Koros fa átültetése (fotó: Galápagos Zoo Sevice)

Tucatnyi helyett csak három fát vágnának ki a Szentágothai téren

Az ezzel foglalkozó szakember állítja, koros fák is átültethetők megfelelő technológiával, így az orvosegyetem Középső-Ferencvárosban induló beruházásának helyszínén is több egyed menthető meg.

A tudósító, aki március 20-án részt vett a Szentágothai téri fákért tartott demonstráción, és meghallgatta az önkormányzat városfejlesztési bizottságának március 12-ei ülését az orvosegyetem itt készülő beruházásáról, a hétfő esti lakossági fórumon a legtöbb új információhoz a fák átültetésének kérdésében jutott. Az eredetileg kivágni kérelmezett tizenkét fa közül ugyanis ma már kilencnek az áttelepítését látják lehetségesnek a szakemberek, és a SOTE (a Semmelweis Egyetemnek hivatalosan már nem ez a rövidítése, de közismert, így ezt fogjuk használni), valamint a kivitelező is vállalja ezt.

Meggyőző volt Kóródy Olivér prezentációja: talán mégsem igaz, hogy a húszévesnél idősebb fák átültetése nem más, mint költséges favágás, ahogy a demonstráción elhangzott. A Galápagos Zoo Service Kft. vezetője azt mondta, az ittenieknél jóval nagyobb, száztonnás, százéves fákat is sikerrel lehet átültetni. Csaknem háromszáz fát mentettek már meg így, fővárosi referenciáik a Városligetben, illetve az állatkertben állnak. (Lásd a nyitóképet, illetve a fotót itt!)

Koros fa átültetése a Városlihgetben (fotó: Galápagos Zoo Sevice)
Koros fa átültetése a Városligetben. Fotó: Galápagos Zoo Service

A Galápagos a hatvan éve működő, Európában piacvezetőnek számító partnerük, a német Opitz GmbH & Co. KG technológiáját használja. Kóródy részletesen bemutatta, hogyan, milyen célgéppel lehetne kiemelni és elszállítani a fákat, majd az építkezés végén milyennel lehetne visszahelyezni. Ehhez már eggyel nagyobb gépre lenne szükség, hiszen a fák gyökere az építkezés közben is nő. A másik lehetőség, hogy a kiemelt fák nem ide kerülnek vissza, hanem például egy ferencvárosi parkban élhetnek tovább. Erről majd az önkormányzatnak kell döntenie.

A szakember részletesen bemutatta a fák előkészítését és utógondozását is, az átemelés előtt ugyanis visszavágják a lombkoronát, az átültetés után viszont több módon is segítik a gyökérzet növekedését, öntözik, metszik, szimbióta gombákkal kezelik a gyökereket.

A lakossági fórumnak a SOTE Thaly Kálmán utcai, a leendő tömbbel szemközti épülete adott otthont, eljött az egyetem kancellárja is. Pavlik Lívia hangsúlyozta, hogy az egyre nagyobbra növő egyetem – 13 ezer hallgatója van, és hasonló az alkalmazottak száma is – otthonának tekinti a 9. kerületet, ezért keresik azokat a megoldásokat a Ferencváros több helyén is folyó építkezéseiken, amelyek az önkormányzatnak és a lakosságnak is megfelelnek. Baranyi Krisztina szerint is jó az együttműködés a kerület és az egyetem között. A polgármester arra mutatott rá, hogy a beruházó SOTE-nak csupán annyi lenne a kötelessége, hogy a munkálatok után helyreállítsa a felvonulási területet, de ennél többet vállalnak, azt, hogy a Thaly Kálmán utca két oldalán álló épületeik közötti, Szentágothai Jánosról elnevezett kis teresedést a mostanihoz képest jelentős minőségjavítással adják vissza.

Koros fa kiemelése (fotó: Opitz GmbH & Co. KG)
Idős fa kiemelésének előkészületei. Fotó: Opitz GmbH & Co. KG

Erre már elkészültek a koncepciótervek, Szloszjár György, a kerületben is több munkáról ismert Garten Studio tervezőiroda alapító-ügyvezetője ismertette is őket. A zöldfelület aránya a maihoz hasonló maradna, a Vendel sétánnyal érintkező területen a jelenleginél is tömörebb fás térség lenne (az itteni fák kivágásáról szerencsére soha nem is volt szó), de ide is jutna pihenőterület. Az egyetemi épületek között átvonuló hallgatóságnak inkább a tér másik fele adna utat. Ennek a résznek az adottságai egyébként is rosszabbak, hiszen a szomszédos társasház mélygarázsának födémén nyugszik, így méretes fák eltartására nem is alkalmas. Éppen ezért a ma itt lévő három fa gyökérzete nem is egészséges, a megmentésükkel nem is számolnak. Más okokból sem: például a garázsfödémre nem jöhet be az átültetőgép, az építkezést pedig a szintkülönbségek és a mellettük kimélyítendő alapok miatt sem vészelhetnék át. További kilenc fa (kislevelű hársak, oszlopos eperfák) viszont immár nem a kivágandók, hanem az átültetendők listáján szerepel.

A fák azért vannak útban, mert az itt álló hat leromlott állapotú ház által elfoglalt terület három oldalon érintkezik közterülettel, de a mintegy negyvenméteres Viola utcai és a rövid Tűzoltó utcai homlokzat helyi védettséget élvez. A házakat tehát úgy bontja le a kivitelező EBH Invest, hogy ez a két fal megmarad, az utcákból három-négy méter szélességű helyet elfoglaló teherbíró állványzat tartja majd őket. Mindez azt is jelenti, hogy igazán csak a Szentágothai térről lehet bontani és építeni, innen lehet nagy gépekkel bejárni.

Tevan Imre
Nyitókép: Galápagos Zoo Service