Magyar Péter körülírta, hogy szerinte ki legyen Karácsony helyettese

Úgy tűnik, Magyar Vitézyt látná szívesen Karácsony helyetteseként, a főpolgármester viszont a kormányhoz közeledik. Karácsony Gergely jó taktikai érzékkel megelőzte a Tisza vezetőjét: a budapesti olimpia támogatásával megpróbálja kivédeni, hogy az Orbán-rendszer drasztikusan lépjen fel Budapesttel szemben. 

Október elsejétől egy széttagolt közgyűlés ülésezik a fővárosban. A főpolgármester frakciójának – beleértve magát Karácsony Gergelyt is – mindössze hét szavazata lesz a 33-ból: három párbeszédes, három DK-s és egy MSZP-s szerzett mandátumot. A Fidesznek és a Tiszának egyaránt 10-10 képviselője van, a Magyar Kétfarkú Kutya Pártnak, illetve a Vitézy Dáviddal Budapestért – LMP formációnak pedig 3-3. A viszonyokat elemző korábbi írásunkban négy fontos megállapításra jutottunk.

  • A: Az szinte kizárt, hogy állandó többség álljon Karácsony mögött, alkalmilag is nehéz lesz megszavaztatni egy-egy előterjesztést.
  • B: Viszont a főpolgármester pozíciója olyan erős, hogy még szilárd többség nélkül is működtetheti a várost.
  • C: Az egyik első fontos kérdés az lesz, tud-e főpolgármester-helyettest választani a közgyűlés, ez ugyanis törvényi előírás.
  • D: Ha nem sikerül, illetve más, hasonló okból lesz szabálytalan a testület működése, elsősorban a kormányoldal (országgyűlés, főispán) léphet fel a főváros ellen.

Az elmúlt napok eseményeinek lehet egy olyan értelmezése is, hogy Magyar Péter a mi C pontunknál jár, a főpolgármester viszont már a D-nél, és azon a szinten, azaz a kormánynál próbálja meg semlegesíteni a veszélyeket.

Kedden a Tisza vezetője egy elég hosszú és érdekes posztot jelentetett meg a Facebookon Néhány gondolat Budapest jövőbeni működéséről címmel. A gondosan megfogalmazott szöveget első pillantásra nem könnyű dekódolni. De ha megnézzük, láthatjuk, hogy a bevezetőre és kilenc pontra tagolt írás zöme (a kilencből nyolc pont) a főpolgármester-helyettes(ek) megválasztását érinti.

A törvény kötelezően előírja egy helyettes választását a közgyűlés első vagy második ülésén a testület tagjaiból. Magyar 6. pontja szerint „sem a Fidesz, sem a Kutyapárt, sem a TISZA nem jelöl főpolgármester-helyettest”. A választék ezzel elvileg is mindössze kilenc főre csökkent. Nézzük, milyen politikust szeretne/lenne hajlandó megszavazni a Tisza ebből a mezőnyből.

A törvényes működés és a főváros pénzügyi helyzetének biztosítása és az eddigieknél szakmaibb városvezetés érdekében javaslom megfontolásra Karácsony Gergelynek, hogy jelöljön olyan főpolgármester-helyettest, akinek a személye ezekre garancia lehet, és aki a közgyűlésben meggyőző többséget kaphat egy titkos szavazáson.

Ezt írja a 7. pontban. Szakmai városvezetés. Olyan, aki a pénzügyi helyzet stabilizálásában is segít. Ez utóbbi azt jelenti, hogy a kormánynál eléri, hogy ne vigye az elvonásokkal csődbe Budapestet, hiszen a szöveg korábban már kifejtette, hogy „A főváros jórészt a kormányzati elvonásoknak is köszönhetően a csőd szélén áll. Ezen a ponton alighanem Vitézy Dávidra kell gondolnunk. Valójában már a poszt első mondata is őrá utal azzal, hogy Karácsony csak kis különbséggel nyerte (ellene) a főpolgármester-választást.

Most tehát a főpolgármesteren a lépés sora. Ha Vitézyt jelöli, akkor persze volt ellenfelének is döntenie kell, hogy elvállalja-e a jelöltséget. Ennek számára komoly kockázatai vannak. Magyar Péter szövege több helyen is utal arra, de nyilván eleve az lenne az elvárás, hogy szerezzen pénzt, normalizálja a kormány és a főváros viszonyát, hiszen nemrég még államtitkár volt, és a kampány végén Szentkirályi Alexandrának, a Fidesz jelöltjének visszaléptetése után még Orbán Viktor is azt mondta, hogy Vitézyre kell szavazni. Csakhogy semmi garancia sincs arra, hogy Vitézy képes lesz megváltoztatni a kormány főváros-politikáját, sőt az is lehet, hogy a kormánypárt kifejezetten bosszút állna rajta, ha beállna a főpolgármester helyettesének. Mindenesetre Szentkirályi már egy rövid videóban üzent neki, hogy „ne árulja el a Fidesz szavazóit! Ne menjen bele a Karácsony–Magyar Péter-paktumba!.

Nem biztos persze, hogy Karácsony egyáltalán hajlandó Vitézyt jelölni. A kampány után utalt már arra, hogy nincs meg a bizalom a volt ellenfél iránt. Jelölhet valaki mást, azonban feltételezhetjük, hogy őt a Tisza nem szavazza meg, már csak azért sem, mert Karácsony ebben az esetben szembe megy velük. Az se valószínű, hogy a Fidesz megszavazza Karácsony jelöltjét, márpedig a matematika szerint akkor nem lesz helyettes. Ami törvénytelen, ám itt utalunk saját B és D pontunkra. A helyetteshiány egy olyan probléma, ami ellen elsősorban az országgyűlés, a főispán léphet fel, tehát

ha a főpolgármester eléri, hogy ez ne történjen meg, legalábbis időt nyert.

Márpedig éppen ez történt, még Magyar Péter posztja előtt, vagyis Karácsony taktikai előnyt szerzett a Tiszával szemben. Augusztus végén mondta az RTL-ben, hogy támogatna egy budapesti olimpiát, persze ehhez az is kell, hogy a fővárosnak legyen lehetősége, forrása fejlődni. Sőt, júliusban már a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnökével, Thomas Bachhal is tárgyalt Karácsony. Dull Szabolcs részletesen elemezte Karácsony fordulatát, bemutatva azt is, hogy cserébe alighanem azt kapja a főpolgármester és környezete, hogy nem lehetetlenítik el az általuk vezetett Budapestet – elsősorban pénzügyileg. Nem egyszerű szívességcseréről van szó, hanem logikus összefüggésről, hiszen ki vitathatná, hogy egy becsődölt város nem rendezhet olimpiát, sőt bizonyos fejlesztésekre is szükség lenne, például a közlekedésben, még a megnyitó előtt.

Mandátumátvétel (Forrás: fővárosi önkormányzat)
A megbízólevelek átvétele – balról jobbra: Sára Botond (Fidesz), Havasi Zoltán (Fidesz), Szécsényi Dániel (Fidesz), Radics Béla (Fidesz), Böjthe Péter (Fidesz), Böröcz László (Fidesz), Sinkovics Krisztián Ádám (Fidesz), Bovier György (Tisza), Porcher Áron Somerville (Tisza), Tüttő Kata (DK-MSZP-P), Béres András (DK-MSZP-P), Déri Tibor (DK-MSZP-P), Böröck-Gémes Szilvia (Tisza), Vitézy Dávid (LMP-Vitézy), Szilágyi Anna Margit (LMP-Vitézy), Gál József (LMP-Vitézy), Ordas Eszter (Tisza), Barna Judit Annamária (Tisza) (Fotó: Énbudapestem)

Kár lenne persze azt hinni, valamilyen nagykoalíció alakult a Fidesz és Karácsony között, Szentkirályi továbbra is heves, de egyszerű videókban fogja ekézni a főpolgármestert, és az sem valószínű, hogy a kormánypárt tíz képviselője sorra megszavazza, amit Karácsony beterjeszt. Ez egyik félnek sem lenne érdeke. De annyit nyerhet a főpolgármester, hogy a hatalom nem lép majd fel teljes szigorával, ha többség kialakulása híján például nincs helyettes. Nem szabad elfelejteni, hogy a Tisza végső soron a Fidesznek és Karácsonynak is ellenfél. A főpolgármesternek azért is jól jön az olimpia ügye, mert ezzel megint távolodni tud a DK-tól, hiszen Gyurcsányék az olimpia talán legerősebb ellenzői.

Van még egy ügy, amelyet Karácsony – úgy látszik – megpróbál a közgyűlés nélkül megoldani, ha már nincs reménye az ottani többségre. A HVG írta meg először, hogy a fővárosi cégek igazgatósági és felügyelőbizottsági posztjait (a régi tagok mandátuma lejár) úgy fogják betölteni, hogy az előbbieknél jelentősen, az utóbbiaknál drasztikusan csökkentik a létszámot, és megpályáztatják a helyeket, a betöltésnél pedig egyharmados női kvótára törekszenek. Kisvártatva a főpolgármester posztjából kiderült, hogy jó volt az értesülés:

…Javaslatot teszek a fővárosi cégek igazgatósági pozícióinak kétharmados csökkentésére, a felügyelőbizottsági tisztségeknek pedig közel a törvényi minimumra való leszorítására, továbbá nyílt pályázatot írok ki minden fővárosi cég valamennyi igazgatósági és felügyelőbizottsági posztjának betöltésére, valamint az olyan cégvezetői pozíciókra, ahol a Fővárosi Önkormányzat hatáskörébe tartozik a kinevezés. Csak olyanok jelentkezhetnek, akik rendelkeznek a szükséges végzettséggel és tapasztalattal – párttagkönyvet viszont senkitől nem kérünk.

A beérkezett nyilvános pályázatok, a szóbeli meghallgatások és a közgyűlésbeli frakciókkal való egyeztetés után teszem meg személyi javaslataimat a Fővárosi Közgyűlésnek. Mégpedig úgy, hogy az esélyegyenlőség előmozdítása érdekében az igazgatósági és felügyelőbizottsági tagok legalább egyharmada nő legyen.

Alapvetően elégedett vagyok a jelenlegi cégvezetők munkájával, de mindig érdemes megnézni, hogy van-e jobb jelölt egy tisztségre. Politikai kérésre se kinevezni, se kirúgni nem fogok senkit. Csak az számít, hogy a fővárosi cégek minél jobban működjenek. A jelenlegi cégvezetőket ezért arra kérem, hogy ők is nyújtsák be a pályázatukat.

A frakciók, elsősorban a Tisza azonban nem fogadta jól ezt az eljárást. Kifogásolták, hogy nem volt előzetes egyeztetés velük, meg azt is, hogy Karácsony a pályáztatás előtt jelzi, elégedett a mostani cégvezetőkkel, és szívesen látná őket a pályázaton. Nem tudjuk még, kik jelentkeznek a pályázatokra, pláne, hogy a főpolgármester kiket jelöl végül, de a fentiek szerint könnyen lehet, hogy nem szavazzák meg őket, vagy legalábbis jelentős részüket. Ebben az esetben a főpolgármester élhet a különleges helyzetben őt illető joggal (ez most is így van), és maga nevezheti ki a cégek vezető tisztségviselőit.

Karácsony Gergely nehéz őszi szezonnyitó előtt áll, döntenie kell, hogy Magyar Péter forgatókönyve szerint lép, vagyis meghívja Vitézy Dávidot helyettesének, vagy a kormány jóindulatú semlegességében bízva elkezdi a városkormányzást közgyűlési többség nélkül. Máris látszik, hogy ügyesen képes lavírozni, de a jelekből ítélve se a Tisza, se a kormány nem lehet igazi szövetségese, legfeljebb alkalmi partnere.

– kej –