A talán a legnagyobb jelentőségű napirendi pontot, a főpolgármester-helyettesek megválasztását a képviselők rögtön törölték a fővárosi közgyűlés szerdai ülésén. Ennek ellenére bőven maradt izgalmas ügy a testület előtt, és az éles politikai vitákat sem kellett nélkülözni. Az ülésről folyamatosan tudósítottunk a nap folyamán, részletes beszámolónk az alábbiakban.
Napirend előtti vitával kezdődött a fővárosi közgyűlés – ebben a ciklusban harmadik – ülése. Barabás Richárd (Párbeszéd) javaslatára a főpolgármesterhelyettes-választást levették a napirendről. Csak Karácsony Gergely főpolgármester (az eredeti javaslat előterjesztője) szavazott a levétel ellen, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) három képviselője pedig tartózkodott. A főpolgármester Kiss Ambrust és Vitézy Dávidot javasolta hétfőn saját helyetteseinek, az elmúlt napokban azonban sajtóhírekből kiderült, hogy a helyettesválasztáshoz egyszerűen nem alakult ki a szükséges 17 fős többség. A Tisza párt ugyanis csak akkor adta volna a szavazatait, ha sikerül megállapodni arról, hogyan módosítsák a közgyűlés szervezeti és működési szabályzatát (szmsz). Itt azonban nem alakult ki konszenzus a Tisza és a főpolgármester között: abban nem értenek egyet, hogy a közgyűlés vagy a főpolgármester joga legyen-e a fővárosi cégek vezetőinek kinevezése. Így a Tisza frakcióvezetője, Ordas Eszter előre közölte, hogy nem szavazzák meg a jelölteket, sőt maga Vitézy Dávid is azt posztolta, hogy szmsz nélkül nem vállalja a megbízást.
Déri Tibor, a DK képviselője két olyan napirend levételét is javasolta, amelyről mint humoros javaslatokról írtunk a minap. Az egyik a birodalmi lépegetőket tiltaná ki a fővárosi körutakról, a másik pedig sorsolásos karácsonyi ajándékozást javasol a képviselők között. Azonban a közgyűlés többsége nem vette le a napirendről ezt a két javaslatot.
Parázs vita a céges testületek vezetéséről
A főpolgármester a fővárosi cégek vezetését úgy kívánja megoldani, hogy az igazgatóságokat megszünteti a BKK, a BKV, a BKM (Budapesti Közművek Nonprofit Zrt.), a BFVK (Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ Zrt.) és a BGYH (Budapest Gyógyfürdői És Hévizei Zrt.) esetében, a felügyelőbizottságokba pedig a Főpolgármesteri Hivatal dolgozóit delegálná. Baranyi Krisztina (MKKP), Ferencváros polgármestere nem tartja ezt jó megoldásnak. Szerinte a probléma, hogy a Tisza, bár nincs nála nagyobb frakció a közgyűlésben, nem kíván felelősséget vállalni, így nem delegál tagokat a céges testületekbe. Vitézy Dávid (Podmaniczky Mozgalom) a közgyűlés Pénzügyi és Közbeszerzési Bizottságához delegálná az igazgatóságok jogait. Utóbbi ötletet se a főpolgármester, se Baranyi Krisztina, a szóban forgó bizottság elnöke nem támogatta. Ennél a napirendnél Baranyi és Vitézy között éles, a személyeskedést sem nélkülöző politikai vita alakult ki. Ezt nem részletezzük, csupán a csatározás csúcsát jelentő, már-már irodalmi magasságú két sort idézzük:
Vitézy:
„Baranyi úgy rázza le magáról, mint a kutya a vizet.”
Baranyi:
„Úgy rázza le magáról, mint Vitézy a Fideszt”.
(Cikkünk a kép alatt folytatódik.)
A képviselők az összes napirendről egyben, az ülés végén fognak szavazni.
A Szabad Tér Színház Nonprofit Kft. ügyvezetőjének, Benkő Nórának a megbízása jövő februárban lejár. A kiírt pályázatra is csak ő jelentkezett, így a főpolgármester hosszabbítást javasolt.
Száműznék a parkolóautomatákat
A parkolási rendszert számos ponton átalakítaná Karácsony Gergely és Vitézy Dávid is. Beadott javaslataik részben átfedik egymást. Vitézy alapvetően az automatákat szeretné száműzni, ezek működtetése ugyanis drága, és korábban visszaélések is voltak körülöttük. A főpolgármester is ezt javasolja, például a BudapestGO-ban lehetne fizetni. Díjemelést is javasol, sőt részben a hétvégi fizetés bevezetését. Drágábban parkolnának a városi terepjárók, és 2026. január 1-től megszűnne a zöldrendszámos autók ingyenes parkolása Karácsony javaslata szerint.
A vitában igen aktívak voltak a fideszes képviselők. Többen kardoskodtak amellett, hogy meg kell tartani a készpénzes fizetés lehetőségét. Ettől egyébként sem Karácsony, sem Vitézy nem zárkózik el, ám ez automaták nélkül is megoldható az alatt a másfél év alatt, ami a tervek szerint rendelkezésre áll az automaták leszereléséig. Szintén több kormánypárti szorgalmazta a P+R parkolóhelyek bővítését.
Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere alapvetően támogatja a budapesti parkolás teljes rendszerének felülvizsgálatát, hogy átlátható, egységes és korrupciómentes legyen a működés. Nem ért egyet viszont a hétvégi díjkötelezettség bevezetésével, és a városi terepjárók dupla díját is indokolatlannak tartja, hiszen azok is csak egy helyet foglalnak el.
Böjte Péter (Fidesz-KDNP) a 9. és a 12. kerület közötti MKKP-s összefonódásról beszélt. Azt kifogásolta, hogy a Hegyvidéken ugyanazt a céget bízták meg a parkolási rendszer működtetésével, mint Ferencvárosban. Kovács Gergely, a 12. kerület polgármestere válaszában elmondta, hogy a kerület korábbi, Pokorni Zoltán-féle vezetése 210 millió forintot kívánt fizetni a parkolás működtetéséért egy év alatt. Ehelyett a feladatokat részekre bontotta az új, kutyás kerületvezetés, és így írt ki közbeszerzéseket. Ennek az az eredménye, hogy összesen 90 millióba kerül a működtetés. Ráadásul ebből a kifogásolt cég csak egy 15 millió alatti beszerzést nyert el.
Fizessenek a gyalogosok is?
A Podmaniczky-frakció két közlekedési intézkedést javasolt. Vitézy azt szeretné elérni, hogy kamerafelvétel alapján lehessen büntetni a közúton közlekedőket, Szilágyi Annával közösen pedig egy gyalogos stratégia kidolgozását kezdeményezi.
Utóbbihoz Kovács Gergely egy újabb ironikus módosítást adott be. Eszerint fizetőssé kell tenni a gyaloglást, hiszen a gyalogosok elfoglalják az autók helyét, és sokba kerülnek, mert járdákat és zebrákat kell építeni. Ez persze ismét lehetőséget adott a képviselőknek a tréfálkozásra. Vitézy azzal aratott sikert, hogy tudakolta, lehet-e majd készpénzzel fizetni, illetve a súlyosabb gyalogosoknak magasabb lesz-e a díj. De a prímet Bovier György vitte. A Tisza kerekesszékes képviselője, az esélyegyenlőségért és az akadálymentesítésért felelős tanácsnok azt mondta, végre egy javaslat, amely szerint mindenki más szív, de ő nem.
Állami feladatok és demagógia
Egy Vitézy-javaslat a Szabó Ervin Könyvtár nyitvatartását bővítené ki. Vita alapvetően arról bontakozott ki, hogy ennek költségét elő lehet-e teremteni, vagy ehhez több idő kell. Szécsényi Dániel (Fidesz) viszont egyenesen éjjel-nappali nyitvatartást javasolt, mondván ma is van ezzel a gyakorlattal élő egyetemi könyvtár, és sikeres az éjszakai időszak.
Baranyi Krisztina arra hívta fel a figyelmet, hogy egyre több az olyan feladat, amely elvileg állami finanszírozású, de az önkormányzatnak kell átvállalnia, és kiegészítenie a forrásokat. Ezt szerinte nem lehet a végletekig fokozni, mert nincs ennyi pénze a fővárosnak és a kerületeknek, ezért az ilyen előterjesztéseket nem lehet másnak, mint demagógiának tekinteni.
A tiszás Orbán Árpád István kiterjesztett betegellátási rendszer elindításának előkészítését indítványozta. A végső cél az lenne, hogy a kerületi rendelők hálózatára építve a főváros maga működtessen rohamkocsikat, és lássa el az ügyeleti feladatokat. Déri Tibor (DK) és Baranyi Krisztina is arról beszélt a vitában, hogy az elképzelt rendszer nem tudna működni, és nem csak a finanszírozás lehetetlensége miatt.
Jobb lenne, ha a mozgássérültek parkolására vonatkozó tábla nem akadályozná a mozgássérültek parkolását
Bovier György a mozgássérült-parkolók teljes felületét kékre festetné, hogy jobban észre lehessen venni ezeket a helyeket. Javaslata foglalkozik a táblákkal is, mert közülük akad olyan, amelynek a rúdja akadályozza a mozgást kerekesszékkel. Gulyás Gergely Kristóf (Fidesz) ehhez egy módosítóval csatlakozott. Eszerint a szabálytalanul parkolókat az ilyen helyre nem kellene odabilincselni, hanem el kellene szállítani.
Gegként került elő a Budapesti Nagyerdő-projekt
A tiszás Barna Judit Annamária leporolta a főpolgármester 2019-es kampányígéretét, a Budapesti Nagyerdőnek a megvalósítását, és erre tett javaslatot. A Csepelen és Ferencvárosban tervezett, hatalmas telepített parkerdő zavarba hozta a képviselők egy részét. Volt ugyanis, aki komoly javaslatnak fogta fel, Baranyi Krisztina például arról beszélt, hogy bajos lenne a belgrádi vasutat vagy Ferencváros vasútállomást eltakarítani az erdő útjából. Maga az előterjesztő is alátámasztotta azonban, hogy szerkesztőségünk korábbi értelmezése volt helyes, ez is egy geg, a képviselő arra akart rámutatni, hogy a főpolgármester öt évvel ezelőtti ígérete nem valósult meg.
Ha lesz Diákváros, mindenestől a kormány építse
Gulyás Gergely Kristóf (Fidesz) a Diákvárossal kapcsolatban azt javasolta, hogy a főváros készítsen koncepciótervet az új városrész infrastrukturális fejlesztéséről. Karácsony Gergely, Vitézy Dávid és Baranyi Krisztina egymással egyetértve jelezte, hogy elsősorban a kormánynak kell megvalósítania a kollégiumok építését és a kapcsolódó – például közlekedési – beruházásokat. Ők azt szeretnék, ha a fejlesztés a korábban nemzetközi tervpályázat alapján kidolgozott mesterterv szerint készülne el.
Rendpárti vita az aluljárók éjszakai bezárásáról
A fideszes Radics Béla javaslata az aluljárók éjszakai bezárásáról ismét alkalmat adott a rendpárti vitára. Senki nem örül a kosznak, a rendezetlenségnek, ha a hajléktalanok éjszakáznak az aluljárókban, ha drogos társaságok működnek ott. Kiss Ambrus főigazgató arra mutatott rá, hogy ha nem sikerül az utcákon élők számát csökkenteni, akkor a lezárt aluljárókból máshová fognak átmenni, akik ott vannak. Döme Zsuzsanna (MKKP), Ferencváros alpolgármestere is úgy véli, a lezárás egy hajléktalanok és szegények elleni intézkedés lenne. Bírálta képviselőtársai cinizmusát:
„Ha lenne reinkarnáció, sokan meztelen kismacskaként születnének újjá a tundrán!”
Politikai alapállásból a drogstratégiáról
Szentkirályi Alexandra, a Fidesz frakcióvezetője úgy véli, hogy a főváros létező, nem egészen egyéves drogstratégiája rossz, mert nem a drogozás visszaszorítása, megelőzése a célja, hanem annak támogatása. Példaként azt hozta fel, hogy a stratégiai szerint biztonságos drogozásra alkalmas szobákat kell létrehozni szórakozóhelyeken. Ezért szerinte a meglévő helyett új, drogellenes stratégiát kell írni.
Döme Zsuzsanna gúnyosan mutatott rá, hogy valaminek a betiltása (például a szesztilalom száz évvel ezelőtt az USA-ban) általában nem vezetett az adott jelenség megszűnéséhez.
(Cikkünk a kép alatt folytatódik.)
Fürdőkedvezmények
Ugyancsak Szentkirályi javasolta, hogy a budapesti (önkormányzati tulajdonú) fürdőkbe a nyitástól számított két órában, illetve a zárás előtti utolsó két órában 30 százalékos kedvezménnyel mehessenek be a budapestiek. Keszthelyi Dorottya (DK) a kedvezményt szeretné kiterjeszteni az állami tulajdonú fürdőkre is.
Megkezdődtek a szavazások
Az ülés nyolc órája tart, erre tekintettel most következnek a szavazások (természetesen csak a megtárgyalt előterjesztésekről).
A képviselők megszavazták, hogy az öt fővárosi cégnek ezentúl nem lesz igazgatósága, a felügyelőbizottságok létszáma pedig csökken. Az fb-kbe delegáltak is tagokat.
A testület a parkolási reformot abban a formában fogadta el, ahogy Karácsony és Vitézy beterjesztette.
A kameraképeket a jövőben fel lehet majd használni büntetés kiszabására szabálytalanság esetén. Gyalogosstratégia készül, ezt is megszavaztak.
A Szabó Ervin Könyvtár vizsgaidőszaki nyújtott nyitvatartását is megszavazták, de Szécsényi Dániel (Fidesz) javaslatát a folyamatos, 0–24 órás szolgáltatásra nem.
Bár a tiszás Orbán Árpád javaslatát egy fővárosi saját orvosi ügyeleti rendszer kidolgozására sokan bírálták, a képviselők megszavazták az előterjesztést.
A szintén tiszás Bovier György mozgássérült-parkolókra vonatkozó javaslatát is támogatta a testület.
Barna Judit (Tisza) javaslata is átment a testületen a Budapest Nagyerdőről, de anélkül, hogy Ferencváros területén a vasúti síneket el kellene bontani.
A Diákvároshoz szükséges infrastruktúrát úgy kell áttekintenie a fővárosnak (Gulyás Gergely Kristóf javaslatára), hogy a korábbi mesterterv szerint készüljön a projekt (Vitézy javaslata). A főpolgármester indítványára a képviselők azt is leszögezték, hogy a Diákváros megvalósítását az államnak kell fizetnie.
A közgyűlés úgy döntött, megvizsgálják az aluljárók éjszakai lezárását, amikor nem járnak a metrók. A területüket pedig a jövőben a BKV gondozza.
Támogatást kapott a Nagykőrösi út felújítása is, mégpedig a mellette futó lajosmizsei vasút rekonstrukciójával egy időben, állami finanszírozásban.
Azt viszont nem szavazták meg, hogy a jelenlegi drogstratégia helyett új készüljön. Ahogy a drogügyi javaslatot, a következőt is Szenkirályi adta be, amelynek célja a fővárosi fürdőkben kedvezmény meghatározása a fővárosiaknak. Az indítvány átment.
Kovács Gergely (MKKP) a Csillagok háborújából ismert birodalmi lépegetőket kívánta kitiltani legalább a fővárosi kis- és nagykörútról. A képviselők többsége azonban nem állt a javaslat mellé.
Jobban járt a hegyvidéki polgármester másik indítványa, az ülés végén a képviselők kihúzzák majd egymás neveit, és az illetőt mindenkinek meg kell ajándékoznia majd karácsony alkalmából.
Döme Zsuzsa kisebb tanulmánynak is beillő indítványában arra keres megoldást, hogy a pszichiátriai problémával küzdő, fedél nélkül élő emberek lakhatási, ápolási problémáit hogyan lehet megoldani. Megkapta a támogatást.
Kovács Gergely az illemhelyek számának bővítését javasolta, megszavazták indítványát.
Szaniszló Sándor (DK) javaslatára a közgyűlés tiltakozik az országgyűlési egyéni választókerületek Budapestre nézve hátrányos átszabása ellen.
Végül zárt ülésen kihúzták a neveket, hogy ki kit fog megajándékozni.
Tevan Imre
Fotó: Stépán Virág