Külvárosi múzeuméj

A Múzeumok Éjszakáján a kerület büszkesége, a József Attila emlékhely kiemelt programmal várja a látogatókat. A múzeum 60 éve nyílt meg a Gát utca 3. alatt, ahol József Attila született 1905. április 11-én. A költő munkásságáról szóló állandó, interaktív kiállítás mellett az intézmény történetének főbb mozzanatairól szóló időszaki tárlat az életmű reprezentációjára is irányít némi figyelemet. Ma a Múzeumok Éjszakáján a társművészek közreműködésével idézik fel a költő korának hangulatát. 

 

A család a Gát utcai lakásból anyagi nehézségek miatt hamarosan elköltözött a Szvetanay utcába, a ház mégis szimbolikussá vált az elmúlt évtizedekben. Egyébként pedig nincsen pontos adat arról, hogy József Attila melyik lakásban is született. Egyes visszaemlékezések szerint a földszinten, mások szerint az emeleten látta meg a napvilágot. Mindenesetre 1964-ben a ház földszintjén alakították ki az emlékhelyet, amelyet akkor Kassák Lajos nyitott meg. A kiállítás azóta négyszer újult meg. Utoljára 2015. április 11-én adták át a Ferencvárosi Önkormányzat az Uniós forrásból felújított épületet, és a kerület saját forrásból minden eddiginél nagyobb teret biztosított a kiállításhoz, amely a mai napig látogatható.

A Múzeumok Éjszakáján a 20. század elejének hangulatát idézik meg itt a szervezők és a fellépők versek, dalok és tárgyi emlékek felvonultatásával. A Külvárosi éj című programsorozatban a következő eseményeken lehet részt venni a magyar örökkévalóság költőjének egykori otthonában:
18 órától József Attila Irodalmi Szalon – Látószögek 14. címűn beszélgetésén vehetnek részt az érdeklődők. Nagy Borbála Réka szerkesztőt, a költő Nagy László unokáját Tallér Edina író, szerkesztő kérdezi.
19 órakor kezdődik Lovászi Edina és együttesének – Morvai Tamás gitáros és Szegő Dávid dobos – koncertje, a Mennék én is sehova című összeállításukban nem csak József Attila verseket megénekelnek meg, hanem Petőfi Sándor, Böndör Pál, Kiss Ottó, Nemes Nagy Ágnes, Rab Zsuzsa és Weöres Sándor költeményei is a repertoárjukon lesznek.
A költő a mamával és Jolán nővérével valamelyik bérház udvarán.


A zene és a költészet jegyben 20 órától Versláblógatás címmel Kéttamás koncert kezdődik. A műsorukban Arany János, Baranyi Ferenc, B. Mihály Csilla, Fövényi Sándor, Gáti István, Jóna Dávid, József Attila, Kiss Dénes, Lackfi János, Nadányi Zoltán, Petőfi Sándor, Szép Ernő, Weöres Sándor és más költők művei is szerepelnek.
Ezúttal nem csak a két Tamás, a Sólyom meg Tábi zenélnek, hanem csatlakozik hozzájuk Clemente Gábor ütős és Huszárszky Mihály basszusgitáros is.

A Szép Szó Versmondó Műhely zenés-verses válogatása Rakovszky Zsuzsa műveiből 21 órakor kezdődik. A műsort Tóth Zsuzsanna, a Szép Szó műhely vezetője szerkesztette. A verseket előadják: Baráth Zsófia, Borbély Mihály, Kiss Judit, Ster Erika és Varga Ilona. Közreműködik: a Duo Volente – Solymári Tímea és Viola Éva gitárművészek.
22 órától a Tárkány Művek koncertjével vezet el az éjszakába a József Attilla emlékhely programja. A műsorban Ady Endre, József Attila, Babits Mihály, Pilinszky János és mások versei hangzanak el.
Aztán 23 órától múzeuméjfélig slam poetry lesz, ami egy ma élő József Attilához alighanem a legközelebb álló műfaj. Közreműködik Kupa Julcsi, Basch Péter és Galló Bence, valamint Tóth Marci klarinéton.
A kis emlékhelyen óriási költőre emlékeznek tehát írók és zenészek, valamint a Múzeumok Éjszakájának ide tévedő közönsége – ahogy annakidején Lovasiék is a Zár az égbolt című dalukkal.

Az idetévedők pedig minden bizonnyal tudják, hogy József Attila versei manapság elérhetőek már angolul, németül és lengyelül is, valamint, hogy országszerte másféltucat szobrot állítottak már életművének tiszteletére (sajnos és szégyen, de sokkal kevesebb szobra, emlékműve van, mint Wass Albertnek), ugyanakkor már egy kisbolygó is viseli a nevét. Utóbbi szimbolikus, hiszen versei elérhetetlen dimenziókről szólnak.

– sis –
Fotó: József Attila emlékhely