Waldsee 1944 – október 7-én nyílik a 2B Galéria kiállítása

A kiállítás a magyarországi holokauszt 80. évfordulója alkalmából a Soában elpusztított 565 000 magyar zsidónak állít emléket – írja a 2B Galéria ismertetője.

Az Auschwitz-Birkenauba deportált magyar zsidókkal az SS lágerszemélyzet leveleket íratott, amelyben az otthon maradt, még deportálásra váró rokonokat, ismerősöket kellett megnyugtatni azzal, hogy szerencsésen megérkeztek és jól érzik magukat. A feladás helyére, hogy a megtévesztés még tökéletesebb legyen, nem Auschwitzot, hanem egy kitalált településnevet, Waldsee-t kellett beírniuk. Az eredeti Waldsee-lapokból mára mindössze néhány maradt fenn, ezek ma múzeumok és levéltárak féltve őrzött dokumentumai – olvasható az összefoglalóban.

„A soha meg nem válaszolt 1944-es auschwitzi levelezőlapok a felkért művészek közreműködésével képeslappá változtak. A 2004-ben elindított projekt utazó kiállítás formájában bejárta a világot, anyaga folyamatosan bővül, jelenlegi kiállításunkon a korábbi munkák mellett 42 új képeslap is látható. A legutóbbi Waldsee 1944 kiállításunkra írók és költők írták meg tábori levelezőlapjukat, idén pedig a vizuális alkotók mellett zeneszerzőket vontunk be a közös emlékezésbe. Az Auschwitzból küldött lapok mára alig olvasható soraiban sűrűsödő dráma, a lassan elporladó papíron felvillanó emberi tragédiák lettek az elkészülő új zeneművek ihletői. A fennmaradt levelezőlapokból tudjuk, hogy a hatóságok felkínálták a címzetteknek a válaszadás lehetőségét, de a szöveg hosszúságát maximum 30 szóban határozták meg. Nem ismert, hogy ezek a válaszlevelek valaha is megérkeztek-e a lágerbe és ha igen, volt-e még bárki, aki elolvassa őket. A felkért zeneszerzők az 1944-es Waldsee lapok terjedelmét figyelembe véve erre az alkalomra készülő alkotásaikat 3 perc hosszúságra korlátozták.”

A felkért művészek között mások mellett Böröcz András, Uri Ashaf, Ef Zámbó István, Eperjesi Ágnes, Esterházy Marcell, Haász István, Haraszty István, Kemény György, Klimó Károly, Maurer Dóra, Roskó Gábor, Rutkai Bori, Szilágyi Lenke, Wechter Ákos és Zoltán Mária Flóra munkája látható a kiállításon, amely 2024. november 5-ig látogatható.

Kép: 2B Galéria