„Függetlennek maradni egy elnyomó rendszerben”– Bozóki András Ferencvárosról

Kiderült, hogy a pártpolitika helyett a helyi politika a győzelem útja – mondta a választások eredményeit értelmezve Bozóki András politológus, a Central European University professzora a 9-nek. 

A helyi ellenzéki pártok azzal vádolták Baranyi Krisztinát, hogy nem tud velük együttműködni. Az eredményekből azonban az derül ki, hogy a hagyományos pártok és a kerület lakóinak erősen eltért az álláspontja: a polgármester nagyon népszerű, és nemcsak a kerületben, hanem a kerületen kívül is – állapította meg Bozóki. 

Úgy vélte, ebben jelentős szerepet játszottak az olyan nagy figyelmet keltő akciók, mint az utcák átnevezése arra a hírre, hogy ide jönne a Fudan Egyetem, vagy a szokatlan köztéri művészeti alkotások, amelyekre a szélsőjobb a lerombolásukkal adott brutális választ. A polgármester nem pártútmutatásokat követett, hanem a választókra figyelt, akik ezt honorálták. Kiderült, hogy a pártpolitika helyett a helyi politika a győzelem útja. Nem az a kép alakult ki róla, hogy összeférhetetlen, hanem autonóm és hiteles. Olyan, aki megmutatta, hogyan lehet az ember független egy elnyomó rendszerben. Baranyi nem pártok embereként szerzett ismertséget, hanem civilként, aki elérte például az Illatos úti szennyezés felszámolását. A civilség megőrzése azonban polgármesterként sok konfliktussal is járt.

„Attól, hogy valaki olyan akciókat is végigvisz, amelyek országos figyelmet kapnak, még lehet nagyon elkötelezett az ott élő emberek, az ő gondjaik iránt is, a hajléktalanságtól kezdve a bántalmazott nőkön át a szociális bérlakásokban élőkig, ahogy Baranyi Krisztina tette” – hangsúlyozta Bozóki.

A hagyományos ellenzéki pártok veresége országosan és Ferencvárosban is összefügghet azzal, hogy az embereknek elegük van az Orbán-rendszerből, a hagyományos ellenzéki pártokat pedig a rendszer részének tekintik, és inkább hisznek teljesen új, eddig ismeretlen arcoknak.

„A főpolgármester-választásról néhány hónapja azt gondolhattuk volna, hogy Karácsony Gergely simán megnyeri. De a hátországának egy részét elvitte a Tisza Párt, és nem lehet tudni, hogy ők kit fognak támogatni. Ahhoz, hogy működőképes maradjon a főváros, ügyről ügyre egyenként kell végigtárgyalni mindent.”

Karácsonynak az lett volna az érdeke, hogy minél több párt vegyen részt az összefogásban, amelynek a színeiben indult, például a Momentum vagy a Kutyapárt is – mondta. A DK viszont nem a színes ellenzéki koalícióban volt érdekelt, hanem abban, hogy az ellenzék vezető ereje legyen. Karácsony „a DK a foglya” lehetett volna, de most majd egyensúlyoznia kell a DK és a Tisza között.

„Elképesztő dolgokon vagyunk túl az elmúlt időszakban: a semmiből létrejött egy teljesen új ellenzéki párt, amely néhány hónapos intenzív munkával 30 százalékot tudott magának kihasítani a választásokon, ami példátlan a magyar történelemben. Az ellenzékiek döntő többsége szerint a Tisza Párt az, amely a rendszerváltás ígéretét hordozza. Elképesztően erős várakozás veszi körül, és ezért akkor is hajlandók rá szavazni, ha pontosan nem is tudják, mi a párt programja és mit is akarnak valójában. De már ez is megingatja a rendszert – mondta.

Magyar Péter nem a régi ellenzék tagja, hanem a NER-ből kiugrott „tékozló fiú” – hangsúlyozta. Abból, hogy egy ilyen embert hitelesebbnek tekint a közvélemény, mint a hagyományos ellenzékieket, le kell vonnia az ellenzéknek a tanulságot.

„Bár ez még nem országgyűlési választás volt, ezek után felszabadultabbak lesznek az emberek, és bátrabban fogják kifejezni a véleményüket. Szabad emberek nélkül nem létezhet demokratikus társadalom. Ehhez pedig kellenek olyan hiteles vezetők is, mint a polgármesterek között Pikó András, Őrsi Gergely, Soproni Tamás vagy Baranyi Krisztina” – mondta.

Nagy Ildikó Emese

Fotó: Stépán Virág