Szellemekről, elköltözött hozzátartozókról, boldog vagy boldogtalan árnyakról szól ez a hétvége. Megemlékezünk, gyertyát gyújtunk, aztán nyakunkba vesszük a kerületet, a várost, hogy a továbbiakban a kultúra oltárán áldozva vígadjunk, sírva.
Meg sem állunk a Jedermannig, és pénteken (november 1.) este berúgjuk az ajtót, mert tudjuk, hogy kilenctől a Gáspár Károly Trió feat. Tűzkő Salamon koncert fog vigaszt nyújtani mindenre. A zongorista és csapata, Jónás Géza bőgős, valamint Bágyi Balázs dobos, vendégül látják a kiváló trombitaművészt, és elrepítik a hallgatóságot egy barátságos zenei világba. Itt csak a vacsorának van szabott ára, a koncertért mindenki annyit ajánl fel, amennyit akar.
Érdemes tudni, hogy innen pár méterre, a Bakáts téri templomkertben 1993-ban avatták fel Czinder Antal szobrászművész ötvenhatos emlékművét, a forradalom első fővárosi emlékhelyét. Szombaton (november 2.) a halottak napja jegyében és a Miatyánk Fesztivál keretében emlékeznek az ’56-os események áldozataira. A 2016 óta hagyományos Nevek napja rendezvény este héttől az Assisi Szent Ferenc-plébániatemplom altemplomában lesz, ahol igen progresszív módon egy tudományos igényű írás egy művészi produkció részeként kap új értelmezési keretet. Az élőzenés – Grósz Zsuzsanna zongora, Kertész Endre cselló –, szöveges, mozgóképes installáció tulajdonképpen a meditációra is lehetőséget ad. Az esemény ingyenes, regisztráció sem szükséges. Az est egyben Paulikovics Iván VIA CRUCIS című kiállításának záróeseménye.
Ugyanitt másnap, vasárnap (november 3.) este héttől az Érdi Kamarazenekar kíséretével a 19. századi francia zeneszerző, Gabriel Fauré Requiem című műve, a szakirodalom szerint a „reqiuemek altatódala” csendül majd fel, halottak napi megemlékezésként. Előtte néhány különleges kórusmű is meg fog szólalni az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseinek emlékére.
Jó hír, hogy „Mianyánk Fesztivált” is választhat a halandó aznap este, amely egy Médeia-előadásban manifesztálódik a Pinceszínházban, a híres operapunk, Ágens személyében. Ő játssza ugyanis a címszerepet, partnere pedig Makranczi Zalán a Szenteczki Zita rendezésében készült darabban. Nagyon kemény, még akkor is, ha Karsai György tanár úr néha megszakítja az előadást, és szellemesen magyarázza Euripidész bizonyítványát. „Az összes gondolkodó, érző lény között legeslegnyomorultabbak mi, nők vagyunk.” Na, ennyi az üzenet, erre kell inni egyet a közeli Púder Bárszínházban előadás után, mert a színházi büfében nem lehet, az nincs, az bezár.
Hétfőn (november 4.) minden körülmény, de főképp a korai sötétedés azt indokolja, hogy otthon bámuljuk a falat vagy a horrorfilmeket, esetleg főzzünk valami normális vacsorát előtte. Akár a délelőtt 11-kor a MÜPÁ-ban látható Európa ízei – zene és gasztronómia rendezvénytől inspirálva. Fülei Balázs, Gaál-Wéber Ildikó és Szélpál Szilveszter iskolás közönség számára állította össze a klasszikus zenei étvágygerjesztőt, de mindenkiben felébresztheti a benne szunnyadó kamaszt.
Az örökifjú József Attila szellemét kedden (november 5.) idézgethetjük a József Attila Körkapcsolás szépirodalmi olvasókörben a Mester Galéria és Közösségi Térben. Az egyébként kéthetente megvalósuló alkalmakon előre kijelölt olvasmányokról beszélgetnek a résztvevők Fehér Renátó költő, író vezetésével. Ma Szerhij Zsadan Harkiv Hotel (ford. Vonnák Diána, Jelenkor Kiadó, 2022.) című kötete van soron. „Este van. Ideje megvédeni magunkat. Ideje nem félnünk.” – írja a kezdetben szatirikus, polgárpukkasztó, majd egyre komorabbá váló, ugyanakkor talán legelismertebb ukrán költő, író, zenész. Nincs mese, menni, de előtte olvasni kell. A belépés ingyenes, életkori megkötés nincs. Szóval hajrá, élethosszig fiatalok!
Este nyolckor a nagyon fiatal, de szinte koravén AHA Kollektíva: Senkiföldje című előadása látható. Szép és sötét, apokaliptikus és optimista. A mély beletörődés és a forradalom tüze egyszerre van jelen archaikus, posztmodern és igéző mozdulataikban.
(A kép alatt folytatjuk)
Múltidézés és jövőjóslás a BMC Budapesti Moziestek sorozatának szerdai (november 6.) műsorán. A kutya éji dala című emblematikus Bódy Gábor filmet vetítik este 6-tól, és szokás szerint a zenéje felől közelítik meg az alkotást. A házigazda most is Kolozsi László lesz, a vendég pedig Gőz László, aki amellett, hogy a BMC atyja, történetesen az 1983-ban készült film egyik zeneszerzője is, Vidovszky László, a Vágtázó Halottkémek és az A. E. Bizottság mellett.
(A kép alatt folytatjuk)
Ez után, de ettől függetlenül is az épületben, az Opus Jazz Clubban este nyolctól jazzkoncert. A szabad zene egyik hazai nagymestere, Grencsó István fúvós-zeneszerző, az osztrák új zene és improvizáció egyik fő figurája, Elisabeth Harnik zongorista és Miklós Szilveszter ütőhangszeres koncertje hallható.
Csütörtökön (november 7.) este hattól ingyenes filmklub a Konnektorban, az Ivan Csonkin közlegény élete és különleges kalandjai című Jirí Menzel filmszatírát vetítik. Páratlan élmény, történelmi emlékezetünk cirkuszának meghatározó pontja. De lesz újcirkusz is, élőben, a Trafóban este 8-tól, a OneTwoMany Collective előadásában az InThisTogether. Csuzi Márton, Zoletnik Sophie és Lennart Paar részvételi cirkusza, amelyhez tehát nélkülözhetetlen a közönség részvétele. És mi megyünk, vállaljuk a kockázatot.
Artner Sisso
A kiemelt kép: AHA Kollektíva: Senkiföldje (Trafó)
Fotó: Kőrösi László/Trafó