Üveggyöngyök a BMC-ben

Három magyar zeneszerzőt kértek fel, hogy írjanak egy-egy kompozíciót Az üveggyöngyjáték olvasatára. A kompozíciókat bemutató műsor november 30-án, szombaton 18 órától kezdődik a Budapest Music Centerben.

A műsor:

Tornyai Péter: Glasperlen
Johann Kaspar Ferdinand Fischer: Ariadne musica (részletek)
Szigeti Máté: Tegularius vázlatkönyvéből 6 ricercar zongorára (ősbemutató)
Johann Kaspar Ferdinand Fischer: Ariadne musica (részletek)
Sándor László: Famulus harangjai – vázlatok zongorára és elektronikára

Zongorán közreműködik: Szabó Ferenc János 

Az üveggyöngyjáték egy titokzatos magasművészeti, tudományos játék, a szellemi virtuozitása mellett szemlélődő és emelkedett egyetemes nyelv, a szellemi emberek világnyelve, „amelynek értelmes jeleivel a játékosok értékeket fejezhettek ki, és képesek voltak őket kapcsolatba hozni egymással. A játék minden korban szoros összefüggésben volt a zenével, s többnyire zenei vagy matematikai szabályok szerint folyt.”

Az 1943-ban publikált Az üveggyöngyjáték Hermann Hesse utolsó műve. A könyv alapötlete a ’30-as évek elején született meg: Josef Knecht egy diktátorral kerül összetűzésbe, majd elbukik – ami azonban Adolf Hitler hatalomra kerülésével túlontúl aktuálissá vált, így Hesse azt elvetette.

Az üveggyöngyjáték központi szereplője a 23. században élt Josef Knecht, az ő életét követjük nyomon 11 éves korától haláláig, a helyszín egy kiegyensúlyozottan működő állam, irányító szerve a Rend. Ez egy kulturálisan magasan kvalifikált, klerikális szervezet, amelynek tagjai lényegében csak a tudományoknak és művészeteknek élnek. Az ifjú Josef is ebbe a Rendbe kerül – a regény az ő felemelkedésének története.

Fotó: BMC