Ferencváros, a Fradi 125 éve és a „fradizmus”

Kedden este 125 éve a Ferencváros az otthonunk – Fradi-pályák, díjak, bajnokok címmel nyílt meg a Ráday utcai Art9 Galéria és a Fradi Múzeum közös kiállítása, amely tömören összefoglalja a zöld-fehér klub múltját.

A megnyitóünnepségen először Csorba Zoltán, az Art9 munkatársa mondott beszédet. Felidézte: még tavaly vetette fel a galériát működtető Art9 Egyesület, hogy kiállítást rendeznének a 125. születésnapját 2024-ben ünneplő FTC történetéről. A klub pozitívan fogadta a kezdeményezést, és hosszas előkészítő munka után, a Fradi Múzeummal együttműködve jött létre a tárlat.

A múzeum vezetője, Tobak Csaba többek között megemlékezett az alapítók gondolatairól, miszerint a Ferencvárosi Torna Club szeretne kötődni a kerülethez. A zöld-fehér klubban és az egyesületet kedvelők körében pedig idővel kialakult az az érzés, ami semmi máshoz nem hasonlítható, ez pedig a „fradizmus”, amely a világ bármely pontján összeköti az FTC-t szerető embereket – magyarázta.

A történeti áttekintés után a tárlat díszvendége, Bánki József korábbi labdarúgó – aki 1972 és 1990 között futballozott a Fradiban –, a Zöld és fehér nevű digitális klubmagazin főszerkesztője szintén hangsúlyozta az FTC és a 9. kerület szoros kapcsolatát, amelyet jól kifejez a címerben látható öt zöld és négy fehér csík is.

A megnyitó résztvevői beszélgethettek a régmúlt történeteiről a kiállítás fővédnökével, Rákosi Gyulával is, aki tagja volt az 1965-ben Vásárvárosok Kupáját nyert Ferencvárosnak.

(Cikkünk a kép alatt folytatódik.)

A kiállítóteremben az első Üllői úti stadiont bemutató képek és rajzok mellett látható az egykori kiváló játékos és tréner, Tóth Potya István edzésnaplója, az 1973-ban felavatott új stadion, valamint a 2013-ban átadott Groupama Aréna megnyitójára készült plakett. A nagy sikerek emlékei sem hiányoznak, megnézhetjük az 1937-ben Közép-európai Kupa- és az 1965-ben VVK-győztes Ferencváros csapatfotóját, a VVK kicsinyített mását, Albert Flórián, az egyetlen magyar aranylabdás fényképét egy rövid életrajzzal. A végére eljutunk napjainkig: látható a 2023–24-ben aranyérmes együttes fotója és a magyar bajnoki trófea is, amelyet sorozatban hatszor emelhettek a magasba az FTC játékosai.

A szervezők gondoltak azokra a látogatókra is, akik szeretnének mezt vagy egyéb címeres tárgyat vásárolni, ők a másik teremben a Fradi Shop kitelepülésén kedvükre válogathatnak.

A kiállítás október 4-ig látható, keddtől péntekig 15 és 19 óra között.

– ms –

Fotó: Stépán Virág