Fradifészkek története

A nyáron minden a fociról szólt, így hát kerülettörténeti sorozatunkban is ezt a témát passzolta nekünk Gönczi Ambrus helytörténész. Már csak azért is, mert stadionjubileumi évfordulók éve van.

 

Négy évforduló adja aktualitását az FTC-stadionokkal kapcsolatos írásunknak: idén 125 éve, hogy megalakult a Fradi; az 1911-ben elkészült, első Üllői úti futballpályán kereken 100 éve avatták fel a B tribünt; 50 éve adták át a később Albert Flóriánról elnevezett, azóta már lebontott stadiont; s 10 éve annak, hogy átadták az utóbbi helyén épült Groupama Arénát.

Mint Gönczi Ambrus helytörténész, levéltáros, sorozatunk állandó szakértője felidézte: az FTC első pályája a Külső-Soroksári úton állt a mai Soroksári út 79–91. szám alatt. Jellemző a ferencvárosi lokálpatriotizmus erősségére, hogy társadalmi összefogással épült, a lelátóját egy Ferenc téri ácsmester, Antony Tamás készítette. A helytörténésztől megtudtuk azt is: a pálya a csapattagok és a szurkolók együttes munkájával jött létre a vasúti töltés, egy bérház, egy iskolaépület és a Soroksári út által határolt területen. A klub az első bajnoki címét (1903) még itt szerezte meg.

A sikeres csapat pár év alatt kinőtte az első „fészkét”, így szükség lett egy nagyobb stadionra, amely az Üllői úton 1911-re épült fel Mattyók Aladár tervei alapján. Hadd dagadjon a kerületi kebel: sok éven át ez a 18 ezres stadion volt Budapest legnagyobb sportlétesítménye. Az FTC azonban ezt is kinőtte, így a B tribün 100 évvel ezelőtti átadásával már 40 ezresre nőtt a stadion befogadóképessége.

A létesítmény azonban – amelynek működése alatt a klub tizenkét bajnoki címet és tíz Magyar Kupa-győzelmet szerzett – az 1960-as évekre megérett a bontásra. A Kapsza Miklós, Schall József és Pattantyús Ádám által tervezett Üllői úti stadiont 1974 májusában avatták fel. Csaknem 30 ezer fős lelátója volt, s hadd dagadjon még egyszer a kerületi kebel: akkoriban ez volt az ország legkorszerűbb sportlétesítménye.

Az avatási ünnepségről – amelyen az FTC a Vasast látta vendégül – a Népsport május 20-i száma így számolt be: „Csaknem 11 év után (1963. november 20-án volt itt utoljára bajnoki mérkőzés) vasárnap délután 13.52 perckor kinyíltak az újjávarázsolt Üllői úti labdarúgó-stadion kapui. Fél három után megjelent a zöld gyepen az FTC és a Vasas öregfiúk csapata. (…) Hajós György, a Középületépítő Vállalat műszaki igazgatója jelentette dr. Dimény Imre mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszternek: »A pálya elkészült«. A miniszter elvágta a pálya átadását jelképező szalagot, majd a honvédzenekar pattogó indulóira elvonultak a sportolók.” Az első meccs nem a házigazdák győzelmével végződött: a Vasas 1-0-ra nyert.

Az egész ország által jól ismert stadion évtizedeken át szimbolizálta a Fradit. A pályát négy oldalról megvilágító, ikonikussá vált  hatalmas reflektoroszlopok – amelyek révén este is lehetett mérkőzéseket rendezni – 1978-ra készültek el. A Ferencváros futballtörténetében (is) járatos Gönczi Ambrus azt mondta: ehhez a stadionhoz hét magyar bajnoki cím és kilenc Magyar Kupa megszerzése kötődik.

A stadion 2007-ben vette fel az egyetlen magyar aranylabdás futballista, Albert Flórián nevét. De nem sokáig viselhette: az addigra korszerűtlenné vált létesítményt 2013-ban elbontották, a helyén pedig tíz éve, 2014 augusztusában átadták a ma is működő, csaknem 24 ezer fős arénát, amely 14 milliárdos állami támogatásból épült meg.

Kácsor Zsolt
Fotó: Stépán Virág


(Megjelent a 9 magazin . júliusi számában.)