Azonnali jogvédelmet kért és ismét Strasbourghoz fordult a MET

Benyújtotta Iványi Gábor egyháza, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) azonnali jogvédelmi kérelmeit az illetékes bíróságokhoz iskoláik megszüntetése miatt, egyúttal ismét Strasbourghoz fordultak – tudatta a MET közleményében, amelyben beszámoltak intézményeik jogi és anyagi helyzetéről. A Fővárosi Kormányhivatal – az ország második legjobban eladósodott kormányhivatala – a MET három iskoláját záratta be köztartozások miatt a tanévkezdés előtt néhány nappal, ami akár életre szóló traumát is okozhatott az érintett gyerekeknél. A közleményből kiderül: a nekik járó alapnormatívának csak töredékét kapták meg idén, pedig az biztosította volna a normál működést.

A döntés „sokkolta az érintett tanulókat, szüleiket és a közvéleményt (…) értelmetlenül és kegyetlen módon törték ketté a sajátos nevelési igényű (SNI – a szerk.) gyermekek fejlődését, megoldhatatlan kényszerhelyzetbe hozták a szülők jelentős részét, kiváló pedagógusok karrierjét tették tönkre” – hangsúlyozza Iványi Gábor, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) elnöke közleményében.
Budapesten és Szegeden is több tiltakozó akciót szerveztek, a szülők petíciót nyújtottak be a határozat megszüntetéséért.
„Mindhárom iskola esetében beadtuk az azonnali jogvédelmi kérelmet az illetékes bíróságoknak. Szeptemberben kiderül, hogy befogadják-e a kérelmeket, erre a jogi szakértők jó esélyt látnak. Az azonnali jogvédelem felfüggeszti a megszüntető határozatokat, és így időt nyerünk a peres eljárásokra a határozat végleges visszavonásának eléréséért. Ez azonban nem teszi automatikusan lehetővé, hogy az oktatás újra elinduljon az intézményekben” – olvasható a közleményben.

Részletek a MET pénzügyi helyzetéről

Múlt pénteken a Magyar Államkincstár (MÁK) arról tájékoztatta a MET-et, hogy tekintettel a működési engedély visszavonására, szeptember 1-jétől a normatíva utalását is felfüggeszti. De nemcsak a bezárt, hanem a MET valamennyi közoktatási intézménye, a működési engedéllyel rendelkezők esetében is. A határozatban egy táblázat mutatja be, hogyan áll a MET pénzügyi helyzete. Eszerint a 2024-es év első nyolc hónapjából ötben 0 forint támogatás érkezett az államtól a MET számlájára, és a többi hónapban is csak a támogatás töredéke – ismerteti a határozat tartalmát a MET-közlemény. Az augusztusig törvényesen járó normatív támogatások összegének kevesebb mint 20%-a jutott el a MET-hez, ebből kellett volna a működést biztosítaniuk: a fizetéseket utalni és a tartozásokat rendezni.
„Abszurd módon a fizetésképtelenségünkkel indokolják a normatíva utalásának felfüggesztését. (…) Ebben az évben már 1,5 milliárd forintot vontak el tőlünk a tartozásokra, teljesen figyelmen kívül hagyva azt a tavasszal beadott válságköltségvetést, amely bizonyítja, hogy az alapnormatíva utalása esetén nemcsak működtetni tudnánk az intézményeinket, de megállítanák további adósságok keletkezését” – teszi egyértelművé a helyzetet a közlemény.
A MET intézményekre lebontott reorganizációs és részletes adósságrendezési terveket is benyújtott, amellyel nyilvánvalóvá tette fizetési szándékát és a tartozásrendezés ütemezését is. „Miközben hónapról hónapra törlesztünk az elvonások miatt, számonkérik rajtunk, miért nem rendezzük az adósságunkat” – támasztja alá érvekkel és számokkal a közlemény az őket ért igazságtalanságot.
Mindeközben a folyamatos elvonások okán augusztus végére, a határozat kiadásának idejére radikálisan kevesebb volt a szervezet tartozása, mint ahogy a megszüntető határozatokban szerepel, amelyekben júliusi adatok alapján tüntették fel a köztartozások összegét. Az egyik intézmény tartozása például szeptemberben teljesen lenullázódik a kényszerű törlesztés miatt.

SNI-s gyerekek jogai és a döntések következményei

A sajátos nevelési igényű és további tanulási akadályokkal élő diákoknak törvényi előírás szerint jár iskolai keretek közt fejlesztés és támogatás a közoktatás akár 12 éve alatt, amelyet az oktatási intézményekben dolgozó gyógypedagógusokkal, fejlesztő pedagógusokkal és iskolapszichológusokkal együttműködve kell megkapniuk – derül ki a TASZ SNI-s és SNI-gyanús gyerekek szüleinek szóló tájékoztatójából. Azaz kellene, mert az iskolák túlnyomó többsége nem tud ilyen szakembereket alkalmazni, mert hatalmas hiány van belőlük, még részmunkaidőben is csak kevés iskolában dolgoznak. (A pontos számról nincsenek hiteles információk, mert, ahogy a pedagógushiány mértékét, úgy ezt is gondosan titkolják az oktatásért felelős állami intézmények.) Így törvényi előírás ide vagy oda, ezek a diákok nem, vagy az előírtnál lényegesen kisebb óraszámban kapnak fejlesztést, ami egyrészt nekik talán soha be nem hozható hátrányt jelent, másrészt a standard közoktatási osztályok és az ez irányban nem képzett tanárok helyzetét nehezíti meg napi szinten.
A MET iskoláiban biztosítottak voltak a fent sorolt szakemberek, és a pedagógusok is részt vettek olyan továbbképzéseken, amelyek az SNI-s diákokkal való munkában segítették őket, illetve folyamatosan dolgoztak is azon, hogyan tudják ezeket a tanulási nehézséggel küzdő diákokat integráltan úgy tanítani, hogy idővel a tehetségük és kiemelkedő képességük is érvényre juthasson. Ilyesmire egy átlagos iskolában nincs idő, energia és figyelem. Ezért joggal mondta sátáni ötletnek Iványi Gábor az Ifjúmunkás utcai sajtótájékoztatón az ország számos pontján, minden előzetes információ nélkül kijelölt iskolákban való elhelyezésüket – amit a médiumok által megszólaltatott szülők, sajnos, vissza is igazolnak. A „papíros” diákokat a végén nyilván fel fogják venni valahova, minthogy az oktatás központilag irányított: parancsra engedelmeskedni fognak. De abba kényelemesebb nem is belegondolni, hogy valójában mi lesz velük, akik a megszokott, értő közegükből pillanatok alatt probléma forrássá válnak egy osztályban. A nem tanköteles korú, komoly tanulási nehézséggel élő diákok el is felejthetik akár mindazt, ami eddig segítette őket, mert nekik csak a munka melletti esti iskolákban lesz lehetőségük eljutni az érettségiig – ha az ebbéli elkötelezettségüket most nem veszítik el.
A kormányhivatal a „diákok iránti felelősségére” hivatkozva ezzel a döntésével sikeresen teljesíti azt, hogy a nehéz helyzetben felnövő gyerekek életét jelentősen megnehezítse.

Oktatási törvénnyel ellentétes kormányhivatali utasítás

„A múlt héten a kormányhivatal kötelezte a nyilvántartásból törölt iskolák vezetőit, hogy szüntessék meg minden diák jogviszonyát akkor is, ha még nem tudják, a gyerekek hol folytatják tanulmányaikat” – írja továbbá a közlemény, ami sajátságos, hiszen az oktatási törvény pontosan rendelkezik annak menetéről, hogy a tanköteles korú diákok jogviszonyát csak akkor szüntethetik meg, ha megküldik vagy beviszik a befogadó nyilatkozatot abból az iskolából, ahova átiratkozik a tanuló.
„A szegedi tankerület pedig kötelezte a helyi iskolákat, hogy vegyenek fel minden jelentkezőt, akkor is, ha ebben a pillanatban nem biztosítottak a megfelelő iskolai körülmények számukra. Így például az egyik iskola, amely az egyik diákot háromszor is elutasította, a rendelet miatt végül mégis felvette, bár nem tud megfelelő feltételeket nyújtani neki” – számol be egy konkrét esetről a közlemény.
„A szülőknek nem volt más választásuk, nem akartak elesni a családi pótléktól, az adókedvezményektől. Ellehetetlenült a szabad iskolaválasztáshoz való joguk is. Papírforma szerint ugyan mindenkit elhelyeznek, de nincs rá garancia, hogy valóban biztonságban kezdhetik meg a tanulást, hogy valódi esélyt kapnak a beilleszkedésre, és nem kerülnek ki az iskolából rövid időn belül. Az SNI-s gyerekek közül többen pszichológusi, pszichiátriai segítségre szorulnak, a biztonságos, támogató környezet elvesztése életre szóló traumát okozott nekik” – idézik fel a helyzet drámaiságát.

Strasbourgban reménykednek

„A Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) az egyházat ért jogsérelmek miatt beadta a keresetét a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságára. A kereset kedvező elbírálása esetén a későbbiekben az adósságainkat bőven fedező kártérítésre számíthatunk. A kereset benyújtása fontos eleme a NAV-val folytatott egyeztetéseinknek is: ez volt a feltétele a végrehajtási eljárások felfüggesztésének. A kereset beadásának igazolását minden regionális hatóságnak elküldtük, így még remélhetjük, hogy a fellebbezést elfogadják, a felfüggesztéseket megadják, és újra elindulhat a normatív támogatások utalása” – összegzi a helyzetet a MET-közlemény.
„A MET munkatársainak továbbra sem tudunk teljes fizetést adni, ebben a pillanatban nem látjuk, mikor áll rendelkezésünkre olyan összegű bevétel, amiből a bértartozásokat teljes mértékben rendezni tudjuk. A MÁK határozata alapján ebben a pillanatban rövid távon nem látunk esélyt arra, hogy elengedő bevételünk legyen az intézményeink működtetésére, a bértartozások, kifizetések rendszeres utalására. Mérlegelnünk kell, hogy milyen döntésekkel tehetünk a legtöbbet diákjainkért, ellátottjainkért, kollégáinkért. Természetesen minden tartozást számontartunk és elismerünk. Ha nagyobb összegű adomány, támogatás érkezik, újabb részfizetéseket utalunk. A civil támogatás továbbra is nélkülözhetetlen a működésünkhöz, hálásak vagyunk a legkisebb adományért is” – zárul a közlemény.
Sára Botond fővárosi főispán szeptember 10-re berendelte a MET illetékes vezetőit egy megbeszélésre, amelyen a szociális intézmények helyzetéről kívánt egyeztetni. Iványi Gábor és a MET egyelőre nem számolt be a megbeszélés eredményéről.
Eközben a Népszava azt is megírta: a budapesti kormányhivatal az ország második legjobban eladósodott kormányhivatala, amely 424 millió forinttal tartozik beszállítóinak, majd’ háromszor annyival, mint amennyi miatt bezáratta a MET iskoláit.

– lill-nie –

Fotó: kilenconline.hu (a szeptember 3-ára szervezett demonstrációról – a Kormányhivatal néhány nappal korábban erről a levelezési címről adta fel a döntését, de a petíció átadásakor kiderült, onnan rég elköltöztek)