Olvasókört indít a kerületi Kutyapárt

A Maestro Café & Pubban október 14-én, hétfőn 18 órakor nyílik az olvasókör. Elsőként Polányi Károly híres művének egyik szakaszát ajánlják olvasásra a szervezők: a szöveget a Facebook-eseményben hozzáférhetővé is tettek.

A könyvnek ez a része a piacgazdaság kialakulásáról szól, történeti, antropológiai, gazdasági, szociológiai elemzés arról, hogyan jutottunk ide (1945-be, amikor a szerző, aki nem mellékesen világhírű magyar közgazdász és társadalomtudós, ezt az elemzést írta – írják a szervezők – köztük Rácz Györgyi, az október 7-én megalakult új ferencvárosi képviselő-testület tagja –, hozzátéve, hogy első alkalommal módszertani gyorstalpalóval kezdenek arról, hogyan kell szakirodalmat olvasni és hogyan fogják csinálni az olvasókört, amely „inkább egy sörözéssel kísért önképző szeminárium a könyvről, mint olvasókör”.

Polányi Károly a gazdaságantropológia és a gazdaságszociológia egyik megalapítója és máig kiemelkedő képviselője. Tudományos karrierje Angliában kezdődött – a Workers’ Educational Association szervezésében 1936 és 1940 között tartott előadássorozatot, amelynek alapján megírta az 1944-ben megjelentetett A nagy átalakulás című művét. Ebben olyan általánosan használható fogalomrendszert dolgozott ki, amely a társadalmi és gazdasági rendszerek empirikus vizsgálatához ad eszközt. A nagy átalakulás fő állítása, hogy az autonóm piacgazdaságot nem lehet az emberi természetből levezetni, így a kapitalizmus is csak egy arra alkalmas történelmi pillanatban jött létre, jórészt állami közbeavatkozások eredményeként. Ez a tézis máig nem annyira ismert, mint amennyire sokak szerint jelentős. Polányi azt állítja, hogy a reciprocitás (a kölcsönösség) és a redisztribúció (a jövedelmek újraelosztása) kell, hogy a gazdasági életet szervezze és szabályozza a piaci mechanizmusok mellett. Szerint a szabályozatlan / szabad piaci szerveződés önpusztító – amire egyes társadalmak a jóléti állam a válasza. Polányi fő tézise ekként máig a neoliberális gazdasági rendszerek kritikai irodalmának egyik alapállítása.

A xerox-romantikus olvasókör a 4. fejezettel kezdi

És ahogy annak idején TGM néhány szemelvénnyel ajánlotta: „Ebben a szerény kis ismeretterjesztő jegyzetben csak arra akartam rábeszélni, hogy olvassa Polányi Károlyt (meg olvasson róla), akinek az eredeti és elmélyült szelleme meg kellene hogy ihlesse szeretett hazája értelmiségét is.”

Fotó, grafika: az MKKP Facebook-eseménye