Győzelemmel felérő vereség – a chicken game folytatódik a fővárosban

Többséget, normális működést biztosító megegyezés nélkül fut neki az új ciklusnak a főváros. Karácsony jó ezekben a kusza helyzetekben, de mindenkinek tudnia kell, hogy az eredményekhez végül a nyugodt munka vezet el.

A választási szabályok átírása és a Tisza berobbanása után a főpolgármesteri székét júniusban szoros versenyben megtartó Karácsony Gergely számára meglehetősen kellemetlen összetételű közgyűlés ül össze pénteken. Nemhogy neki nincs többsége, de ilyet előállítani a széttöredezett frakciók között másnak sem könnyű. Az viszont a főpolgármester előnye, hogy a jogszabályi környezet rendkívül erős pozícióba helyezi őt, ahogy azt korábban részletesen bemutattuk.

Megszabadult az óbaloldaltól

A nyár és szeptember időt adott arra, hogy először nagyon lassan, majd kissé gyorsulva kibontakozzon egy terv, egy megegyezés, amely azonban októberig, az új képviselő-testület munkájának megkezdéséig sem jutott el a beteljesülésig, a szereplők ebbe az irányba tett mozgása, interakcióik eközben mégis meghatározóak lettek.

A 33 tagú testületben a tízfős Fideszről legfeljebb zavarórepülésként kerülhetett szóba, hogy Karácsony többségének része lehessen (egyébként a főpolgármester környezete, nevezetesen Kiss Ambrus korábbi főpolgármester-helyettes azért ki is játszotta ezt a kártyát mintegy nulladik pontként). Így a számtan szabályai szerint az ugyanekkora Tisza-frakció lett a megkerülhetetlen királycsináló. Magyar Péterék viszont az első pillanattól kérlelhetetlenül képviselik, hogy a régi ellenzékről hallani sem akarnak, ezért Karácsonynak meg kellett válnia hétfős frakciójának nagyobbik felétől, a három DK-stól és az egyetlen MSZP-stől, így csak pártja, a Párbeszéd-Zöldek maradt.

Persze tudhatjuk, hogy a főpolgármester ezzel valójában jól járt, ha úgy tetszik első taktikai sikerét érte el, ha máshonnan nem, közeli munkatársa, Barabás Richárd nyilatkozatából. Hiszen a Tisza által amúgyis nagyon legyengített óbaloldal levakarása magáról növeli a mozgásterét.

Az emlegetett terv lényege pedig az, hogy egy DK- és Fidesz-mentes többség kormányozzon a városházán, azaz a Tisza tíz, valamint a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP), a Vitézy Dáviddal Budapestért – LMP formáció és a Párbeszéd egyenként három-három képviselője adja a többséget (10+3+3+3=19).

Pénteken ül össze először a fővárosi közgyűlés

Bevédte a hátát a kormánynál

A terv egyik legfontosabb oszlopa lett volna, hogy a képviselők közül kötelezően, mégpedig legkésőbb a második ülésen megválasztandó főpolgármester-helyettes Vitézy legyen, és adjon helyettest az MKKP is, viszont a Tisza ragaszkodott ahhoz, hogy az előző ciklus helyettesei ne folytathassák, márpedig a főpolgármester nagyon szerette volna Kisst, mellette sokan állást is foglaltak Karácsony környezetéből egészen a szakszervezetekig. De a Tisza azt is közölte, maga sem ad helyettest, és cégvezetőt sem a fővárosi vállalatokhoz. Azt persze nem tudjuk, az ok csak a kívülállás megőrzése-e, vagy az is szerepet játszik a nagyon fiatal pártnál, hogy a sebtében összeállt politikusi gárda tagjaiban Magyar Péter nem bízik eléggé, illetve nem tartja őket alkalmasnak magas tisztség betöltésére.

A kutyák ugyanakkor azért bírálták a tervet, mert szerintük a Tiszának is méltányos lenne helyettest jelölnie, vegye ki a részét a felelősségből, és az sem helyes szerintük, ha a főpolgármester annyi lehetőséget sem kap, hogy ő is jelöljön valakit.

Nekem rendben van a Dávidnak a főpolgármester-helyettessége, csak azt gondolom, hogy a másik két szereplőnek is ott kellene lennie, tehát a tiszás főpolgármester-helyettesnek és a Karácsony által kiválasztott főpolgármester-helyettesnek

nyilatkozta Kovács Gergő társelnök.

De túlságosan előreszaladtunk! Karácsony második taktikai sikere ugyanis az volt, hogy még mielőtt egy Magyar Péter-posztból szeptember 10-én felsejlett volna a négypárti terv, látványosan javította a viszonyát a kormánnyal elsősorban az olimpia támogatásával. Nem szövetségről van szó, a Fidesz-frakció nem fogja a közgyűlésben Karácsonyt támogatni, de a főpolgármester némileg erősítette a pozícióit, bevédte a hátát. A kormány így talán nem fogja csődbe vinni a várost, és esetleg azt is remélheti Karácsony, hogy ha a többség híján törvénytelenségbe fordul a főváros működése (például nem lesz egyik képviselőből sem főpolgármester-helyettes), a főispán és az Országgyűlés nem a lehető legszigorúbban és leggyorsabban jár el.

Önfeladás

Álljunk meg egy kicsit a gondolatmenetünkben, és tegyük föl azt a kérdést, hogy miért megy ilyen nehezen a megegyezés? Leginkább azért, mert a felek jobb helyzetet kívánnak maguknak, mint amibe a másik – eddig – belement. A játékelméletből és a filmekből is ismerős lehet az a szituáció, aminek a Wikipédia szerint magyarul gyávanyúl-játék, angolul game of chicken a neve. Két autó száguld egymással szemben, aki hamarabb rántja el a kormányt, az a csirke, a másik győz, viszont ha mindketten ragaszkodnak az egyenes haladáshoz, összeütköznek, és esetleg elpusztulnak.

Olyan szituáció alakult ki, amiben Budapest működőképességének fenntartásához vagy akár csak a konstruktivitás látszatához mindenkinek fel kell adnia magából, persze nem ugyanannyit.

  • A főpolgármesternek nagyon sokat; már szakított választási szövetségeseivel, és úgy fest, fontos embereitől kell megválnia. Elbúcsúzott tőle legközelebbi munkatársa, a kabinetfőnöke is. Balogh Samu arra utalt, hogy magától megy, mert már nem tud maradéktalanul azonosulni a vezetés döntéseivel, „voltak olyan kanyarok, amikbe néha beleszédült”.
  • A Tiszának a kívülállássából kell valamennyit föladnia, sokak szerint ez nem segíti a nagy célt, hogy 2026-ban legyőzze a Fideszt. Mindenesetre a nemrég még ledékásozott Karácsony és a lefideszesezett Vitézy közé vertek (volna) hidat. Persze a teljes passzivitás meg azt a vádat hozná nekik, hogy felelőtlenül hagyják tönkremenni Budapestet.
  • Vitézynek az alá kellene beállnia, akit meg akart verni, kis híján sikerrel.
  • Az MKKP-nak immár teljesen feladva a viccpártiságot és a „senkivel nem társulunk” elvét azt a Karácsonyt kellene támogatni, akit Kovács sokszor bírált, ugyanakkor a szintén a kutyás frakcióba kerülő Baranyi Krisztinának úgy kellene Vitézyre is szavaznia, hogy nem titkolja, nagyot csalódott benne, amikor a fideszes Szentkirályi Alexandra visszalépett a javára.
  • Ha már a Fidesznél tartunk, a négypárti megoldással még azoknak az erőknek is fel kéne adniuk korábbi politikájukból, akik nem is vennének benne részt. A Fidesz végül Vitézyt támogatta a főpolgármesteri küzdelemben, most pedig belőle is ellenség lenne (ezt egy percig sem titkolják), ráadásul a DK-val és az MSZP-vel együtt találná magát a fővárosi ellenzék szerepében.
  • A DK pedig máris elvesztette legfőbb budapesti erősségét, Karácsonyt, akit a kampányban a nyárelőn még vidékre is elvitt. Anélkül, hogy támadnák, valójában Gyurcsányék már beárazták, hogy ezentúl külön haladnak (ha létrejön a négypárti szövetség), sem Vitézyt, sem az olimpiát nem fogják támogatni.

Keretez, csapdát állít, éket ver

A főpolgármester szeptember utolsó napján egy szenvedélyes interjúban tette egyértelművé, hogy úgy futnak neki az új ciklusnak, hogy nincs megegyezés. Más szavakkal még erősebben markolja a kormányt, nem fogja elrántani. Legalábbis most nem.

Láttam a javaslatot, hogy a főpolgármester egy senki, Vitézy Dávid pedig minden

Ez lett az interjú címe, ami a Fővárosi Önkormányzat szervezeti és működési szabályzata (szmsz) körüli egyezkedésre utal. Elsősorban itt lehetne ugyanis visszavenni a főpolgármestert megillető számos jogból, amelyek egy részével még Tarlóst ajándékozta meg az Orbán-rezsim, más részük a világjárványra és a háborúra hivatkozva illeti meg a posztot, miként a kabinetet a rendeleti kormányzás joga. Csakhogy Vitézy azonnal nyilvánosságra hozta a javaslatukat, amiből kiderült, hogy Karácsony hamisan keretez, valóban sok jogkört vennének el a főpolgármestertől, ám egyet sem adnának a helyettesének (azaz potenciálisan Vitézynek), hanem az illetékes fővárosi bizottságok kapnák azokat.

Karácsony egyébként úgy vélte, hogy a jogkörökről meg fognak tudni állapodni, sőt, a nyitóülésre beterjesztett szmsz-módosítás egy sor esetben tartalmazza is az átadást. Persze nem mindegyikben, a fővárosi cégek vezetőinek kinevezését megtartaná a főpolgármester, ahogy azt a jogot is, hogy a két ülés között ő dönt mindenben.

Az ellenfelek/partnerek számára ez eleve csapda, mert ha megszavazzák ezeket a módosításokat, akkor feladtak követeléseikből, ha viszont nem, akkor marad a régi szmsz Karácsony még nagyobb túlhatalmával.

A probléma általánosítható is, a négypárti terv egy csomag volt személyi és szervezeti döntésekkel. Ennek egésze biztos nem fog most megvalósulni, de a terv bizonyos részeit Karácsony beterjesztette.

A Tisza, Vitézyék és a kutyák számára tehát az a dilemma, hogy megszavazzák-e azt, ami részben egybevág az ő akaratukkal, úgy, hogy nem kapnak meg mindent, ami a feltételük volt.

A főpolgármester-helyettesség kérdésében ismét ügyesen lépett Karácsony. Látszólag lemondott Kiss megválasztásáról, ehelyett főigazgatóvá nevezte ki, fennen hangoztatva, hogy ebben a pozícióban minden joga meglesz, ami helyettesként lenne. Valójában kihúzta a játékból a helyettesség kérdését, tehát Vitézy sem lesz az, de még a kormányt is kivette egy pillanatra a szemközti autóban felé száguldók kezéből, nem tudják leszavazni a javaslatát.

A harmadik húzása Karácsonynak, hogy kipróbálja, mennyire erős a szövetség Vitézy és a Tisza között. Előbbi kifejezetten azt szerette volna, hogy ne legyenek tanácsnokok, vagyis olyan kiemelt képviselők, akik egy-egy terület felelőseiként rangban a főpolgármester-helyettes után következnek. Ám kiderült, hogy a Tisza ilyen posztra már adna embert, először kettőről volt szó, de a főpolgármester négy létrehozását jelölte meg. Persze nem tudjuk, hogy a kiemelt figyelemmel és 60 százalékkal nagyobb fizetéssel járó posztok mindegyike Magyar embereinek jut-e, de nem is ez a lényeg. Ha lesznek tiszás tanácsnokok, azzal ez a tízfős frakció egy kicsit máris beáll Karácsony mögé (anélkül például, hogy Vitézy helyettes lenne), mellesleg pedig elvész az MKKP távolmaradásának érve, hiszen a Tisza mégis vállal felelősséget.

Aktívan kivárnak

Noha az említett interjúban olyan, mintha a főpolgármester fölborítaná az asztalt, valójában maga is azt mondja, hogy el tudja képzelni később a megegyezést – nyilván a négypárti terv megvalósulását:

Az alakuló ülésen ezért nem teszek javaslatot a főpolgármester-helyettes személyére. Volt már ezer nagyobb sérelme a jogállamnak Magyarországon, mint hogy nem volt megválasztva a főpolgármester-helyettes. Csináljuk tovább a munkánkat. Megvárom, amíg a munkaterápia egy kicsit jobb belátásra bírja a pártokat, és esetleg rájönnek arra, hogy itt van egy város, amiért felelősséggel tartoznak.

Figyelemre méltó, hogy a többiek sem reagáltak végletesen, Vitézy például tulajdonképpen ezután ismerte el először, hogy adott esetben elfogadná a helyettesi tisztséget. Karácsonynak innentől minden túlélt nap nyereség, előbb-utóbb pedig azért érdeke lesz a rendes kerékvágásba terelnie Budapestet ilyen vagy olyan címmel felruházott Kiss Ambrussal, megpuhított Tiszával, a neki és nem csak ellene dolgozó Vitézyvel, a tisztességre, átláthatóságra és hatékonyságra ügyelő kutyákkal.

Közben persze mindenki próbálja azt is mutatni, hogy amúgy a város működtetéséért is felelősséget visel. Karácsony a fővárosi cégek dolgozóinak béremeléséről, Vitézy a BKK-rendészetről, Kovács az állatvédelemről, a nyilvánosságról, a Fidesz meg hajléktalanszámlálásról nyújtott be javaslatokat.

Az egymás felé száguldó verdákban a szemek összehúzva figyelik egymást, az ujjak fehéren szorítják a kormányokat, a lábak tövig nyomják a gázpedálokat.

Tevan Imre

Kiemelt képünkön: Magyar Péter (forrás: Facebook); fent: Kovács Gergely (forrás: Blikk); lent: Vitézy Dávid; Karácsony Gergely – fotó: Stépán Virág