Szivarok az Arabs szürkénél

A leghíresebb régi ferencvárosi kocsma – Krúdy 1927-es remekművének köszönhetően – minden bizonnyal az egykori Arabs szürke. Előtte talán szagos, virágos fergeteg borította a fák lombos fejét és ezer fehér…

Pészah

A zsidó naptárban niszán hónap 15-én kezdődő, hétnapos pészah ünnepét (idén április 22–30. között) gyakorta nevezik tévesen zsidó húsvétnak. A pészah az elkerülés, a kovásztalan kenyér, illetve a szabadság ünnepe…

Ferencvárosi kampány 152 évvel ezelőtt

Ahogyan jelenleg, több mint másfél évszázada is politikai kampány zajlott Ferencvárosban, akkor az 1872-es országgyűlési választások alkalmából. És a lapok akkor is beszámoltak az eseményekről: április 21-én – amint erről…

Húsvét

Vallástörténetileg a kereszténység egyik legnagyobb ünnepét, a húsvétot a keresztény hagyományban jól ismert utolsó vacsora köti össze a legnagyobb zsidó ünneppel, a pészahhal. Az utolsó vacsora ugyanis éppen egy tradicionális…

Kálvin tér, viharban – Ferencváros és a reformáció

Fájó hiányt igyekszik betölteni szerkesztőségünk: nem írtunk eddig a református egyház és a 9. kerület erős kapcsolatáról, pedig a Károli Gáspár Református Egyetem meglévő épületei és leendő kampusza okán a Kálvin tértől a Ráday utcán és a Biblia közön át a Markusovszky parkig a Belső-Ferencváros a kálvinizmus fellegvárának számít e lángoktól ölelt kis országban.