„Ebben a városvezetésben sokkal több lehetőség lett volna” – Takács Krisztián, a kerületi Új Pólus frakció vezetője

Márciusban még bízott benne, hogy sikerül a Momentumon belül megegyezniük. Ám végül testvérével, Takács Zoltánnal együtt távoztak a pártból, és – a néhány héttel korábban kilépett Jancsó Andreával együtt – csatlakoztak a DK–MSZP kezdeményezte ellenzéki szövetséghez. A kilépés előzményeiről és újbóli indulása körülményeiről kérdeztük.

9: Honnan datálható a helyi momentumosok és a polgármester, Baranyi Krisztina közötti konfliktus?

Takács Krisztián: A momentumos Jancsó Andrea volt Baranyi Krisztina ellenfele a 2019-es előválasztáson, amit a polgármester a személyét ért támadásnak tekintett: a mai napig nem tudta megbocsátani, hogy valaki elindult ellene. 

9: Mi az oka annak, hogy az elmúlt ciklusban többször voltak konfliktusok a momentumos képviselők, illetve a mindenkori pártvezetés között?

TK: Erre elsősorban helyi ügyek szolgáltattak okot. Polgármester asszony, amikor nem az történt a képviselő-testületben, amit ő szeretett volna, ahelyett, hogy leült volna a képviselőkkel – akikkel szövetségben indult el 2019-ben –, egyből ment a médiához panaszkodni. Helyi kooperáció helyett igyekezett inkább a pártközpontokkal kiegyezni és elérni, hogy gyakoroljanak nyomást a ke­rület érdekeit védő helyi képviselőkre. A pártvezetés pedig sajnálatos módon nem kérdezte a mi álláspontunkat, nem állt ki mellettünk, inkább haragudott ránk amiatt, hogy megint a sajtóba kerültünk valamilyen ügyben.

9: Márciusban érkeztek a hírek, hogy a Momentum nem akarja újra elindítani a színeiben 2019-ben a testületbe került képviselőit. Hogyan fogadták ezt?

TK: Hatalmas hibának tartom, ha egy politikai párt a tapasztalt képviselőit mind leváltja és egy teljesen új garnitúrát küld a frontvonalba, főleg ha ezt jórészt külső nyomásra teszi. 

9: Milyen külső nyomásra?

TK: Baranyi Krisztina és Döme Zsuzsanna alpolgármester már számtalan alkalommal hangoztatta korábban is, hogy a jelenlegi momentumos képviselők nem lesznek azok a következő ciklusban. A Momentum oldaláról pedig nem hangzott el cáfolat. 

9: Emiatt léptek ki a testvérével együtt április 4-én a Momentumból?

TK: Ez is közrejátszott. De az elsődleges, hogy bizonyítékokat kaptunk azokra az addigi mendemondákra, miszerint polgármester asszonynak NER-es kötődései vannak. Egészen más az, ha egy képviselőtársunk hallomásból beszél arról, hogy a polgármester férje fideszes pártdelegált egy állami cégnél, mint ha ennek a cégnek a volt igazgatója (Magyar Péter – a szerk.) írja le, hogy a felügyelőbizottsága elnöke volt. 2018-ban állami cégekben ilyen „kifizetőhelyekbe” csak Fidesz-jóváhagyással ültettek embereket. Sokat elmond, hogy erre Baranyi Krisztina mind a mai napig nem adott magyarázatot. Az előválasztáson való részvételhez mindenki vállalta, hogy nincsenek NER-es kapcsolatai. Ezt a kapcsolatot polgármester asszony elhallgatta előlünk, de efölött szemet hunyt a Momentum vezetése.

9: Jelenleg két kérdésben van komoly feszültség a polgármester és a képviselő-testület között: a bérházfelújítások és az Ecseri úti metrófelszín felújítása ügyében.

TK: Egyetlen probléma van: az együttműködési szándék teljes hiánya. Együttműködési szándék nélkül pedig minden történet beleáll a földbe, és nem fog mozdulni semerre. Az utolsó konfliktus valóban ez volt: a testület többsége nem fogadta el, hogy egyetlen tér felújítására több mint kétmilliárd forintot költsünk úgy, hogy több tucatnyi házunk van aládúcolva, emellett ferencvárosi lakosok százai mind a mai napig komfort nélküli lakásokban élnek. A Gazdasági és Közbeszerzési Bizottság elnökeként elfogadhatatlannak tartom azt is, hogy a közbeszerzést kiírók pontosan tudták: az eredetileg tervezettnek a duplájánál is többe fog kerülni a tér felújítása, ám ezt a képviselők elől az utolsó pillanatig eltitkolták. Egy kis magyarázat: a mai napig a fideszes szmsz van érvényben, amely szerint nem egy bizottság, hanem a polgármester asszony egy személyben írhatja ki a közbeszerzéseket. Az első szavazásnál a testület többsége a mellett tette le a garast, vizsgáljuk meg, hogyan lehetne kompromisszumos megoldást találni. Kiderült, hogy 600 millió forintot meg tudnánk spórolni. Ennek ellenére változatlan összeggel hozták újra a testület elé az Ecseri út ügyét. Nem tetszett nekünk az a mentalitás sem, hogy mindegy, mennyibe kerül, csak legyen meg a választásig. A Fideszt pontosan ilyenek miatt váltottuk le: a választások előtt felújították a Markusovszky téren a kutyafuttatót, használhatatlan lett az egész. Agyagos földdel töltötték fel, a kerítések szétestek. A Tűzliliom parknál átadtak egy olyan játszótér és kutyafuttató kombót, amelynek a játszótér része teljesen használhatatlan. Minden körzetben volt egy ilyen projektjük, hogy a képviselő odamehessen szalagot vágni. De mi nem ezt a hozzáállást képviseljük. Polgármester asszony a látványberuházások mellett voksolt, de mi elsősorban a tömbrehabilitációt szerettük volna felgyorsítani. Ez komoly értékkülönbség közöttünk.

9: Képviselőként önnek is befolyása volt a tömbrehabilitáció ütemére, nem?

TK: Pontosan, meg is tettük, amit tudtunk, a napokban volt a Gát utca 24–26. átadása. Ennek az épületnek a felújítását annak idején a két frakció együttes módosítója következtében kezdte el az önkormányzat, nekünk kellett a szükséges forrásokat is hozzárendelnünk. 

9: A kilépésüket a Momentumból sok újság hozta azzal a címmel, hogy erre Baranyi Krisztina miatt került sor. Valóban így van?

TK: Ő már nagyon régóta készül arra, hogy nem ellenzéki együttműködés keretében indul, mint 2019-ben, hanem egymaga mindenki ellenében. Bejelentette a Baranyi Krisztina Ferencvárosért Egyesületet, egy kaptafára a Vitézy Dávidot Budapestért Egyesülettel. Jó ideje nagyon komolyan az LMP-hez és a Kutyapárthoz húzott. A Momentum vezetése ennek ellenére nem ingott meg abban, hogy mellettük harmadikként támogassa őt. Számomra azonban egyértelmű, hogy ezekben a színekben nem fogja megnyerni a választást, nem fog újrázni. Igen, a döntésünk oka annyiban Baranyi Krisztina, hogy ő tárgyalni sem hajlandó az ellenzéki együttműködésről, amihez a Momentum vezetése is asszisztál, mi viszont az együttműködés hívei vagyunk. Most úgy tűnik, Ferencvárost ugródeszkának használja, azután szépen továbblibben a fővárosba, Ferencvárosban pedig hatalmas politikai zűrzavart hagy maga után.  

9: Ön azóta már talált régi-új csapatot magának: ez hogyan történt?

TK: A kilépésem után felkértek, hogy vegyek részt az ellenzéki együttműködésben, amelyet jórészt azok a pártok alkotnak, amelyekkel karöltve sikerült 2019-ben elkergetni a Fideszt a kerületből. Erre a felkérésre egy feltétellel mondtam igent: nem lépek be egyik pártba sem, hanem függetlenként folytatom a munkát.

9: Nem tart attól, hogy a Fidesz nevető harmadikként visszaveszi a kerületet?

TK: A Fidesz Ferencvárosban már 2019-ben sem ért el jó eredményt, és azóta is gyengélkedik, az elmúlt hónapok eseményeire pedig, mint a pedofilbotrány, Magyar Péter megjelenése, a százezres tömegtüntetések, nem tudott választ adni, így én nem tartok attól, hogy győztesen kerül ki ebből a helyzetből. Ideális esetben persze egyetlen ellenzéki jelölt állna szemben a Fidesszel. Hogy ez nem így van, az nem rajtunk múlott. A DK, az MSZP és a Párbeszéd képviselői több mint egy éven keresztül próbálták felvenni a kapcsolatot az együttműködés érdekében a polgármester asszonnyal, ám ő ettől teljesen elzárkózott. A Momentum esetében ez komoly károkkal járt, hiszen a párt négy képviselőjéből egyik sem indul újra, hárman pedig nem is vagyunk már tagjai a pártnak. 

9: Az elmúlt négy és fél évben mi volt az, amit el tudott érni Ferencvárosban?

TK: Az idő és az energia 90 százalékát a politikai balhék vitték el – nem a mi hibánkból –, amit én őszintén, roppantul sajnálok. Ebben a városvezetésben sokkal  több lehetőség lett volna, mint amit elért. De azért például a körzetemet érinti a Bakáts tér felújítása, ami egy milliárdos beruházás volt, és nagyon jól sikerült. Itt például nagyon szépen meg tudta mutatni ez a városvezetés, a polgármester és a testület közösen, milyen értékkülönbség van közte és a Fidesz között: egy unalmas, csúnya, szürke térkőtenger helyett mi egy élő közösségi teret alakítottunk ki. Kivettük a szökőkutat, ami nagyon jól nézett volna ki, de úgy semmire nem lehetett volna használni a teret, amelyet tele is ültettünk zölddel, amennyire csak lehetett. Eredmény, hogy több lépésben hajtottunk már végre közterület-felújításokat az akadálymentesítés és a biztonságos közlekedés érdekében, például a Kinizsi és a Ráday utca sarkán hoztunk létre biztonságosabb gyalogátkelőhelyet. Számtalan kisebb projekt van, amelyek nem annyira láthatók, és rengeteg van folyamatban, amelyek átívelnek a cikluson. Nagyon kötődöm a választókerülethez, ezeket is szeretném folytatni. Azért is, mert erős hivatástudat visz előre, hiszen ma Magyarországon ellenzékiként politizálni nem egy leányálom.

9: Ha megnyeri a körzetét, mik a további tervei?
TK: Kerületi szinten a bérházak megújítására fókuszálunk, de fog jutni figyelem másra is. A körzetemben a Bakáts utca hátralévő részének felújítását tűztem ki a következő ciklus egyik legfontosabb feladatául. Tavaly ősz elején egy teljes útfelújítási és akadálymentesítési projektet is megszavazott a képviselő-testület, a 15-ös busz átterelése miatt funkciót vesztett buszmegállókat pedig zöld szigetekké szeretnénk alakítani. Belső-Ferencvárosban a zöldítés rendkívül kemény dió, mivel a föld alatt nagyon sok kábel és cső van, ezért inkább csak dézsás növények elhelyezése lehetséges. Ezeket idővel úgynevezett zöld kazettákkal szeretnénk felváltani, ahogy tettük a Bakáts utca felújított részén is. Hosszabb távon a barcelonai szuperblokk  megvalósítása lenne a cél Belső-Ferencvárosban, hogy minél inkább ki tudjuk szorítani az átmenő forgalmat, és hogy ne használják parkolónak a közterületeinket. (A barcelonai szuperblokk lényege, hogy a lakókörzetekből okos forgalmi megoldásokkal kiszorítják az átmenő forgalmat, és átadják a közterületeket a gyalogosoknak és a kerékpárral közlekedőknek; a sétálók elsőbbséget élveznek a – például rakodás céljából – behajtó autók előtt, így azok sétasebességgel haladhatnak mögöttük – a szerk.) Erősíteni szeretnénk a közösségi közlekedést, újabb Bubi-pontokat létrehozni, megújítani a Markusovszky teret. Fontosnak tartom a közbeszerzések átláthatóságának megteremtését is, amit öt év alatt nem sikerült elérni, mert a városvezetés elszabotálta az szmsz módosítását.

Vágvölgyi B. András – Nagy Ildikó Emese

Fotó: Stépán Virág

(Az interjú rövidebb változata a 9 magazin választási sorozatának részeként a lap 2024. májusi számában jelent meg.)