kállai Ákos drámapedagógus, mentálhigiénés közösség- és kapcsolatépítő szakember, a BloomNest Kollektíva tagja vezeti.
Ma szomszédolni is érdemes, mert a Duna szemben lévő partjától nem messze, a MU Színházban elindult az Open Fesztivál, a közösségi, részvételi színházak szemléje. Este héttől a Káva Kulturális Műhely Állampolgári Színházának 4. etapja látható Masc. címmel. Tizenkét férfi játssza el benne, hogy mit jelent férfinak lenni manapság.
Szerdán (november 13.) az énekhangot ünnepli reggel tíztől az öt nőből álló Napfonat a cappella énekegyüttes. Volkova Kriszti, Szalay Heni, Szarka Anita, Tóth Eszter és Tóth Orsi családi műsorában a népzene, a világzene és a jazz találkozik, de lesznek ütőhangszerek is.
Este kilenctől pedig három hangszeres fiú zenél Éles Máté Trió néven a Jederben. Éles Máté, Uher-Győrfi Bálint és Suke Sándor jazz-zenét játszik dobon, szaxofonon és nagybőgőn. A koncert létrejöttét az Ablakos Lakatos Dezső ösztöndíj támogatja, de a közönségtől is szívesen veszik a hozzájárulást.
Csütörtökön (november 14.) este héttől Machbeth a Pincében. Háború, bosszú, jövőkép nélküli fiatalok a színpadon. Valamit tudott ez a Shakespeare William, de a rendező, Tóth András is ott van nagyon. Pallag Márton, Nagyabonyi Emese, Boda Tibor, Hermányi Mariann, Koós Boglárka és Kovács Olivér pedig olyan fiatal színészek, akiket látni kell.
Szelídebb program 19.45-kor a Budapesti Fesztiválzenekar Brahms-koncertje a Müpában. Szólistaként az orosz-amerikai Kirill Gerstein működik közre és, mint általában, a nagyszerű Fischer Iván.
A végére jöjjön még egy vidéki turnéajánlat. Induljon nyugodtan délnek, aki bátor és szereti a kultúrát. Már elkezdődött a GraphicPécs nemzetközi grafikai fesztivál, amelynek a fő eseménye a Zsolnay Negyed m21 Galériájában a Pop Rock Underground című, plakátokat, lemezborítókat, zenekari logókat, képregényeket és alternatív kiadványokat bemutató tárlat, ami 2025. január 25-ig látható. Tehát idő még van. Az Intercity meg talán jövőre is jár.
Artner Sisso