„Bejött a bátor választási stratégia” – Majtényi László Ferencvárosról

Rontott Karácsony Gergely választási eredményein, hogy a DK és az MSZP támogatásával indult el a főpolgármesteri székért, Baranyi Krisztinának és Pikó Andrásnak viszont bejött a bátor választási stratégia, hogy a régi ellenzéki pártok nélkül indultak – véli Majtényi László alkotmányjogász, az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet elnöke, aki a 9-nek arról is beszélt, szerinte nagy bajban van a Fidesz.

„A ferencvárosi eredmény nagy és örömteli meglepetés volt számomra, izgultam ugyanis Baranyi Krisztina győzelméért. Ritkán szoktam nagyot tévedni az előérzeteimben, de most nem annyira jöttek be a tippjeim” – idézte fel a 9-nek Majtényi. Nem értékelte jó előjelnek, hogy az ellenzéki összefogás pártjai nem sorakoztak fel Baranyi mögött. Úgy vélte, ez kockázatos, akárcsak Pikó András esetében a 8. kerületben. Ezzel szemben Karácsony Gergely győzelmét biztosra vette, mert ő biztonsági stratégiát követett azzal, hogy megállapodott a DK-val és az MSZP-vel, végül mégis csak alig néhány szavazattal győzte le fő ellenfelét. „Bejött tehát a mondás, miszerint bátraké a szerencse – Karácsony jobb eredményt érhetett volna el a pártok támogatása nélkül, inkább ő húzta fel némileg a DK–MSZP–Párbeszéd szövetséget, mint fordítva” – vélekedett Majtényi. 

Baranyi Krisztina és Pikó András esetében amiatt is aggódott, hogy miközben a kormány gőzerővel uszítja a magyar társadalmat a szexuális kisebbségekkel szembeni gyűlöletre, ők többször bátran kiálltak ilyen ügyekben. Vegyük csak a szivárványszínűre festett pad esetét. Úgy tűnik azonban, ez nemhogy ártott volna a népszerűségüknek, hanem a korszerű humanizmusnak megfelelő attitűddel támogatta őket a ferencvárosi és a józsefvárosi közösség. Külön meghatotta az, hogy Ferencvárosban Baranyi Krisztina, ugyancsak ellenszélben, erre erőforrásokat áldozva, menedéket biztosít bántalmazott nőknek. Nem ért célt a kormányzati zsarolás sem, hogy ahol nem a Fideszre szavaznak, oda nem jönnek források, nem lesznek fejlesztések. Pozitívum, hogy az állampolgárok ezen túl tudtak lépni. 

Majtényi szerint nem szabad elfelejtenünk azt sem, hogy miközben akadtak ellenzéki pártvezetők, akik engedményeket tettek a Rogán-féle oroszpárti propagandának, 2022-ben Ferencváros napján a kerület díszvendégként fogadta annak a Bucsának a vezetőjét, amelyben a megszálló orosz hadsereg az első tömeggyilkosságot követte el. Az, hogy Ferencváros és Bucsa immár testvérvárosok, az agresszort pártoló Orbán-rendszerrel szembeni ellensúly a nemzeti önbecsülés mérlegén.

Baranyi Krisztina kihívója, Gegesy Ferenc iránt régi, erős személyes rokonszenvet érez – mondta Majtényi -, és az egyik legsikeresebb rendszerváltás utáni polgármesternek tartja. Örül, hogy úgy jött ki ebből a megméretésből, hogy az nem tépázta meg a nimbuszát. Lehetett volna ugyanis olyan forgatókönyv is, hogy nevető harmadikként a fideszes jelölt fut be.

Majtényi szerint teljes félreértés az ellenzéki pártok rossz szereplését önmagában a Magyar Péter-jelenséggel magyarázni. „Sokkal inkább arról van szó, hogy a Tisza Párt megerősödése és Baranyi Krisztina vagy Pikó András nagyarányú győzelme ugyanannak a történelmi szituációnak a megnyilvánulása.” Ez pedig abban áll, hogy az ellenzéki gondolkodású tömegek (és majdnem 8 százaléknyi korábbi Fidesz-szavazó is) készek új politikákat támogatni. Ez egymástól függetlenül érvényes a Tisza pártra és Baranyi Krisztina csapatára is, amely utóbbi szinte csak teljesen új szereplőkből áll. „Budapesten többségben vannak az európaiság, a jogállamiság és az állampolgári jogegyenlőség mellett elkötelezett emberek, számukra pedig üdítő új arcokat látni, akiknek a nevéhez jó eséllyel korrupciós ügyek sem fűződnek” – magyarázta a jelenséget Majtényi.

„Baranyi Krisztinát politikai kérlelhetetlenség és meg nem alkuvás jellemzi, ugyanakkor – látom, amit látok, családom harmada a példásan lakhatóvá tett Bakáts téren él – hatékonyan dolgozik a kerületért” – mondta. Győzelme nem független attól, hogy polgármesterként jó teljesítményt nyújtott, és, ellentétben más várospolitikusokkal, a korrupció árnyéka sem vetült rá, ami Pikó Andrásra ugyanúgy igaz – hangsúlyozta Majtényi. „Önkormányzati szinten döntően tudja befolyásolni a választói magatartást a helyben elvégzett munka.” Példaként megemlítette Tóth József 13. kerületi és Botka László szegedi polgármestert is, akik szintén megérdemelt, fölényes győzelmet arattak, amit pártjuk rossz szereplése sem tudott lerontani. Ebbe a sorba tartozik Márki-Zay Péter is, akinek a munkáját tisztelik a hódmezővásárhelyiek, és annak ellenére választották nagy többséggel újra, hogy az országos politikában súlyos kudarcot vallott 2022-ben.

Vitézy Dávid Majtényi meggyőződése szerint ténylegesen a Fidesz jelöltje volt. Ezért meg is lepte, hogy az általa kedvelt Kutyapárt beállt mögé. Az LMP-től ez kevésbé volt meglepő, hiszen ez a formáció, bár alapításánál Majtényi maga is ott bábáskodott, ma „konstruktív ellenzéki” magatartást tanúsít, ami pedig „fából vaskarika a magyar politika világában” – utalt arra, hogy az LMP összejátszhatott a Fidesszel Vitézy jelölésekor. Ugyanakkor úgy vélte: ettől függetlenül a ferencvárosi LMP-s alpolgármester végezhetett nagyon is jó munkát Ferencvárosban.

Az állampolgárokat a rendszerszintű korrupciót elfedő folyamatos morális pánikkeltésekkel nem lehet hosszú távon hülyének nézni, mert, ha ezt felismerik, dühösen reagálnak – mondta a Fidesz támogatottságának csökkenéséről. A választópolgár nem bánja, ha olyasmiket hazudnak neki, amit egyébként szívesen hall. De amikor nyilvánvalóvá válik, hogy hülyének nézik őket, akkor büntetnek. „Vannak pillanatok, amikor a társadalom hirtelen torkig lesz az egésszel: nem kiszámítható, hogy mikor, de eljön egy pont, amikor kiderül, hogy a király meztelen. Nem tudom, hol tartunk ebben a folyamatban, de nagy bajban van a Fidesz, hiába a végtelen forrás a propagandára. Eljön az a pont, amikor ennek a hatékonysága radikálisan lecsökken. 56-ban is ez történt: hirtelen elege lett a népnek a hazugságból.” 

„Az én reményeimet messze meghaladta sok minden ezen az önkormányzati és európai parlamenti választáson. Ferencváros, Józsefváros, Angyalföld, Szeged, de Csurgó és Barcs is bizonyítja, hogy a magyar társadalom nem zsigerből jobboldali, nem a társadalmi szolidaritást utasítja el. Remélem, hamarosan megjelenik egy friss baloldali politikai formáció is. Várjuk az új Kéthly Annát! Ha már álmodozom, hozzáteszem, azt sem bánnám, ha mellette feltűnne a 21. század Slachta Margitja is” – mondta végül Majtényi.

Nagy Ildikó Emese

Fotó: Stépán Virág