A búgógerle szentivánéjen abbafejeztetett burukkolása hanukarácsonykor – Tardos János (1953–2024)

Mennyi volt akkor, 1988. június 16-án Párizsban? 35, ha jól számolok. „Az emberélet útjának felén”, bár ezt nem francia mondta, hanem toszkán. Az alkalom az volt, hogy Jacques Chirac, Párizs polgármestere a Père Lachaise temetőben szimbolikus díszsírhelyet adott az akkor épp harminc évvel korábban kivégzett Nagy Imrének. A díszsírhely emlékművét Rajk László tervezte, és ezen a napon Budapesten már komoly tüntetés és rendőrségi akció volt a Batthyány-örökmécsesnél. A rendszerváltás megkezdődött.

A Kurtág

Kurtág György zeneszerző, zongoraművész, a magyar kultúra állócsillaga, élő klasszikus, Ferencváros díszpolgára, a Budapest Music Center rezidense. A 98 éves mester ritkán nyilatkozik, ezért nem is őt, hanem néhány kollégáját, barátját, tanítványát kérdeztük róla, a hozzá fűződő kapcsolatukról, személyes élményeikről. Így tettük tiszteletünket nála.

Se nem szakadt, se nem puccos – egyéves a Budapest Bike Maffia kerületi kávézója

A Tűzoltó utcai Másik Szoba nevű kávézó és bár bevételének tíz százalékát jótékony célokra fordítják. 2011-ben innen indult az ország egyik legnagyobb hatású civil kezdeményezése, amely ma már sikeres társadalmi vállalkozásként működik, számos innovatív eszközzel és kezdeményezéssel aládúcolva a rászorulók támogatását és a társadalmi érzékenyítést.

„Mindig az együttműködő politikának voltam a híve” – Kovács András, Ferencváros új alpolgármestere

A Feszgyi intézményeinek jobb elhelyezését, a tömbrehabilitáció folytatását, az ügyintézésben digitális átállást tervez a Baranyi Krisztinát Ferencvárosért Egyesület (BKFE) színeiben a kerület 8. választókörzetének egyéni mandátumát elnyert momentumos képviselő, akit a közgyűlés alakuló ülésén választottak alpolgármesterré.

Vágások, nyarak, Sanyi – a rendezők a KIX-ről, a Verzió filmfesztivál nyitófilmjéről

Van egy film, pokolian szép, az a címe, hogy KIX. Egész estés, hardcore dokurealista mű, amely költőien beszél a nagyvárosi gyerek magára hagyottságáról, az urbánus játékterekről, a lakhatási szegénységről, az élni akarásról és a felnőtté válásról. Nemzetközi sikerek után ma a Trafóban debütál a 21. Verzió Fesztivál nyitófilmjeként.

Több mint divat – tetoválás: egy ferencvárosi szalon

Az utóbbi időben az utcára kilépve vagy tömegközlekedve mindig látok embereket, akik kisebb-nagyobb tetoválást viselnek; mintha ez a divat egyre sebesebben hódítana. A Ferenc tér 4. alatti, tizennyolc éve működő tetoválószalonban igyekeztem tájékozódni a művészeti áramlatról.

„Az európai jazz legjobbjait hozzuk ide” – Gőz László, a BMC vezetője

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola harsona és tanári szakán szerzett diplomát, majd tanított a Zeneakadémia jazz tanszakán. 79-ben a 180-as Csoport, majd még számos zenekar alapító tagja volt, és stúdiózenészként sok lemezfelvételen működött közre. 1996-ban nyitotta meg a Budapest Music Centert (BMC), amely mára kulturális komplexummá nőtte ki magát, és idén az épületben működő Opus Jazz Klub megkapta az európai jazz legrangosabb, EJN (European Jazz Network) Award for Adventurous Programming (kb.: a legmerészebb programért) elnevezésű szakmai díját. Ennek apropóján beszélgettünk.