Emlékezés a roma holokausztra

Nyolcvan évvel ezelőtt, 1944. augusztus másodikáról harmadikára virradóan, egyetlen éjszaka alatt gyilkoltak le háromezer roma gyereket, nőt és férfit az auschwitz-birkenaui koncentrációs táborban. A porajmos, a roma holokauszt nemzetközi emléknapján a roma civilek által szervezett Emlékezés Menetével – amelyen a Zajkeltő vagon is részt vesz –, a Páva utcai Holokauszt Emlékközpontban és a Nehru parki emlékműnél – ahol a ferencvárosi alpolgármester és a főpolgármester mond beszédet – emlékeznek az ártatlan áldozatokra.

Az Egyesült Államok Holokauszt Emlékmúzeumának becsült adatai szerint 285 650 romát gyilkoltak meg a holokauszt során – más becslések szerint ez a szám a félmilliót is eléri –, közülük legalább ötezren voltak magyar cigányok. Augusztus 2-át a Cigány Világszövetség 1972-ben nyilvánította a roma holokauszt emléknapjává, amit 2015-ben az Európai Parlament is elfogadott. Budapesten 2006-ban a Nehru parkban állították fel az emlékművet, Szabó Tamás szobrász és Maurer Klimes Ákos ipari formatervező munkáját, mert 1944-ben ezen a területen át vitték a csepeli, erzsébeti, lőrinci romákat a táborokba.

„Elvitték a cigányokat” – az Emlékezés Menete 

15:30-kor indul a menet a Teleki térről, majd a Mátyás téren és a Corvin közön keresztül a roma holokauszt Nehru parti emlékművéhez érkezik, ahol közös megemlékezéssel tisztelegnek az ártatlan áldozatok előtt.

„Augusztus 2-án különleges eseménnyel emlékezünk meg a porajmos szörnyűségeiről” – írják a menetet szervező civilek közleményükben. A menettel tart Böröcz András alkotása, az 1944-es deportálásokat felidéző Zajkeltő vagon is, amely először februárban vonult végig a Ráday utcai 2B Galériától a CEU Nádor utcai épületéig, a Nyilvános tolatással megemlékezve a holokauszt nyolcvanadik évfordulójáról.

„A műalkotás hangjaiban megidézi a zakatoló vonatokat és az összezárt emberek lábának dobogását, emlékezve a holokauszt áldozataira és figyelmeztetve a kisebbségekkel szembeni megaláztatásra” – írja a közlemény. A roma holokauszt eseményeiről szóló elbeszéléseket, előadásokat a Zajkeltő vagon hangjai kísérik. Bura Krisztián, Kökény Attila, Nyári Kálmán énekesek, valamint Borók Szabina televíziós műsorvezető is beszédet mondanak, és Szomora Zsolt hegedűművész performansza is része lesz az emlékezésnek.

A Zajkeltő vagon belseje. Fotó: Stépán Virág

„Ez a nap nemcsak az emlékezésről, hanem a közösség erejéről, a művészet hatalmáról és a múlt tanulságainak megőrzéséről szól. Az esemény résztvevői közösen állnak ki amellett, hogy soha ne felejtsük el a történelem sötét pillanatait, és együtt dolgozzunk egy igazságosabb jövőért. Várunk mindenkit szeretettel, hogy együtt emlékezzünk és tisztelegjünk az ártatlan áldozatok előtt!” – írják a szervezők.

Megemlékezés a Nehru parton, a roma holokauszt emlékművénél

17 órakor Lakatos Sarolta, a Romano Glaszo zenekar tagja énekel, ezután Döme Zsuzsanna ferencvárosi alpolgármester, majd Karácsony Gergely főpolgármester mond beszédet.

17:15-től a Független Színház Magyarország társulatának Népirtás és személyes történetek című performansza következik, amelyet Balogh Rodrigó rendezett, a dramaturg Illés Márton, a szereplők: Farkas Ramona, Csányi Dávid, Fenyvesi Krisztina és Balogh Rodrigó.

18:30-tól koszorúzás.

Megemlékezés a Páva utcai Holokauszt Múzeumban

A Holokauszt Múzeum és a Roma Produkciós Iroda Alapítvány ugyancsak 17 órai kezdettel tart megemlékezést a roma áldozatokért, emlékbeszédekkel, zenei műsorral és gyertyagyújtással.

Közreműködnek:
Dani János Dávid előadóművész
Dani János előadóművész
Geszti Petra előadóművész
Horváth Balázs Junior Príma Díjas zongoraművész
Maka Gyula műsorvezető
Nagy Balázs előadóművész
Ökrös Attila Junior Lyra díjas hegedűművész

Címlapfotó: a Ha szaladok, agyonlőnek, ha megállok, agyonvernek című könyv borítójának részlete