Rangos nemzetközi díj a BMC-nek: Európa legjobbja lett az Opus Jazz Club

Az európai jazz legrangosabb szakmai díját nyerte el a Budapest Music Center épületében működő Opus Jazz Club – olvasható az intézmény honlapján. A műfaj nemzetközi szereplőit tömörítő Europe Jazz Network zsűrijének indoklása szerint a BMC stílusok széles skáláját átfogó programot állít össze, amellyel ráirányítja a figyelmet a zenére mint kreatív művészeti ágra. Az EJN 13. alkalommal ítélte oda a díjat, az elismerést megtestesítő üvegszobor hivatalos átadására szeptember 14-én kerül sor Gentben, a 10. European Jazz Conference-en.

„A Europe Jazz Network 13. alkalommal ítélte oda a legizgalmasabb koncertprogramot jutalmazó EJN Award for Adventurous Programming díjat. Az elismerést évről évre egy olyan európai fesztivál vagy koncerthelyszín nyerheti el, amely jövőbe mutató és sokszínű jazzprogramot kínál a nagyközönségnek. Összesen 37 ország 200 tagszervezetének javaslatai kerültek a Europe Jazz Network neves szakemberekből álló zsűrije elé – az ő döntésük alapján bizonyult európai viszonylatban is a legjobbnak az Opus Jazz Club koncertprogramja.

A díj nem csupán a 11 éve működő budapesti klub mainstreamen túli, magyar és külföldi zenekarokat felvonultató programját jutalmazza, hanem a 25. jubileumát nemrég ünneplő Budapest Music Center egész művészi koncepcióját, amely a jazzklub mellett klasszikus és kortárs zenei koncertteremmel, zenei információs központtal és könyvtárral, illetve saját lemezkiadóval vált a zenészek és zeneszerzők otthonává az évek során.

A zsűri kiemelte, hogy

a Budapest Music Center merész elkötelezettségről tesz tanúságot mind hazai, mind külföldi művészek felé, és stílusok széles skáláját átfogó programot állít össze, amellyel hitet tesz a zene mint kreatív művészeti ág mellett.

Székhelye valóságos álom a zenészek számára: a 120 éves budapesti épületet a felújítás során igazi zeneházzá varázsolták. A BMC elhivatottsága egyben kiállás a művészi kifejezés szabadsága mellett, ami másoknak is inspirációt ad arra, hogy népszerűsítsék a zenét.

A díjat megtestesítő üvegszobor hivatalos átadására szeptember 14-én kerül sor Gentben, a 10. European Jazz Conference keretében, amely a műfaj szereplőinek legfontosabb éves találkozóhelye. Az ősz folyamán az EJN képviselői is ellátogatnak majd a BMC-be az elismerés kapcsán.

A Budapest Music Center története 1996-ban indult, amikor Gőz László harsonaművész megalapította a BMC Magyar Zenei Információs Központot, a magyar zeneművek és művészek közös, térítésmentesen elérhető adatbázisát, amelyben jelenleg közel 5000 klasszikus és jazz-zenész, zeneszerző és együttes, illetve 32 000 magyar zenemű adatai szerepelnek. 1998 óta működik a BMC Records lemezkiadó, amelynek katalógusa eddig 350 albumot – köztük MIDEM-, Jazzman- és Gramofon-díjas kiadványokat – számlál, és évente 15-20 lemezzel gyarapodik. 2013-ban nyílt meg a Budapest Music Center saját épülete, ahol az ingyenesen látogatható zenei könyvtár mellett helyet kapott egy kamara koncertterem, az avantgárd és kísérleti projekteket is befogadó Opus Jazz Club, hang- és képstúdió, valamint az Eötvös Péter Kortárs Zenei Alapítvány irodája. Az elmúlt 11 év alatt közel 4000 koncertet hallhatott a nagyközönség a BMC épületében.

Fotó: BMC/Posztos János