Duna – a folyékony köztér

A Fuga kiállítássorozatában szerepel a Valyo projektje. Az egyesület több szálon is kötődik Ferencvároshoz – ahogy az el is hangzott azon a szakmai beszélgetésen, amelyet a megnyitó másnapján tartottak. Vasárnap még látható a kiállított anyag, a Valyo munkásságát pedig az oldalukon is érdemes követni.

 

 

A Fugában, a Budapesti Építészeti Központban június 25-én Hámori Péter építész-társkurátor vezette fel azt a beszélgetést, amely szintén egy sorozat része, No.: 10 – Folyékony köztér, a Duna: Fürdésre kiválóan alkalmas? Lohász Cecília és Kammermann Lilla, a Valyo egyesület tagjai Boros Judittal, a MOME Innovációs Intézetének kutatójával beszélgettek a kiállítás címében megfogalmazott inspiráló témáról, nem titkoltan népszerűsítve a dunai fürdést, illetve, hogy felhívják ennek lehetőségére a közvélemény figyelmét, továbbá, hogy eloszlassák a Duna vízminőségével kapcsolatos tévhiteket.

 

A kiállításon a történeti fotók mellett megtekinthetők a város négy pontján végzett április és május végi vízminőség mérési eredmények, amelyek világosan bizonyítják, a Duna vize alkalmas a fürdőzésre. A beszélgetésben elhangzott, hogy éppen a Ferencváros magasságában (a szemközti parton) hetente végeznek méréseket, amely alapján tudható, hogy a folyó mikrobiológiailag biztonságos.

A Valyo programja mindenképpen izgalmas, pláne annak a kerületnek, amely most különösen uszoda-szegény: a Dandárt a nyáron újítják fel, és kérdés, lesz-e, mikor lesz újra Vituki.

A városnak valamikor 9 fauszodája volt a Dunán, most van két hely, ahol ideális vízállásnál nyáron szabad fürdeni: a Rómain szabadon és a Hengermalom közelében egy fizetős strandon, pedig a korabelihez hasonló fauszodát kisebb beavatkozással a ferencvárosi szakaszon is lehetne telepíteni, hangzott el. Boros Judit pedig elmesélte, hogy gyermekkorában Szegeden számos úszóházba jártak – néhány most is üzemel, a régi hídnál például tagsági rendszerben, ahol most inkább a hajóbérlés pörög, hiszen szemközt a Laposon, vagy kicsivel feljebb a Sárgán remekül lehet és szabad fürdeni a Tiszában.

 

A beszélgetésből kiderült, hogy a Valyo munkatársa, Lohász Cecília környezetvédelmi indíttatásból kezdett a témával foglalkozni és csapatot építeni – akiknek első lépésük az volt, hogy kitettek egy padot a Dunapartra a 9. kerületi szakaszon. Ferencvárosban jelentős dolgok kezdődnek paddal. Kammermann Lilla elmondta, új fauszodák megvalósításának ötletét beadták a fővárosi közösségi költségvetési pályázatára.

 

Az egyesület munkatársai felidézték, hogy az 1973-as dunai fürdőzés tiltásának oka az ipari szennyezés volt, illetve az, hogy a folyóba tisztítatlanul folyt a szennyvíz, és elhangzott az is, hogy mindezt 2009-re teljesen megszüntették. 2015-ben már a sajtóban is foglalkoztak azzal, hogy a mérések szerint egészséges és tiszta a víz. Az egyesület munkatársai szívesen emlékeztek arra vissza, hogy a Római szabadstrandot hogyan sikerült először egy napra, majd huzamosabb időszakokra megnyitni. Kiemelték, mennyire fontos a víz tisztaságának folyamatos monitorozása, hiszen egy ekkora folyóban ez folyton változik. Mérésekre és egyéb információkra utalva elhangzott ugyanakkor az is, hogy a Gázgyár alatt nem tanácsos fürdeni, és hogy azzal a szennyezéssel, annak megszüntetésével fontos foglalkozni. Ami a környezeti szabályszerűségeket illeti, elmondták, amikor nagy esőzések vannak, vagy árad a Duna, akkor tilos fürdeni, hiszen olyankor törvényszerű, hogy nagyobb mennyiségben kerülnek szennyezőanyagok a vízbe.

A kiállítás anyaga figyelemreméltó elegye a művészeti, technológiai, környezeti, közösségi és politikai témáknak, illetve azok bemutatásának.

 

– lill –

 

A kiállítás holnap, vasárnap 14 és 19 óra között még látogatható, a sorozat folytatása pedig a következő:

No.: 11 – Spekulatív valóságok: Hulesch Máté – 2024. július 03. – július 14. midissage: július 09. 18:00

No.: 12 – RÉT (Regeneratív Élőhelyek Tervezés) – 2024. július 17. – július 28. midissage: július 23. 18:00

 

A fotó a Laposon készült – a szegediek néhány éve a tiltás ellenére is bementek a Tiszába, ma már ugyanitt megengedett a fürdőzés.